Dalin të dhënat e numrit të vrarë nga sulmet e fundit ruse në Aleppo
Katër organizata siriane e kanë akuzuar Rusinë se ka kryer ose është bashkëfajtore për krime të luftës në Siri, duke thënë se nga sulmet ajrore ruse në qytetin Aleppo, janë vrarë 1,207 civilë, përfshirë 380 fëmijë. Në një letër dërguar Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimeve për Sirinë, grupet... Më shumë
Mediat ruse po vazhdojnë të transmetojnë drejtpërdrejtë evakuimin e disa banorëve të izoluar në qytetin e Aleppo-s në Siri. Bëhet fjalë për mediumin rus të afërt me presidentit Vladimir Putin (Russia Today), i cili ka kohë që bënë propagandë botërore për kinse të mirat që po i sjellë intervenimi... Më shumë
Qytetarët e ngujuar në zonën e përfshirë nga luftimet e ashpra në qytetin sirian, Aleppo, kanë filluar të evakuohen. Kështu të paktën raportojnë mediat ruse të afërta me pushtetin e presidentit Vladimir Putin, transmeton sovrani.info. Televizioni rus “Russia Today” ka filluar të transmetojë drejtpërdrejtë evakuimin e këtyre qytetarëve. Ndërsa... Më shumë
Ka kaluar një vit që prej miratimit të Paketës ligjore I për Azilin. Rezultati: dëbime të shpejta dhe izolim social, thotë Sebastian Ludwig. Deutsche Welle: Para një viti, qeveria federale miratoi me procedurë të përshpejtuar ligjin “ligj për përshpejtimin e procedurave të azilit”. Varësisht nga vendi i origjinës së... Më shumë
 Dodi Suridi nga Indonezia, është dënuar sot me 10 vjet burg për rolin që ka luajtur në një sulm me bombë dhe armë në Xhakarta, në janar të këtij viti. Katër civilë u vranë në atë sulm terrorist, i cili ishte më i keqi që ka goditur Indonezinë në... Më shumë
Rrjeti mediatik “Al Jazeera” njofton se qeveria e Somalisë i ka liruar tre gazetarët e saj, vetëm ditë pasi që ata u arrestuar bashkë me shoferin e tyre nga forcat e sigurisë. “Al Jazeera” tha në një komunikatë se Hamza Mohamed, një gazetar somalezo-britanik që punon për këtë transmetues... Më shumë
Ministria e Jashtme e Belgjikës thotë se e ka thirrur ambasadorin rus në Bruksel, pasi Moska ka pretenduar se aeroplanët luftarakë të Belgjikës i kanë vrarë civilët gjatë një sulmi ajror në Siri. Ministri i Jashtëm i Belgjikës, Didier Reynders, ka përsëritur edhe sot se vendi i tij nuk... Më shumë
Malik Obama ka thënë se ai do ta mbështes Trampin që të bëhet president Gjysmëvëllau i presidentit amerikan Barak Obama deklaroi se do të marrë pjesë në debatet e fundit amerikane për zgjedhjet presidenciale si mysafir i kandidatit të republikanëve Donald Tramp, kumtuan sot mediumet amerikane. “Donald Tramp më... Më shumë

Obama –Trumpit: Mjaft u qave më

bota 19 October, 2016, 10:57

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka thënë të nominuarit republikan për president, Donald Trumpit, që të mos qahet më, si dhe e ka hedhur poshtë pohimin e Trumpit se zgjedhjet presidenciale të muajit të ardhshëm do të jenë të manipuluara. Ai ka thënë se tentimi i... Më shumë
Në Burma të Azisë është nxjerrë guri gjigant i zhadit që kap vlerën e 155 milionë eurove. Punëtorët kanë mbetur të mahnitur kur kanë gjetur këtë masiv të çmuar, që është i lartë afro tri metra, ndërsa është nga 5.4 metra i gjerë dhe i gjatë. Me peshë që... Më shumë