Nënshkruhet marrëveshja prej 80 milionë eurove për autostradën Prishtinë – Pejë
Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka nënshkruar sot në Luksemburg, së bashku me zëvendëspresidentin e Bankës Evropiane për Investime (BEI), Dario Scannapieco, Marrëveshjen e Huas me vlerë 80 milionë euro për financimin e projektit për Autostradën Prishtinë-Pejë, segmenti Kijevë-Zahaq. “Projekti për Autostradën Prishtinë-Pejë, segmenti Kijevë-Zahaq është një ndër prioritetet... Më shumë
Kosova ka mundësi të shumta për prodhimin e rrymës nga era
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu (OEK), ka vizituar kompaninë “Air Energy” me seli në fshatin Kikë në Komunën e Kamenicës, me ç`rast sot filloi edhe vendosja e nëntë turbinave me kapacitet 3.6 MGW për prodhimin e energjisë nga era. Kryetari i OEK-ut Safet Gërxhaliu, tha se... Më shumë
Gashi: Këshilli ndërministrorë heziton t’i punësoj në KEK banorët e Hadës dhe Shipitullës
Kryetari i Komunës së Obiliqit Xhafer Gashi, në emisionin “Zyra e Ankesave”, në RTV Dukagjini ka folur rreth premtimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për punësimin e nga një anëtari të familjeve të dy fshatrave në Obiliq, Shipitull dhe Hade. Ai tha se ende nuk është implementuar një... Më shumë
ATK me një njoftim për qytetarët
Administrata Tatimore e Kosovës njofton të gjithë qytetarët se në rrjetin social Facebook janë hapur disa llogari në emër të ATK-së, të ngjashme si kjo https://www.facebook.com/kuponatfiskal/ . Ne ju bëjmë më dije se e vetmja llogari zyrtaren në Facebook e ATK-së është kjo https://www.facebook.com/rks.atk/ krejt çka ju intereson të... Më shumë
Gjermania dhe Franca do të krijojnë fondin për inovacion për vendet e BE-së
Berlini dhe Parisi kanë bashkuar forcat për të financuar inovacionit dhe kërkimin në bizneset e reja teknologjike në 28 vendet anëtare në mënyrë që Evropa të konkurrojë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kinën. Zakonisht Evropa qëndron mbrapa Shteteve të Bashkuara të Amerikës në zhvillimin e teknologjive të... Më shumë
Investimet në energjinë alternative, vendosen turbinat me kapacitet 3.6 MGW
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu, sot, do të vizitojë kompaninë “Air Energy” me seli në fshatin Kika në Komunën e Kamenicës e cila është themeluar në vitin 2008. “Kompania Turke “Guirish “nga Turqia ka bërë investimin me “Ndërtimin e Parkut Energjetik “KITKA” – me kapacitet 32.4... Më shumë
Orari i reduktimeve të energjisë elektrike
KEDS-i, të hënën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës për ditët e ardhshme. Orari i plotë: Starlight Resort – 639€ – Ultra All Inclusive – 7 nete E SPONSORUAR REZERVO TANI Peja Ndërprerje me kërkesë të KOSTT-it -Nuk ka Ndërprerje... Më shumë
Mësimdhënësit e viteve 90-ta i ‘kushtojnë’ buxhetit deri 650 milionë euro
Në analizën “Ndikimi buxhetor i Ligjit për punëtorët e arsimit shqip të viteve ‘90” të realizuar nga Instituti GAP thuhet që barra buxhetore e projektligjit është shumë më të madhe se sa ajo që është përllogaritur fillimisht nga Ministria e Financave (MF) dhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë... Më shumë
ATK-ja për katër muaj grumbulloi 164.4 milionë euro
Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Sakip Imer, ka thënë se ky institucion nga janari deri në prill të këtij viti nga të hyrat e rregullta ka mbledhur 164.4 milionë euro. Imeri në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re” ka bërë me dije se... Më shumë
Kosovarët mbi 2.5 miliardë kredi nëpër banka
Vlera e kredive të qytetarëve të Kosovës në dhjetë bankat komerciale, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës, ka arritur në mbi 2.5 miliardë euro, prej tyre mbi 900 milionë euro janë kredi familjare, derisa 1.6 miliardë euro janë kredi për ndërmarrje. Mesatarja e normës së interesit për... Më shumë