Afro 1 milion euro borxhi i Bechtel-Enkas për kompanitë kosovare
Organizatorët e protestës janë deklaruar rreth protestës së sotme në afërsi të autostradës “Arbën Xhaferi” në Ferizaj. “Ne kërkojmë djersën tonë. Rreth muajit tetor-nëntor vitit të kaluar janë kryer pagesat e fundit. Çdo material dhe gjithë punëtorët i kemi paguar, por kompania Bechtel Enka s’ka kryer obligimet. Borxhi shkon... Më shumë
Shpenzohet gjysma e rezervave shtetërore
“Vetëm për muajin janar dhe shkurt diku më tepër se 50% i fondit të rezervave shtetërore janë shpenzuar” Për shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ishin ndarë 500 mijë euro. Këtë shumë, Qeveria e Kosovës e pati ndarë nga fondi i rezervave shtetërore. Kurse për individ të... Më shumë
“Bizneset i kanë borxh ATK-së afro 350 milionë euro”
Biznese të ndryshme i kanë mbetur borxh Administratës Tatimore të Kosovës, rreth 350 milionë euro, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, drejtori i përgjithshëm i këtij institucioni, Ilir Murtezaj. Ai në këtë intervistë flet edhe për grumbullimin e tatimeve në pjesën veriore të vendit. Radio Evropa... Më shumë
Dalin kartmonedhat e reja 100 dhe 200 euro
Ditën e martë, më 28 maj, do të dalin kartomonedhat e reja 100 dhe 200 euro nga Banka Qendrore Europiane dhe me këto kartmonedha mbyllet zëvendësimi i kartmonedhave të vjetra. Banka Qendore Europiane tha se nuk do të prodhohen më kartmonedha 500 euro për të luftuar korrupsionin në Europë.... Më shumë
Efektet e taksës në ekonomi pas gjashtë muajve
Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) sot organizon konferencën me temën “Taksa 100% a është ekonomike a politike kundër Serbisë”. Me këtë rast, do të publikohet një hulumtim për efektet e taksës pas 6 muajve për ekonominë vendëse. Konferenca mbahet në zyrët e AKB-së, në Prishtinë dhe nis në ora... Më shumë
Bizneset sllovene dhe kosovare diskutojnë mundësitë e bashkëpunimit
Oda Sllovene e Bizneseve dhe Oda Ekonomike e Sllovenisë, përmbyllën suksesshëm Forumin e bizneseve dhe B2B-të e organizuara me fokus të veçantë sipas nevojave të tregut Kosovarë dhe interesave të bizneseve të pranishme në selinë e GZS-së në Lubjanë ku ishin prezent një numër i madh i bizneseve Sllovene... Më shumë
Rriten tregjet botërore pas vendosjes së sanksioneve ndaj Huawei
Gjiganti i kërkimit online Google ka suspenduar disa aktivitete të biznesit me Huawein që kërkon transferimin e pajisjeve, softuerëve dhe shërbimeve teknike përveç atyre që janë me kod të hapur. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, menjëherë pas lajmit tregjet botërore kanë pësuar rritje. Në Evropë, Indeksi STOXX 600 u rrit... Më shumë
Lluka në Zvicër: Më shumë se dy miliardë franga transferohen në Kosovë nga mërgimtarët
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka javën e kaluar qëndroi në Zvicër, ku në bashkëpunim me ministrin zviceran, Guy Parmelin kanë themeluar “Dhomën e Tregtisë”. Krijimi i kësaj dhome ka për qëllim që të rrisë investimet zvicerane në Kosovë, transmeton Indeksonline. Gjatë qëndrimit atje, mediumi zviceran “NZZ” bëri një... Më shumë
Ja sa miliarda euro i ruajnë qytetarët e Kosovës nëpër banka
Kosovarët janë duke i ruajtur 3.3 miliardë euro nëpër bankat komerciale. Pjesa dërmuese e kursimeve janë të ekonomive familjare. Të dhënat e publikuara nga Banka Qendrore e Kosovës për muajin mars thuhet se 2.3 miliardë janë para të depozituara nga ekonomitë familjare dhe vetëm 825 milionë nga ndërmarrjet. Rritja... Më shumë
Rritet për 70% eksporti i Shqipërisë në Kosovë
Taksa e Kosovës ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës po i konvenon eksportit shqiptar. Sipas Institutit Shqiptar të Statistikave (INSTAT) tregohet se biznesi shqiptar po shënon rritje të vazhdueshme në tregun e Kosovës – ani pse pasohet me rënie të ndjeshme me shtetet e tjera. Vetëm gjatë... Më shumë