Komunat veriore shtojnë borxhin ndaj ujësjellësit në Mitrovicë
Nënkryetari i Komunës, Faruk Mujka dhe drejtori i Kompanisë Rajonale “Ujësjellësi” Mitrovicë, Sami Miftari, kanë biseduar për gjendjen aktuale në këtë kompani dhe mundësitë e përmirësimit të saj. Drejtori Miftari, e ka njoftuar nënkryetarin Mujka me problemet aktuale që po e përcjellin Kompaninë në realizimin e projekteve për furnizim... Më shumë
Që nga paslufta mërgimtarët paguan kaq milionë euro për Kartonin e Gjelbër
Deputeti nga radhët e PSD-së, Faton Topalli, mbështetur edhe nga 11 deputetë ka paraqitur projekt-rezolutën lidhur me Kartonin e Gjelbër. Në prezantimin e kësaj rezolute, deputeti Topalli tha se që nga pas lufta deri më sot nga mërgimtarët janë mbledhur mbi 200 milionë euro, ndërsa janë paguar vetëm 10... Më shumë
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka vlerësuar se në rast të dështimit të Termocentralit “Kosova e Re”, do të ishte një humbje e madhe për Kosovën dhe zhvillimin ekonomik të vendit. “Ne si OEK kemi mbështetur shumë këtë projekt, që nga fillimi. Më parë është... Më shumë
Kosova rrezikon humbjen e donacionit prej 25 milionë eurove nëse nuk i miraton këto ligje
Qershori është afati të cilin e ka dhënë Bashkimi Evropian për miratim të ligjit për pagat, shërbyesit civilë dhe reformat në administratë publike për agjencitë e pavarura. Por, të gjitha këto ligje të cilat Bashkimi Evropian ka kërkuar që të hartohen brenda një pakoje, ende janë duke u shqyrtuar... Më shumë
Kina kërcënon SHBA-të me prishje të marrëveshjeve tregtare
Kina paralajmëroi Shtetet e Bashkuara se çdo marrëveshje mbi tregtinë dhe biznesin që mund të arrihet mes dy vendeve, do të hidhet poshtë nëse Washingtoni vendos tarifa në importe dhe masa të tjera proteksioniste. Ky paralajmërim erdhi pas përfundimit të bisedimeve në Pekin mes sekretarit të Tregtisë, Wilbur Ross... Më shumë
Papunësia në SHBA zbret në 3.8%, niveli më i ulët në 18 vite
Norma e papunësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka prekur një rekord të ri 18-vjeçar, duke zbritur kështu në 3.8 për qind dhe kjo bën që ekonomia më e madhe e botës të jetë pranë punësimit të plotë. Të dhënat më të fundit rrisin ndjeshëm shqetësimet sa... Më shumë
Angela Merkel shpalos idetë e saj për reformimin e eurozonës
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, detajoi sot për herë të parë përgjigjen e saj ndaj Emmanuel Macron mbi reformimin e eurozonës, duke pranuar një buxhet investimesh dhe duke mbështetur krijimin e një Fondi Monetar Europian. “Ne kemi nevojë për më shumë konvergjencë ekonomike mes shteteve anëtare brenda eurozonës”, deklaroi kancelarja... Më shumë
Serbia synon rritjen e eksportit në Kosovë
Zëvendëskryeministri serb, Rasim Ljajiq, njëherit edhe ministër i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit, duke folur për gjetjen e një zgjidhje të përhershme mes Prishtinës dhe Beogradit ka deklaruar se shteti i tij kohë më parë ka paraqitur një plan trepikësh për dialogun, sipas të cilit do të përfitonin të dy... Më shumë
Gjashtë vendet e G7-së bashkohen kundër Trumpit për tarifat doganore
Vendimi i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për të vendosur tarifa doganore shtesë ndaj çelikut dhe aluminit që importohet nga Amerika u ndesh me reagimin e vendeve anëtare të G7-së. Në qytetin Whistler të British Columbia në Kanada përfundoi mbledhja treditore e ministrave të Financave... Më shumë
Kosova ende pa asnjë investitor strategjik
Edhe pse Ligji për Investime Strategjike është miratuar gati dy vjet më parë në Kuvend, ende nuk ka asnjë investitor strategjik në Kosovë, ndërsa, në Maqedoni vetëm për nëntë muajt e fundit janë nënshkruar 11 kontrata për investime të huaja dhe po negociohet me rreth 200 kompani të tjera.... Më shumë