Paralajmërohet rritje drastike e çmimit të naftës
Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Muhamed bin Salman paralajmëroi se çmimet botërore të naftës mund të rriten në “nivele të paimagjinueshme” nëse bashkësia ndërkombëtare nuk mban një qëndrim “të fortë dhe të vendosur” ndaj Iranit. Përndryshe, tha ai, tensionet do të shkallëzohen. i kurorës i bëri komentet në programin televiziv amerikan 60... Më shumë
Këtë vit synohen 20 mijë hektarë më shumë grurë, ekspertët të shqetësuar me gjendjen në bujqësi
Këtë vit sipërfaqet e mbjella me grurë pritet të jenë rreth 20 mijë hektarë më shumë se vitin e kaluar. Ndërsa krahasuar me vitet e më hershme, sipërfaqet e mbjella me këtë kulturë bujqësore janë përgjysmuar. Nga Ministria e Bujqësisë thonë se kulturat bujqësore do të subvencionohen me një... Më shumë
Vonesa në subvencione, bujqit paralajmërojnë protestë
Bujqit e Kosovës ende nuk kanë kanë marrë pagesat për vitin 2018, kërkojnë që ato të realizohen këtë tetor, raporton T7 Kanë kaluar disa muaj nga fushata e korrje shirjeve. E bujqit në vend ende nuk kanë lëvruar tokën e as nuk kanë mbjellur grurin. Kjo për shkak se... Më shumë
Fillojnë pagesat e sigurimeve bujqësore për fermerët kosovarë
Fermerët e Kosovës me fillimin e sigurimit për prodhimet e tyre do të kenë mundësi më të mira për të pasur më shumë siguri ne kulturat bujqësore që i kultivojnë. Për herë të parë në Kosovë kanë filluar pagesat e para të dëmshpërblimit për fermerët që kanë blerë polisat... Më shumë
Tregu i automjeteve komerciale është rritur në BE
Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka bërë të ditur se tregu i automjeteve komerciale në Bashkimin Evropian në periudhën janar-gusht të këtij viti është rritur me 6.5 për qind krahasuar me vitin e kaluar. ACEA raportoi se numri i regjistrimeve të reja të automjeteve komerciale në periudhën... Më shumë
Shpenzimet rriten, por pagat mbesin të njëjta
Qytetarët kanë shpenzuar 3.5% më shumë para gjatë vitit 2018 Shpenzimet e qytetarëve shqiptarë janë rritur me 3.5% gjatë 2018, ndërsa rritja e pagave pothuajse ka mbetur në vend. Shqiptarët ndërkohë vijojnë të punojnë vetëm t’u ushqyer pasi 44% e të ardhurave përdoren vetëm për këtë zë. Ndërkohë gjatë... Më shumë
Kriza ekonomike godet edhe sektorin bankar në Gjermani
Banka e dytë më e madhe në Gjermani, Commerzbank AG ka zbuluar një vendim strategjik që supozohet të sigurojë të ardhmen e saj si kompani e pavarur. Por edhe në rastin më të mirë, duke presupozuar se gjithçka do të shkojë sipas parashikimeve, fitimi pritet të jetë i dobët.... Më shumë
Peja bëhet me instalime të reja dhe moderne të linjave 35kV
Në nënstacionin “Peja 1” në qytetin e Pejës, KEDS sapo ka përfunduar projektin e instalimit të dhe modernizimit të linjave 35 kV. Mbi 30 punëtorë të kompanisë janë angazhuar në kryerjen e këtyre punimeve për energjizimit e stabilimenteve të reja 35 kV. Secila nga këto linja prekin një numër... Më shumë
Dhjetë kompanitë botërore me pagat më të larta për vitin 2019
Përveç mundësive për karrierë dhe rritjes profesionale që është padyshim shumë e rëndësishme për punëtorët që punëdhënësit të ofrojnë paga të larta, në mënyrë që të tërheqin profesionistët. Duke përdorur të dhënat nga platforma e saj, Glassdoor ka përpiluar një listë me 25 kompanitë që ofrojnë pagën më të... Më shumë
Haradinaj: Me 140 milionë investime në vit, Trepça sjell 500 milionë euro përfitim
Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Ramush Haradinaj sot ka qëndruar në qytetin e Podujevës. Atje Haradinaj ndër tjera foli edhe për kthimin e Trepçës në pronësi të Kosovës. “Ishte situata me Trepçën, e lënë gjatë pezull. Edhe zakonisht flitej qysh Trepça i bjen 500 milionë profit... Më shumë