ZRrE shtyn afatin e kalimit të konsumatorëve në treg të hapur
Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) në mbledhjen e tretë ka shqyrtuar implementimin e Udhëzuesit për Liberalizimin e Tregut të Energjisë, për të cilin është vlerësuar se nevojitet të amendamentohet afati i kalimit të konsumatorëve në tregun e hapur. Edhe përkundër parashikimeve për mundësinë e zgjedhjes së... Më shumë
Trump akuzon OPEC’un për rritje të çmimit të naftës
Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për rritje të çmimit të naftës. Akuzat, Trump i bëri në një postim në rrjetin social Twitter, publikuar pak pas kthimit nga Singapori dhe samiti historik me Kim Jong Un. “Çmimet e naftës janë shumë të... Më shumë
ZRrE shtyn përcaktimin e nivelit të humbjeve të energjisë
Me vendim unanim të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) në mbledhjen e tretë u vendos që të shtyhen për një mbledhje tjetër pikat 5 dhe 6 të rendit të ditës. Aprovimi i bilancit vjetor të energjisë elektrike përkatësisht shqyrtimi i parametrave rregullativ për periudhën e dytë... Më shumë
Kreu i FMN-së flet për ‘re që po nxihen’ në ekonominë globale
Drejtoresha menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, ka thënë se “retë në horizont… po bëhen më të zeza përditë e më shumë”. Këtë deklaratë, sipas CNN, Lagarde e ka dhënë gjatë një konference për media në Berlin. “Reja më e madhe dhe më e zezë që po e... Më shumë
Ramosaj: Rritja e pagave pa planifikime paraprake, e rrezikshme
Profesori i ekonomisë në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës, Berim Ramosaj, në një intervistë për Telegrafin ka folur për rritjen e pagave nga Qeveria e Kosovës e cila udhëhiqet nga Ramush Haradinaj. Rritja e pagave në masën që është bërë, sipas tij, duhet të jetë mirë e planifikuar.... Më shumë
Ç’po ndodh? Euro sërish në rënie, tregu i pasigurt nga luhatjet e forta
Monedha e përbashkët europiane ka pësuar një zhvlerësim të fortë sot ndaj lekut vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro u këmbye sot në nivelin e 126.98 lekëve, rreth 1.36 pikë më pak. Ekspertët e këmbimit valutor thonë se luhatje të tilla nuk janë mirë për... Më shumë
Gërxhaliu fton ministrin Hamza të mos e nënshkruaj vendimin për rritjen e pagave
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka ftuar ministrin e Financave Bedri Hamza që të mos e nënshkruaj vendimin për rritje të pagave i cili ka hasur në reagime të shumta në vend. “Vendimi për rritje të pagave nga ana a Qeverisë së Kosovës është në... Më shumë
Rreth 18 mijë të rinj kanë aplikuar për afër 300 vende pune në Policinë e Kosovës. Pavarësisht se ky konkurs është hapur më 16 prill dhe është mbyllur më datën 10 maj të këtij viti listat e kandidatëve të përzgjedhur për test me shkrim ende nuk janë bërë publike.... Më shumë
Kryetarët e pasur të komunave të varfra
Pasuri prej miliona eurove kanë deklaruar kryetarë të komunave të Kosovës, derisa qytetarët që jetojnë nëpër komunat që ata i drejtojnë janë zhytur në varfëri të skajshme, shkruan sot Gazeta “Zëri”. Mytaher Haskuka përveçqë udhëheq komunën e dytë më të madhe në vend, Prizrenin, ai zotëron një pasuri prej... Më shumë
Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Krimeve Ekonomike, Nazim Sahiti, ka deklaruar në Agjencinë Kundër Korrupsionit se posedon pasuri të paluajtshme vlera e së cilës kap shifrën e 338 mijë e 100 euro. Sahiti ka deklaruar një banesë dhe një tokë në emër të tij ndërsa pjesën tjetër e... Më shumë