Në kuadër të vizitës zyrtare në Luksemburg, zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, takoi Romain Schneider, ministër për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar i Luksemburgut. Gjatë këtij takimi, zëvendëskryeministri, Pacolli, falënderoi ministrin Schneider për mbështetjen e Qeverisë së Luksemburgut për zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të Kosovës, duke... Më shumë
Ministri Beqaj do të marr pjesë në festivalin CEBIT në Gjermani
Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj me ftesë të “Deutche Messe” do të marrë pjesë në Festivalin Evropian të Biznesit për Inovacion dhe Digjitalizim –CEBIT, që mbahet në Hanover të Gjermanisë, nga 11 deri më 15 qershor. Gjatë kësaj vizite në Gjermani, ministri Beqaj do të... Më shumë
Ndarja e 53 milionë eurove, deklarohet për herë të parë “Bechtel Enka”
“Bechtel Enka” përmes një komunikate për media ka shprehur gëzim që i janë kompensuar kostot shtesë të pasuara gjatë punës. Qeveria ka ndarë 53 milionë euro kompensim për këtë kompani, pas zgjatjes së kontratës për autostradën “Arbën Xhaferi”. “BEGP është e gëzuar që çështja e kostove shtesë të pësuara... Më shumë
Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, për aneks kontratën me “Bechtel & Enka”-n, për përfundimin e projektit të autostradës R6, Prishtinë – Hani i Elezit”. Konferenca për ndarjen e 53 milionë eurove mbahet... Më shumë
“Hortikultura” pa bord funksional, raporti i auditimit ngjall dilema
Komisioni parlamentar për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrtoi raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Sh.A. “Hortikultura” për vitin 2017. Vlora Spanca, nga Zyra Kombëtare e Auditimit, ka theksuar se pasqyrat financiare të Ndërmarrjes “Hortikultura” nuk prezantojnë pamje të drejtë. “Pasqyrat financiare nuk prezantojnë një pamje të drejtë,... Më shumë
Policia e Krimeve Ekonomike fillon hetimet e kontratave milionëshe të PTK’së
13 kontratat e lidhura mes PTK-së dhe kompanive private, disa prej të cilave e kapin vlerën milionëshe, janë duke u hetuar nga Policia e Krimeve Ekonomike. Nisjen e hetimeve, pas padisë që e kishte bërë Sindikata e Punëtorëve të Telekomit, e ka konfirmuar Policia e Kosovës. “Në kuadër të... Më shumë
Mehmeti: BQK-ja, e angazhuar maksimalisht për zgjidhjen e çështjes së Kartonit të Gjelbër
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti bashkë me kryetarin e Komisionit për Buxhet dhe Financa në Kuvendin e Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe zyrtarë tjerë të Qeverisë së Kosovës të ngarkuar për zgjidhjen e çështjes së Kartonit të Gjelbër, kanë takuar përfaqësuesit e lartë të “Uniqua... Më shumë
FMN alarmon se në Kosovë janë rritur rreziqet fiskale
Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), nën udhëheqjen e Stephanie Eble, vizitoi Prishtinën dhe më pas ka vlerësuar gjendjen në Kosovë. Misioni i këtij stafi ishte për të diskutuar mbi zhvillimet ekonomike të kohëve të fundit dhe perspektivën ekonomike të Kosovës. Në përmbyllje të vizitës, komunikata me vlerësime... Më shumë
Reshitaj nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me UN- Habitat-in
Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj sot ka nënshkruar një Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e “Programi për Zhvillim Gjithëpërfshirës”, që zbatohet nga UN-Habitat-i, PAX/CBM dhe e financuar nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunimi dhe Zhvillim (Sida) me përfaqësuesen e UN-Habitat-it në Kosovë znj. Gwendoline Mennetrier. Në ceremoninë e... Më shumë
FMN: Projektligji për kompensimin e mësuesve do të rëndojë buxhetin për shumë vite
Projektligji për mësuesit e viteve të 90’ta, po vazhdon të jetë temë përplasjeje mes Sindikatës së Arsimit, ministrit të Financave, Bedri Hamza dhe së fundmi, ka qenë edhe tërheqja e vërejtjes nga ana e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Kryetari i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, ka zbuluar një detaj interesant: dikush fryu... Më shumë