Angli – Kosovë/ Formacionet, forma e dy ekipeve dhe parashikimi i rezultatit final Angli – Kosovë/ Formacionet, forma e dy ekipeve dhe parashikimi i rezultatit final
Të martën, me fillim nga ora 20:45, Kosova do të përballet si mysafire me rivalin më të vështirë të Grupit A, Anglinë, shkruan Sovrani.info.... Angli – Kosovë/ Formacionet, forma e dy ekipeve dhe parashikimi i rezultatit final

Të martën, me fillim nga ora 20:45, Kosova do të përballet si mysafire me rivalin më të vështirë të Grupit A, Anglinë, shkruan Sovrani.info.

Ky do të jetë takimi i parë ndonjëherë midis këtyre dy kombeve, me FIFA-n që zyrtarisht e njohu Kosovën vetëm në Janar 2014.

Para kësaj, organi drejtues botëror u kishte refuzuar atyre lejen për të luajtur ndeshje miqësore kundër vendeve të tjera të regjistruara, kujton 90min.com

‘Tre Luanët’ po fluturojnë edhe një herë pas një verë provuese dhe ata duken favorit absolut në letër.

Kosova, nga ana tjetër ka të ngjarë të zhvillohet një luftë më e mirë se Bullgaria, me kombin balltik vazhdimisht është duke u përmirësuar ndërsa ata gjejnë këmbët e tyre në futbollin ndërkombëtar.

Sidoqoftë, atyre u mungon cilësia dhe përvoja e lojtarëve të Southgate.

Format e dy ekipeve në ndeshjet e fundit:

England Kosovo
England 5-0 Czech Republic (22/3) Kosovo 2-2 Denmark (21/3)
Montenegro 1-5 England (25/3) Kosovo 1-1 Bulgaria (25/3)
Netherlands 3-1 England (06/6) Montenegro 1-1 Kosovo (07/6)
Switzerland 0-0 England *(5-6) (09/6) Bulgaria 2-3 Kosovo (10/6)
England 4-0 Bulgaria (07/9) Kosovo 2-1 Czech Republic (07/9)

Formacionet e mundshme:

Anglia: Pickford; Alexander-Arnold, Keane, Maguire, Rose; Rice, Henderson, Barkley; Sancho, Sterling, Kane.

Kosova: Muric; Vojvoda, Rhahmani, Aliti, Hadergjonaj; Voca, Halimi; Zhegrova, Celina, Rashani; Muriqi.

 

PARASHIKIMI:

Anglia 3-0 Kosova

anglia

/Sovrani.info/