BQK-ja kërkon zvogëlimin e automjeteve të paregjistruara
Pavarësisht premtimeve të shumta, edhe sivjet Kosova si duket nuk do të jetë pjesë e Kartonit të Gjelbër. Qytetarët e Kosovës që jetojnë dhe punojnë nëpër vende të ndryshme të botës gjatë vizitës së sivjetme në Kosovë sërish do të duhej ta paguajnë “plaçkën” kufitare, shkruan “Zëri.info”. Mosanëtarësimi i... Më shumë
SIG planifikon të ofrojë tregtimin me kriptovaluta
Është rritur vlera e kriptovalutës Bitcoin, pas njoftimeve që firma amerikane Susquehanna International Group (SIG) do të filloj tregtimin me kriptovaluta për klientët e sajë, fillimisht në formën të Bitcoinit. Kompania me bazë në Bala Cynëyd të Pensilvanisë, është një nga firmat më të mëdha financiare në botë, duke... Më shumë
Pse Hykmete Bajrami s’i mbrojti prodhuesit vendorë?
Prodhuesit kosovarë u desh ta presin mesin e vitit 2018 për të qenë të barabartë në treg me ata të huaj, produktet e të cilave deri tani janë shitur më lirë sesa vet kostoja e prodhimit të tyre në Kosovë. Vendimet e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani,... Më shumë
Kreditë e shpejta në Kosovë zhysin qytetarët në borxhe
Në tregun bankar në Kosovë, përveç bankave komerciale, aktivitetin e tyre e zhvillojnë edhe institucionet mikrofinanciare (IMF), në të cilat qytetarët mund të marrin kredi në vlera të ndryshme. Sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës, norma e interest  për kredi në 21 institucionet mikrofinanciare që operojnë në Kosovë,... Më shumë
Hetuesit tregojnë para prokurorit operacionin ndaj bizneseve në Ferizaj, për shmangien nga tatimi
Abdullah Abedini, prokuror i shtetit është vënë në krye të ekipit që po synon ta zbardhë vjedhjen e tatimeve të shtetit. Siç transmetoi emisioni “Drejtësia në Kosovë”, ai pas takimit me hetuesit e ATK-së, në detaje harton planin e veprimit në terren për të mbledhur sa më shumë prova... Më shumë
Vjedhja tatimore: Flet prokurori që po heton mashtrimin me fatura
Emisioni “Drejtësia në Kosovë” kësaj radhe transmetoi aksionin e njësiteve hetuese të Administratës Tatimore gjatë bastisjeve të disa bizneseve ë dyshimta në regjionin e Ferizajt. Siç transmetoi emisioni “Drejtësia në Kosovë”, i gjithë aksioni është udhëhequr nga prokurori i shtetit nga Prokuroria Themelore e Ferizajt, Abdullah Abedini. Pas dyshimeve... Më shumë
Bien çmimet e prodhimit në Kosovë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar Indeksin e Çmimeve të Prodhimit (IÇP) për tremujorin e parë të këtij viti (TM12 2018). Indeksi i tërësishëm i çmimeve të prodhimit në Kosovë pësoi rënie për (-1.0%) në TM1 2018, krahasuar me TM4 2017. “Rënie më të mëdha sipas degëve... Më shumë
Schneider i premton Pacollit mbështetje ekonomike për Kosovën
Në kuadër të vizitës zyrtare në Luksemburg, zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, takoi Romain Schneider, ministër për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar i Luksemburgut. Gjatë këtij takimi, zëvendëskryeministri, Pacolli, falënderoi ministrin Schneider për mbështetjen e Qeverisë së Luksemburgut për zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të Kosovës, duke... Më shumë
Ministri Beqaj do të marr pjesë në festivalin CEBIT në Gjermani
Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj me ftesë të “Deutche Messe” do të marrë pjesë në Festivalin Evropian të Biznesit për Inovacion dhe Digjitalizim –CEBIT, që mbahet në Hanover të Gjermanisë, nga 11 deri më 15 qershor. Gjatë kësaj vizite në Gjermani, ministri Beqaj do të... Më shumë
Ndarja e 53 milionë eurove, deklarohet për herë të parë “Bechtel Enka”
“Bechtel Enka” përmes një komunikate për media ka shprehur gëzim që i janë kompensuar kostot shtesë të pasuara gjatë punës. Qeveria ka ndarë 53 milionë euro kompensim për këtë kompani, pas zgjatjes së kontratës për autostradën “Arbën Xhaferi”. “BEGP është e gëzuar që çështja e kostove shtesë të pësuara... Më shumë