Bërnabiq dhe Mogerini takohen të enjten Bërnabiq dhe Mogerini takohen të enjten
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq të enjten do të takohet më përfaqësuesen e NE-së, Federiga Mogerini. Takimi i tyre ka për temë zbatimin e... Bërnabiq dhe Mogerini takohen të enjten

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq të enjten do të takohet më përfaqësuesen e NE-së, Federiga Mogerini.

Takimi i tyre ka për temë zbatimin e MSA-së.

Ky është takimi i katërt i Këshillit BE-Serbi që mbikëqyrë zbatimin e MSA-së dhe  që shqyrton të gjitha çështjet e rëndësishme që dalin prej saj, shkruan blic, transmeton Indeksonline.

Burimet diplomatike në Tanjug në Bruksel thonë se temat e këtij takimi të rregullt do të jenë marrëdhëniet e përgjithshme midis BE-së dhe Serbisë, si dhe balancën e reformave në Serbi në periudhën e mëparshme.

Delegacioni i BE do të udhëhiqet nga ministri Federal i Punëve të Jashtme Federica Mogerini në takim dhe pritet prezenca e komisionerit për negociatat e zgjerimit Johannes Hahn dhe përfaqësuesit e vendeve anëtare.