Ku qëndron bota brenda mirëqenies sociale?!
Dita-ditës po raportohet rreth zgjerimit të hapësirës mes të pasurve dhe të varfërve, ku të pasurit po posedojnë secilën herë më shumë, e të varfërit dita-ditës më pak, ku sipas World Economic Forum 1% i të pasurve posedon 82% të pasurisë, shifër e cila pas krizës së 2008 ishte... Më shumë
2018 – e dhimbshme për përdoruesit e Bitcoin
Për investitorët në kriptovalutën Bitcoin, javët e para të 2018-ës janë shndërruar në një makth. Vetëm javën e fundit Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera kanë bërë tatëpjetën drejt një niveli që nuk njihet që prej muajit shkurt të 2014, raporton Bloomberg. E si për ironi të fatit, tashmë edhe... Më shumë
Njerëzit dhe robotët do bashkëpunojnë – herët ose vonë
A ka mundësi që në të ardhmen roboti të jetë një koleg normal i juaji? Ka shumë mundësi që përgjigjja të jetë “PO”, bazuar në në një pyetësor të zhvilluar me 3,800 liderë biznesi. Raport i dalë nga Dell, pohohet nga 82% e të anketuarve se njerëzit dhe robotët... Më shumë
Samsung tejkalon Intel

Samsung tejkalon Intel

botaTeknologji 31 January, 2018, 10:25

Intel ka përjetuar një dominim të  gjatë teknologjik sa i përket prodhimit të qipave (CPU – central processing unit’s), porse në 2017 u raportua se sa i përket termave financiar, Samsung tejkalon të parën, transmeton Sovrani.info Bloomberg raporton se tejkalimi u bë për herë të parë kur Samsung arriti... Më shumë
Qeveria amerikane nis hetim – mbi manipulimet e Apple me produktet e vjetra
Këtë të martë, Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni për Siguri dhe Shkëmbim ka filluar një hetim të brendshëm mbi pretendimet se Apple po përdorë forma softuerike për të dërrmuar produktet e saj të vjetra, raporton Bloomberg. Në raport thuhet se ky Departament i Ekzekutivit të SHBA-ve i ka kërkuar gjitha... Më shumë
Netflix – nga një huazues disqesh, në një gjigand botëror
Larg në vitin 1998 Netflix u hap si një kompani amerikane për huazimin e disqeve (CD-ve) dhe që në atë kohë ishte vetëm një konkurrent lokal i gjigandit Blackbuster Video. Në 2005 arriti nga 700,000 në 3.6 milionë abonues dhe përdorues të shërbimeve të saj, duke parë vetën në... Më shumë
Kjo raketë e Kinës, po e frikëson krejt botën
Kina ka testuar një prej raketave më të fuqishme ndërkontinentale të botës. Mediat shtetërore kineze njoftojnë kryerjen me sukses të provës së raketës Dongfeng 41, me rrezen më të gjatë të veprimit nga të gjitha raketat e tjera të botës. Godet objektiva në një largësi prej të paktën 12... Më shumë
Vrasja e John F. Kennedy: Simboli i enigmave të Amerikës
Kanë kaluar 54 vjet, por ato pamje mbeten esenca e Amerikës. Më shumë sesa zbarkimi në Normandi, balta e Hiroshimës, këmba e Armstrongut në Hënë, fundi i Marylin Monroe, rënia e Kullave Binjake, Amerika që askush nuk mundet ta harrojë – simboli i misterit të Amerikës – është në... Më shumë
Zhurma të fuqishme anë e mbanë globit tronditin NASA-n, ç’ka ndodhur në SHBA
Një gjurmë e fuqishme u dëgjua në pjesën më të madhe të shtetit amerikan të Alabamas më rreth orës 1:39 të mëngjesit, duke shokuar kështu të gjithë banorët Shërbimi Kombëtar i Motit hodhi fillimisht hipoteza se zhurma mund të kishte ardhur nga një avion supersonik ose një meteor .... Më shumë
Kryeministri i Libanit, Saad Hariri, e ka “suspenduar përkohësisht” dorëheqjen e tij befasuese, të cilën e kishte bërë të ditur gjatë një vizite në Arabi Saudite dy javë më parë. Hariri tha që ia ka prezantuar dorëheqjen e tij presidentit Michel Aoun, por ai ishte pyetur ta “mbante pezull... Më shumë