Kroacia përshpejton bashkimin me Eurozonën
Qeveria e Kroacisë filloi të mendojë seriozisht për t’u bashkuar me Eurozonën, menjëherë pasi miratoi një strategji të re që synon kalimin në monedhën e vetme brenda një periudhe nga pesë deri në shtatë vjet, por forcat opozitare pretendojnë se kjo gjë nuk është aspak në interesin më të... Më shumë
Kështu u pasuruan kompanitë farmaceutike në kurriz të pacientëve kosovarë
Monopoli që kanë krijuar kompanitë farmaceutike në dy vitet e fundit u ka mundësuar që të shumëfishojnë çmimet e barnave. Ky monopol dhe rritja e çmimeve iu është mundësuar edhe nga shteti, duke dëmtuar kështu buxhetin dhe pacientët Miliona euro të dedikuara për barna në vitet e fundit nuk... Më shumë
Superluks me para të shtetit
Samiti i Sofjes së Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Forumi Ekonomik i Vjenës, kanë shërbyer si “ekskursion” për zyrtarët e shtetit. Një armatë e tërë, në krye me presidentin e vendit, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj kanë qëndruar për dy ditë, më 17 dhe 18... Më shumë
3 këshilla themelore për tregtinë monetare
Si të hyni në tregun e këmbimit, dhe të largoheni me fitime të mëdha. Bota e tregut të këmbimit është emocionuese, dhe mund të jetë një vend fitimprurës për të kaluar kohën nëse keni kuptim të sofistikuar se si të blini dhe të shisni monedhat. Forex është tregu ku... Më shumë
Arsyet e shtrenjtimit të naftës për së paku 4 euro-cent në litër
Çmimi i naftës dhe i benzinës në Kosovë është rritur. Këtë e ka konfirmuar Fadil Berjani, kryetar i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës për KALLXO.com. Sipas Berjanit, nga 2 deri në 4 cent arrin vlera e rritjes së çmimit të naftës në Kosovë, por sipas tij ky është çmim... Më shumë
Republika e veteranëve
Numri i veteranëve të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në fund të muajit maj të këtij viti ka arritur në 37.460, nga 37.794 sa kanë qenë gjatë muajit të parë të këtij viti. Duke u bazuar në të dhënat zyrtare të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) shihet... Më shumë
Guvernatori Mehmeti takon grupin punues për ndryshimin e Ligjit për mikrofinancat
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti është takuar me Grupin Punues të Komisionit për Buxhet dhe Financa rreth Mbikëqyrjes së zbatimit të Ligjit nr.04/L-093 për Bankat, Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare në Kosovë. Guvernatori Mehmeti ka thënë se BQK-ja ka regjistrin qendror dhe i njëjti është... Më shumë
Kompania “Hyundai”, e interesuar për investime në Kosovë
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, së bashku me bashkëpunëtorët, priti në një takim miqësorë, përfaqësuesit e konglomeratit korean, Hyundai, të udhëhequr nga Junëon Song, drejtor i përgjithshëm në Hyundai Engineering and Construction. Në një atmosferë mjaft miqësore, kryetari Gërxhaliu, theksoi rëndësinë e rritjes së bashkëpunimit reciprok... Më shumë
Mundësohet punësimi i 270 të rinjve, Reçica thotë se po punojnë për uljen e papunësisë
Agjencia e Punësimit në kuadër të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), në bashkëpunim më Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), kanë nënshkruar marrëveshjet me përfituesit e programeve aktive të tregut të punës, nga i cili do të përfitojnë 270 punëkërkues, raporton Ekonomia Online. Ministri Skender... Më shumë
Beqaj në Bruksel: Qeveria e përkushtuar për të ndjekur strategji konservatore të politikës makroekonomike
Me ftesë të Presidencës se Këshillit të Bashkimit Evropian, ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj, ka marrë pjesë në Dialogun Ekonomik dhe Financiar në mes të Bashkimit Evropian, vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë, në nivel politik, që është mbajtur në Bruksel. Fokusi i këtij dialogu... Më shumë