Lluka dhe ambasadorja e Ganës flasin për bashkëpunim ekonomik
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka pritur sot në takim njohës ambasadoren e Republikës së Ganës, Salma Frances Mancell-Egalla. Takimi kishte karakter njoftues për ekonomitë e të dyja vendeve, me ç’rast u dakorduan për një takim i cili do të mbahet në shtator të këtij viti dhe një... Më shumë
Kostoja e ndërtimit pati rënie në tremujorin e parë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Kostos së Ndërtimit” (IKN) për tremujorin e parë (TM1) të vitit 2018. Indeksi i tërësishëm i Kostos së Ndërtimit në Kosovë (IKN) pati një rënie prej (-0.7%) në tremujorin e parë (TM1 2018), krahasuar me TM4 2017. Rënie më... Më shumë
Nafta e papërpunuar po tregtohet qëndrueshëm
Çmimet e naftës së papërpunuar ishin të qëndrueshme, duke u tregtuar në 65.94 dollarë për fuçi. Çmimi është mbështetur nga vështirësitë venezueliane në përmbushjen e detyrimeve të furnizimit dhe nga shkurtimet e vazhdueshme të udhëhequra nga OPEC-u, megjithëse rritja e prodhimit të papërpunuar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës... Më shumë
KPM-ja paguan 20 mijë euro për trajnim në mënyrë të parregullt
Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) me 21 shkurt 2017 kishte bërë një pagesë nga kategoria e mallrave dhe shërbimeve për programin e zhvillimit profesional “Masterclass” në llogarinë ‘Albany Associates LTD’ me vlerë 20,740 euro. Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se pagesa si paradhënie ishte ekzekutuar duke u... Më shumë
Beqaj: Kosova do të bëhet qendër rajonale për inovacion
Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj me ftesë të “Deutche Messe” do të marrë pjesë në Festivalin Evropian të Biznesit për Inovacion dhe Digjitalizim –CEBIT, që mbahet në Hanover të Gjermanisë, nga 11 deri më 15 qershor. Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, tha pjesëmarrja... Më shumë
Këtë vit ‘këpucët nga jashtë’ u blenë më lirë
Blerja e këpucëve të cilat u importuan në Kosovë, u liruan në tre muajt e parë të këtij viti, çmime më të lira të importit u shënuan edhe tek artikujt e lëkurës por me përqindje më të ulët. Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë ishte i... Më shumë
Udhëtimet zyrtare jashtë vendit, mëditjet dhe numri i madh i të përfshirëve nëpër delegacione zyrtare, i kushtojnë buxhetit të Kosovës shuma të majme parash, që sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, përbën një luks më vete. Zyrtarët e shtetit më të varfër në Evropë edhe një dekade pas shpalljes së... Më shumë
Kjo është lulja që rritet në Kosovë dhe ka vlerë më shumë se ari
“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250 euro për gram”. Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund... Më shumë
Shteti vazhdon të kushtëzoj qytetarët për t’ua marrë borxhet
Autoritetet në Kosovë po praktikojnë kushtëzimin për qytetarët që të paguajnë gjobat apo borxhet për shërbimet komunale që këta të fundit kanë ndaj shtetit. Janë miliona euro borxhe dhe mijëra gjoba për kundërvajtje në trafik që qytetarët kanë të papaguara. Së fundmi, Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar... Më shumë
Ministri Hamza u kërkon bizneseve austriake të investojnë në Kosovë
Ministri i Financave, Bedri Hamza, gjatë një vizite zyrtare në Austri, përveç takimit bilateral me ministrin e Financave të Qeverisë së Austrisë, Hartwig Loger, mori pjesë edhe në forumin e bizneseve austriake për t’i njoftuar me mundësitë e investimit në Kosovë. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur... Më shumë