Ankohet Pochettino: Është gabim i madh… Ankohet Pochettino: Është gabim i madh…
Bosi i Tottenham, Mauricio Pochettino ka bërë thirrje që Premier League të rikthejë dritaren e saj të transferimit veror në përputhje me ligat kryesore... Ankohet Pochettino: Është gabim i madh…

Bosi i Tottenham, Mauricio Pochettino ka bërë thirrje që Premier League të rikthejë dritaren e saj të transferimit veror në përputhje me ligat kryesore të Evropës, transmeton Sovrani.info.

Një shumicë e klubeve angleze, përfshirë këtu edhe Spurs-at, votuan dy vjet më parë për të mbyllur afatin e transferimit ditën para se të fillonte sezoni i ri.

Arsyetimi në atë kohë ishte që disa klube ndiheshin të shqetësuara nga prishja e mundshme e lëvizjeve të lojtarëve gjatë javëve të para të fushatës.

Pochettino pretendon se kjo nuk ka funksionuar sepse, pa asnjë uniformitet në të gjithë kontinentin, klubet ende mund të humbasin lojtarët drejtë skuadrave evropiane edhe pasi të ketë kaluar afati i brendshëm.

Pochettino tha: “Unë nuk isha në marrëveshje (me vendimin) por në atë moment ata besuan se ishte më e mira për klubet. Por unë mendoj se ai (kryetari i Spurs Daniel Levy) dhe shumë njerëz tani e kuptojnë se ishte një gabim i madh. Shpresoj që ta rregullojmë problemin për sezonin e ardhshëm.”

“Unë mendoj se duhet të kthehemi dhe të operojmë në të njëjtën mënyrë që ata veprojnë në Evropë sepse mendoj se është masive kur shkoni të garoni në Europa League ose Champions League.”

“Është një problem për një ekip si ne dhe është aq e qartë sa nuk mund të jem i lumtur si trajner që në tre javët e fundit klubet nga Evropa mund të zgjidhin ekipin tim. Për mua nuk është sens i zakonshëm dhe ne duhet të kthehemi shpejt, shpresoj se ata kanë një bisedë të mirë në Premier League dhe kthehen shpejt.”

I pyetur nëse Levy do të pajtohej me të, Pochettino tha: “Unë nuk e di, por shpresoj që po.”

Spurs kanë përfunduar në katër më të mirët për katër sezonet e kaluara nën Pochettinon por nuk kanë qenë në gjendje të garojnë me rivalët e tyre më të mëdhenj në tregun e transferimeve. /Sovrani.info/