BGF & INDEP: “Kosova e Re” çon Kosovën në bankrotim, çmimin e energjisë e dyfishon
Balkan Green Foundation (BGF) dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) përmes një analize kanë ngritur alarmin për pasojat që do të ketë për ekonominë dhe mjedisin e Kosovës realizimi i projektit ‘Kosova e Re’ dhe kanë bërë thirrje që të ndërpritet marrëveshja me me Contour Global. Po botojmë të... Më shumë
Ish-kryeministri Blair: Askush nuk është përgjegjës për një BREXIT pa marrëveshje
Ndërkohë që po afrohet data 29 mars, koha e caktuar për daljen zyrtare të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, shqetësimet për një BREXIT pa marrëveshje dominuan debatet politike. Një bllokadë midis Londrës e Brukselit lidhur me problemin e kufirit me Irlandën Veriore mban në ngërç çështjen e BREXIT-it.... Më shumë
Samiti i Qeverisë Botërore në Dubai bën thirrje për ‘Globalizimin 4.0’
Takimi i shtatë i Samitit të Qeverisë Botërore ka hapur punimet në Dubai me mbi 4 mijë pjesëmarrës nga 140 vende të botës. Themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror, Klaus Schwab, bëri thirrje për Globalizimin 4.0, kundrejt situatës së ndërlikuar me shpejtësi të paraqitur nga revolucioni i... Më shumë
Më 16 shkurt 2019 bëhet shitja e veturave të UNHCR-së nëpërmjet ankandit publik
Zyra e Komisariatit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) në Kosovë shpall qëllimin e saj për shitjen e aseteve të mëposhtme nëpërmjet ankandit publik: Vetura të përdorura: Volkswagen Polo, Toyota (RAV4, Avensis), Honda CR-V, Peugeot (308, 508), Dacia Duster, Ford C-Max, etj. Shitja e veturave të... Më shumë
Për një vit, qytetarët shpenzuan 58 milionë euro për zhdoganim të veturave
Më shumë se 183 milionë euro kanë shpenzuar qytetarët e Kosovës për blerjen e veturave nga jashtë, vetëm gjatë vitit 2018. Në përgjithësi, vitin e kaluar janë importuar 20 mijë e 689 vetura. Prej tyre, 17 mijë e 340 janë vetura të përdorura, ndërsa 3 mijë e 349 vetura... Më shumë
Fabrikës së Llamkosit nuk mund t’i ndërrohet destinimi
Komuna e Vushtrrisë ka vendosur që “Llamkosit” mos t’i ndërrohet destinimi. Kjo është bërë e ditur përmes një komunikate për media nga kjo komunë. “Bazuar në rekomandimin e Kuvendit Komunal të Komunës së Vushtrrisë të nxjerr më  27 dhjetor 2018, e që është edhe kërkesë e Sindikatës së Llamkosit... Më shumë
Tesla ul çmimin e Model 3 për herë të dytë brenda vitit
Kompania Tesla njofton se ka ulur çmimin e modelit të saj të njohur si Model 3 për herë të dytë brenda këtij viti. Lëvizjet vijnë pasi kompania ka humbur një kredi për t’i bërë makinat e saja më të volitshme për blerësit amerikan, Tesla po rrit prodhimin e Modelit... Më shumë
Rehabilitimi i hekurudhës Fushë Kosovë-Hani i Elezit përfundon më 2021, kushton 210 milionë €
Kontrata është nënshkruar nga Kryeshefi Ekzekutiv i Infrakos-it Agron Thaçi dhe Drejtori Gjeneral i GCF-së Eduardo Rossi. Është nënshkruar kontrata “Rehabilitimi i linjës së 10-të hekurudhore, të segmentit Fushë Kosovë – Hani i Elezit në gjatësi prej 65 km”, raporton EO. Kontrata është nënshkruar nga Kryeshefi Ekzekutiv i Infrakos-it... Më shumë
Italia nxjerr në shitje prona shtetërore
Italia po përgatitet të shesë 1.8 miliardë euro pasuri të patundshme, e cila po kërkon të ndal borxhin publik të saj që është në rritje. Sipas Bloomberg, Ministria e Financave po identifikon pronat që zotërohen nga shteti dhe nga administratat rajonale dhe lokale që mund të shiten, kryesisht kazermat... Më shumë
Rritja e pagave rrezikon investimet kapitale
Ligji për pagat, i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës, do të kërcënojë stabilitetin buxhetor, konsiderojnë përfaqësues të komunitetit të biznesit dhe ekspertë për çështje ekonomike. Buxheti i Kosovës për këtë vit arrin shumën në 2,3 miliardë euro. Nga kjo shumë, rreth 616 milionë euro... Më shumë