Super pagat e shefave në Kosovë
Pavarësisht se jetojnë dhe punojnë në Kosovë disa drejtues të kompanive publike e institucioneve të pavarura marrin mijëra euro brenda një viti. Madje me pagat e tyre mujore ua kalojnë edhe Presidentit, Kryeministrit dhe Kryetarit të Kuvendit. Sipas deklarimit të pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsion (AKK), më të paguarit... Më shumë
Apple ndalon gërmimin e kriptovalutave në iPhone
Pasi në muajin mars largoi aplikacionin “Calendar 2” për kompjuterat Macintosh sepse gërmonte kriptovaluta në sfond, Apple rishikoi politikat e përdorimit të App Store duke ndaluar këtë fenoment në të gjitha platformat e Apple. Megjithatë Apple do të lejojë kriptovalutat në platformë dhe qëllimi i vetëm është ndalimi i... Më shumë
Ministrave po u ‘lulëzon’ biznesi
Ministrat e Qeverisë së Kosovës nëse nuk po tregojnë shumë sukses në punët shtetërore për një kohë të shkurtër kanë arritur rezultate impresive në bizneset e tyre private. Fitimet e deklaruara nga bizneset në formularët e deklarimit të pasurisë janë marramendëse. Shtëpi të shtrenjta, vetura luksoze, aksione në kompani... Më shumë
Çmimi i naftës tregtohet nën nivelin prej 66 dollarë për fuçi
Nafta e papërpunuar e hapi tregtimin qëndrueshem, por ende nën nivelin e 66 dollarë për fuçi. Ky çmim erdhi nën presion në rënie nga raportet e prodhimit më të lartë të naftës në Rusi, si dhe në përmirësimin e aktivitetit të shpimit të naftës në Shtetet e Bashkuara. Agjensia... Më shumë
Thaçi takoi Kryeministrin e Kongos, bisedojnë për bashkëpunimin ekonomik
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar Kryeministrin e Republikës Demokratike të Kongos, Bruno Tshibala Nzenze, me të cilin bisedoi për vendosjen e bashkëpunimit në mes dy vendeve. “Kosova sot është shtet i konsoliduar, e njohur nga 116 shtete dhe anëtare e shumë organizatave të ndryshme ndërkombëtare”,... Më shumë
Lluka dhe ambasadorja e Ganës flasin për bashkëpunim ekonomik
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka pritur sot në takim njohës ambasadoren e Republikës së Ganës, Salma Frances Mancell-Egalla. Takimi kishte karakter njoftues për ekonomitë e të dyja vendeve, me ç’rast u dakorduan për një takim i cili do të mbahet në shtator të këtij viti dhe një... Më shumë
Kostoja e ndërtimit pati rënie në tremujorin e parë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Kostos së Ndërtimit” (IKN) për tremujorin e parë (TM1) të vitit 2018. Indeksi i tërësishëm i Kostos së Ndërtimit në Kosovë (IKN) pati një rënie prej (-0.7%) në tremujorin e parë (TM1 2018), krahasuar me TM4 2017. Rënie më... Më shumë
Nafta e papërpunuar po tregtohet qëndrueshëm
Çmimet e naftës së papërpunuar ishin të qëndrueshme, duke u tregtuar në 65.94 dollarë për fuçi. Çmimi është mbështetur nga vështirësitë venezueliane në përmbushjen e detyrimeve të furnizimit dhe nga shkurtimet e vazhdueshme të udhëhequra nga OPEC-u, megjithëse rritja e prodhimit të papërpunuar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës... Më shumë
KPM-ja paguan 20 mijë euro për trajnim në mënyrë të parregullt
Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) me 21 shkurt 2017 kishte bërë një pagesë nga kategoria e mallrave dhe shërbimeve për programin e zhvillimit profesional “Masterclass” në llogarinë ‘Albany Associates LTD’ me vlerë 20,740 euro. Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se pagesa si paradhënie ishte ekzekutuar duke u... Më shumë
Beqaj: Kosova do të bëhet qendër rajonale për inovacion
Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj me ftesë të “Deutche Messe” do të marrë pjesë në Festivalin Evropian të Biznesit për Inovacion dhe Digjitalizim –CEBIT, që mbahet në Hanover të Gjermanisë, nga 11 deri më 15 qershor. Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, tha pjesëmarrja... Më shumë