Reagon ministri Lluka: Nuk kam kërkuar uljen e pagave për punëtorët e PTK-së
Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka ka demantuar lajmet sipas të cilave ai ka kërkuar uljen e pagave prej 40%  për punëtorët e Postës dhe Telekomit të Kosovës. Ai ka thënë se as ai e asnjë zyrtar qeveritar nuk ka deklaruar se punëtorëve të PTK-së do u ulen pagat,... Më shumë
Emigrantët, Gjermania do të shpenzojë deri në 78 mln euro deri në 2022-shin
Gjermania pret të shpenzojë rreth 78 miliardë euro për çështjet e lidhura me emigracionin deri në vitin 2022, përfshi këtu edhe 31 miliardë euro për të luftuar shkaqet kryesore që detyrojnë njerëzit të largohen nga vendet e tyre me destinacion Europën. Lajmi raportohet nga revista gjermane “Der Spiegel”, e... Më shumë
Lluka: Kemi projekt 30-milionësh me BB-në, Kosova do të jetë shteti i parë në Evropë me fibra optike
Mungesa e personave të kualifikuar, moskoordinimi i Diasporës me institucionet në Kosovë dhe Shqipërisë si dhe disa nga problemet me të cilat përballen ndërmarrësit nga Diaspora janë çështjet që u diskutuan  në kuadër të konferencës kushtuar diasporës ‘Diaspora Flet”. Pjesë e këtij paneli, përveç ndërmarrësve nga Diaspora, ishte edhe... Më shumë
Thuaju “jo” takimeve për biznes në kafe
Oferta tradicionale e “kafesë’’ është në opinionin tim, njëra prej ofertave më frustruese e cila mund të bëhet. Së pari, duhet t’a bëj të qartë se nuk jam kundër njerëzve të cilët takohen për kafe ose ata të cilët pijnë kafe. Problemi im është se e kam mësuar se... Më shumë
Haxhiu: Kushtetueses po i bëhet presion lidhur me vendimin për rritjen e pagave nga kryeministri
Zvarritja e marrjes së vendimit nga Gjykata Kushtetuese rreth rritjes së pagave nga kryeministri Ramush Haradinaj është e qëllimshme, tha për Ekonomia Online deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albulena Haxhiu. Haxhiu madje thotë që jo zyrtarisht ka marrë vesh që mbi Gjykatën Kushtetuese ka presion të jashtëzakonshëm lidhur me... Më shumë
Ambasada në Kanada lihet pa buxhet, shkak bëhet kontrata e asistentes
Një kontest që ndërlidhej me pozitën e asistentes administrative ka bërë që Ministria e Punëve të Jashtme ta ndëshkojë gjithë misionin diplomatik në Kanada, duke mos i dërguar buxhet në fund të vitit të kaluar, shkruan sot Koha Ditore. Ndalja e financave nga Prishtina ka shkaktuar përplasje mes ambasadorit... Më shumë
Këto janë shtetet që dërgojnë më së shumti para në Kosovë
Gjermania është shteti nga ku kosovarët më së shumti dërgojnë para, pastaj renditet Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës me dërgesa të diasporës. Por, një problem për dërgesat e diasporës është mënyra e shpenzimit të tyre, e cila kryesisht shkon në konsum. Sipas Bankës Qendrore të Kosovës (BQK),... Më shumë
Edhe 7 lokale të lojërave të fatit të mbyllura nga ATK
Departamenti i Lojërave të Fatit me datë 17 Maj 2018 në bazë të informatave të pranuara nga ana e qytetarëve përmes linjës online 0800 80 800 ka ndërmarr një aksion në komunën e Gjakovës, Therandës dhe të Prizrenit, nën dyshimin se organizoheshin lojëra të fatitë, pa leje nga Administrata... Më shumë
Rritet çmimi naftës në Kosovë
Çmimi i derivateve ka shënuar rritje në të gjithë botën dhe kjo po vërehet edhe në Kosovë. Këtë e ka konfirmuar edhe kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani i cili ka thënë se çmimi i naftës në Kosovë tashmë ka arritur në 1.10 euro. Rritja e... Më shumë
SPSPK-ja e zhgënjyer me kryeministrin Haradinaj, s’mbajti premtimet
Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK) është e zhgënjyer me kryeministrin Ramush Haradinaj se nuk mbajti premtimet e dhëna gjatë fushatës zgjedhore. Jusuf Azemi kryetar i SPSPK-së, në një konferencë për media “Gjendja e punëtorisë në sektorin privat në Kosovë”, përmendi premtimet që u tha kryeministri... Më shumë