Shqipëria e gatshme për heqjen e roamingut me Kosovën
Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj, bashkë me një delegacion nga Kuvendi i Kosovës, ka takuar Ministrin e Ekonomisë dhe Financave të Shqipërisë, Arben Ahmetaj. Gjatë këtij takimi u bisedua për nevojën e thellimit të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, me theks të veçantë për rezolutat e fundit të votuara... Më shumë
Rikalo thotë se grantet në bujqësi do të ndahen për ata që plotësojnë kriteret
Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë ka mbajtur konferencë për medie me rastin e fillimit të procesit vlerësues të projekteve bujqësore, të cilat presin mbështetje përmes masave mbështetëse të “Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2018”. Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, ka garantuar se ndarja e... Më shumë
Lluka: Eksportet nga Trepça mund t’i sjellin Kosovës 1.2 miliardë euro
Trepça është një potencial i madh për zhvillimin ekonomik të vendit, ka thënë ministri Valdrin Lluka. Sipas tij, me eksport nga Trepça, Kosova mund të fitojë 1.2 miliard euro. Lluka ka deklaruar në Tribuna Channel se për Trepçën ka investitorë mjaft të interesuar. Ai mes tjerash nuk la pa... Më shumë
Investimet e huaja direkte në botë u ulën për 23% më 2017
Investimet e huaja direkte në botë ranë në 23% vitin e kaluar, ku vendet e Afrikës, SHBA-ja dhe Britania e Madhe u prekën më konkretisht nga ky fenomen, raportoi sot OKB-ja, duke shtuar se perspektiva duket aspak optimiste. Në raportin e saj vjetor, Konferenca e Kombeve të Bashkuara për... Më shumë
Godst e vlerëson lartë situatën ekonomike dhe stabilitetin makrofiskal në Kosovë
Drejtori ekzekutiv i Konsistencës së Bankës Botërore, Franciscus Godst, deklaroi sot se trendi pozitiv i rritjes ekonomike në Kosovë dhe treguesit makrofiskal do të vazhdojnë të jenë në nivele të kënaqshme, në mënyrë që vendi ynë të vazhdojë në rrugën e progresit ekonomik dhe shoqëror. Ai këto komente i... Më shumë
Banka Botërore vlerëson situatën ekonomike në Kosovë
Ministri i Financave Bedri Hamza priti sot në takim Drejtorin Ekzekutiv të Konstituencës së Bankës Botërore, ku bënë pjesë edhe Kosova, Franciscus Godst. Ministri Hamza e njoftoi Godst për gjendjen ekonomike në vend, zhvillimet e fundit në sektorin e financave dhe bashkëpunimin me institucionet financiare ndërkombëtare, me theks të... Më shumë
Kaq janë të hyrat vjetore në Kosovë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Llogaritë Qeveritare të Kosovës për vitin 2017. Ky publikim paraqet pasqyrën e të hyrave dhe shpenzimeve qeveritare brenda kësaj periudhe. Sipas raportit, të hyrat e Qeverisë së Përgjithshme në vitin 2017 ishin 1 921.2 milionë euro. “Në krahasim me vitin paraprak... Më shumë
Begaj: Bizneset kanë shprehur interesim për Zonën Ekonomike
Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, në emisionin “Zyra e Ankesa”, në RTV Dukagjini ka folur për Zonën Ekonomike në këtë komunë. Begaj tha se ka interes nga bizneset për t’u vendosur në këtë zonë. Sipas tij, komuna e Malishevës ka qenë një zonë e lënë anash. “Dje Qeveria e... Më shumë
Pas 53 milionëve për Bechtel Enka, Qeveria do të ndajë miliona edhe për Limak-un
Sot Qeveria e Kosovës ndau 53 milionë euro shtesë për “Bechtel Enkan” për autostradën e Shkupit. Pal Lekaj, ministër i Infrastrukturës, tha se “për shkak të dështimit të Qeverisë së kaluar që t’i paguajë me rregull faturat, koncerziumi ka kërkuar që t’i paguajmë 63 milionë euro për shkak të... Më shumë
Jepet vendimi përfundimtar se a do të ketë Vitija qasje në autostradë
Kërkesa e qytetarëve të Vitisë për qasje të kësaj komune në autostradën “Arbën Xhaferi” , sot u plotësua. Në mbledhjen e sotme të Komitetit Drejtues Ndërministror për Zhvillimin e Projektit “Rruga 6” (Autostrada Prishtinë – Han i Elezit) me insistimin e ministrit Bajram Hasani është marrë vendim që edhe... Më shumë