Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, nën mesatare
Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, me gjithë përmirësimet e bëra viteve të fundit, vazhdon të mbetet nën mesataren dhe larg vendeve të rajonit dhe Bashkimit Evropian, thonë ekspertët e fushës ekonomike. Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës të cilat flasin për vitin 2017,... Më shumë
Bie përsëri çmimi i Bitcoinit
Çmimet e kriptovalutave mbetën nën presion gjatë fundjavës pasi Reuters dhe agjencitë e tjera të lajmeve raportuan se këmbimorja e kriptovalutave e Koresë së Jugut, Coinrail u thye nga hakerët, duke nxitur shqetësime rreth sigurisë së këmbimoreve të vogla dhe të mesme. Në një deklaratë, Coinrail tha se ishte... Më shumë
Oda Ekonomike Amerikane bënë thirrje për shpenzim më të kujdesshëm të parasë publike
Sektori privat në Kosovë vazhdimisht është përballur me sfida të ndryshme që nga pavarësimi i vendit. Në anën tjetër, Republika e Kosovës ka ruajtur në vazhimësi stabilietin makroekonomik, derisa ka arritur të mbajë borxhin publik brenda niveleve të rekomanduara. Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë vlerëson pozitivisht faktin se ky... Më shumë
Banka Botërore e pavendosur nëse do ta përkrahë termocentralin e ri në Kosovë
Banka Botërore ka thënë se ende nuk kanë vendosur nëse do ta përkrahin centralin e ri energjetik prej 500 megavateve. Ky projekt është më i madhi në Ballkan për më shumë se dy dekada, shkruan Reuters, përcjell Klan Kosova. Vitin e kaluar Qeveria e Kosovës kishte nënshkruar marrëveshjen me... Më shumë
ZRrE shtyn afatin e kalimit të konsumatorëve në treg të hapur
Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) në mbledhjen e tretë ka shqyrtuar implementimin e Udhëzuesit për Liberalizimin e Tregut të Energjisë, për të cilin është vlerësuar se nevojitet të amendamentohet afati i kalimit të konsumatorëve në tregun e hapur. Edhe përkundër parashikimeve për mundësinë e zgjedhjes së... Më shumë
Trump akuzon OPEC’un për rritje të çmimit të naftës
Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për rritje të çmimit të naftës. Akuzat, Trump i bëri në një postim në rrjetin social Twitter, publikuar pak pas kthimit nga Singapori dhe samiti historik me Kim Jong Un. “Çmimet e naftës janë shumë të... Më shumë
ZRrE shtyn përcaktimin e nivelit të humbjeve të energjisë
Me vendim unanim të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) në mbledhjen e tretë u vendos që të shtyhen për një mbledhje tjetër pikat 5 dhe 6 të rendit të ditës. Aprovimi i bilancit vjetor të energjisë elektrike përkatësisht shqyrtimi i parametrave rregullativ për periudhën e dytë... Më shumë
Kreu i FMN-së flet për ‘re që po nxihen’ në ekonominë globale
Drejtoresha menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, ka thënë se “retë në horizont… po bëhen më të zeza përditë e më shumë”. Këtë deklaratë, sipas CNN, Lagarde e ka dhënë gjatë një konference për media në Berlin. “Reja më e madhe dhe më e zezë që po e... Më shumë
Profesori i ekonomisë në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës, Berim Ramosaj, në një intervistë për Telegrafin ka folur për rritjen e pagave nga Qeveria e Kosovës e cila udhëhiqet nga Ramush Haradinaj. Rritja e pagave në masën që është bërë, sipas tij, duhet të jetë mirë e planifikuar.... Më shumë
Ç’po ndodh? Euro sërish në rënie, tregu i pasigurt nga luhatjet e forta
Monedha e përbashkët europiane ka pësuar një zhvlerësim të fortë sot ndaj lekut vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro u këmbye sot në nivelin e 126.98 lekëve, rreth 1.36 pikë më pak. Ekspertët e këmbimit valutor thonë se luhatje të tilla nuk janë mirë për... Më shumë