“Trepçës” i përshkruhen rreth 100 veprimtari
“Trepça” nuk do të merret vetëm me burimet minerale. Ndërmarrjes së kthyer në shoqëri aksionare, gati 100 forma aktivitetesh e veprimtarish të tjera i janë përshkruar në Statutin që një ditë më parë ka kaluar në Qeveri dhe që është përcjellë për miratim në Kuvend, shkruan sot Koha Ditore.... Më shumë
6 zakone të punës që ju bëjnë të sëmureni
Këtu janë disa nga mënyrat apo zakonet në zyrën tuaj të punës të cilat po ju bëjnë që të sëmureni. 1. Ushqimi në tavolinë: Kjo mund të tërheq insekte dhe brejtës në zyrë gjë që rezulton me ndonjë sëmundje apo infeksion. 2. Mos larja plotësisht e filxhanëve apo gotave:... Më shumë
Pritet marrëveshje për punësim sezonal në Maltë
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica po qëndron në një vizitë zyrtare në shtetin e Maltës, me ftesë të ministrit të Familjes, të Drejtave të Fëmijëve dhe Solidaritetit Social, Michael Falzon. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se në kuadër të kësaj vizite Reçica sot... Më shumë
Ministria e Drejtësisë ‘borxhli i keq’
Zyra Kombëtare e Auditimit thotë se ministria e Drejtësisë nuk po i paguan faturat brenda afatit ligjor. Në raportin e Auditimit të Pasqyrave Financiare thuhet se Ministria e Drejtësisë i vonon pagesat e faturave, pasi sipas rregullave financiare përcaktohet se “të gjitha faturat që i pranon organizata buxhetore, duhet... Më shumë
Mbi 6 mijë 500 euro u shpenzuan për mbushje telefoni pa kontratë
Pa kurrfarë kontrate, Organi Shqyrtues i Prokurimit (OShP) ka shpenzuar mbi 6 mijë euro e gjysmë për kartela mbushëse të celularëve për stafin. Këto shpenzime u bën pa një kontratë të nënshkruar. “OSHP-ja për stafin e saj shfrytëzon kartelat mbushëse mujore nga Telekomi i Kosovës SH.A “Vala” që e... Më shumë
Në prag të ditës së fëmijëve, ministri Reçica merr këtë vendim
Në prag të 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka marrë vendim për rritje të pagesës mujore të strehimit familjar për fëmijë pa përkujdesje, si dhe për fëmijë me aftësi të kufizuara. Rritje e pagesës së rregullt mujore për strehim familjar... Më shumë
Soros: Bashkimi Evropian ndodhet në krizë financiare
Fuqizimi i valutës amerikane dhe dalja e kapitalit nga tregjet në zhvillim, mund të sjellë një tjetër krizë të madhe financiare, paralajmëroi miliarderi Xhorxh Soros. Ai shtoi se Bashkimi Evropian po përballet me një krizë të ekzistencës. Sipas tij, përfundimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin dhe shkatërrimi i aleancës... Më shumë
Komisioni Evropian shton ndihmat financiare për Italinë, Greqinë dhe Spanjën
Brukseli parashikon të zhvendos investimet nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, me 30 vlerë miliardë euro, që do të thotë ndërprerje e kuotave të bilancit për politikat e kohezionit me Poloninë dhe Hungarinë, për t’i orientuar ato në Greqi, Itali dhe Spanjë. Sipas Financial Times, përcjell Telegrafi, Bashkimi... Më shumë
Lluka: Pas dy viteve mund të filloj privatizimi i Telekomit
Qeveria e Kosovës është duke pritur rekomandime nga Bordi i Telekomit të Kosovës se si duhet të veprohet për të shpëtuar këtë ndërmarrje nga falimentimi. Kurse zyrtarët e Qeverisë kanë thënë se pas dy viteve mund të fillojnë procedurat për privatizimin e Telekomit. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka,... Më shumë
SHBA do të vazhdojë me marrjen e masave tregtare kundër Kinës
Shtetet e Bashkuara kanë deklaruar të martën se ende ekziston rreziku i vënies së tarifave në vlerë të 50 milionë dollarëve në importet që vijnë nga Kina, nëse kjo e fundit nuk e adreson çështjen e vjedhjes së pronës intelektuale, transmeton Reuters. Shtëpia e Bardhë ka njoftuar përmes një... Më shumë