Gashi: Qeveria të jetë rigoroze në zbatimin e CEFTA-s, t’i mbrojë prodhuesit
Qeveria duhet të jetë rigoroze në zbatimin e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA) në mënyrë të mbrojë prodhuesit vendës nga ata ta rajonit. Edhe pse Kosova ka marrë në janar zyrtarisht kryesimin e CEFTA-s, prodhimet kosovare më vështirësi po depërtojnë në tregjet e rajonit, prandaj... Më shumë
Disa këshilla të dobishme nga Warren Buffet
PËR SHPENZIMET Nëse blen gjëra që nuk të nevojiten, shumë shpejt do e gjesh veten duke shitur gjëra që të nevojiten. PËR INVESTIMET Mos i fut të gjitha vezët në një kosh. PËR KURSIMET Mos kurse atë që mbetet pasi ke shpenzuar, por shpenzo atë që ka mbetur pasi... Më shumë
80 milionë euro kredi për rrugën Kijevë – Zahaq
Në mbledhjen e fundit të Qeverisë, e cila është mbajtur të premten (dje), është miratuar vendimi për t’ia rekomanduar presidentit të Republikës së Kosovës dhënien e autorizimit ministrit të Financave për nënshkrimin e marrëveshjes ndërkombëtare për financimin e ndërtimit të rrugës Kijevë – Zahaq. Marrëveshja financiare për këtë projekt... Më shumë
Milionerët kanë diçka të përbashkët
Çfarë mund të kenë të përbashkët milionerët e bërë vetë? Përgjigjja është: Shumica prej tyre krijojnë buxhete. Karakteristika të përbashkëta të milionerëve: • Milionerët jetojnë duke kursyer. • Ata ngasin makina të përdorura. • Ata jetojnë në shtëpi të vogla të cilat mund t’i përballojnë, sidomos ndërkohë që ata... Më shumë
Tri mësime që menaxherët nuk duhet t’i harrojnë
Menaxherët shpesh harrojnë se si është të gjendesh në anën tjetër të tavolinës, të jesh pjesë e ekipit në vend që të jesh lideri. Ata përfundojnë duke bërë lidershipin për veten e tyre , duke besuar se mund të kontrollojnë gjithçka dhe se mund t’i kënaqin të gjithë. Për... Më shumë
Projektet infrastrukturore temë diksutimi mes ministrit Lekaj dhe përfaqësuesëve të BERZH-it
Ministri Lekaj, priti sot në takim njoftues udhëheqësin e ri të BERZH-it për Kosovë, Neil Taylor, i cili falënderoi ministrin për pritje dhe theksoi faktin se Kosova është një partner i rëndësishëm i BERZH-it. Në veçanti ai potencoi faktin se deri më tani janë akorduar rreth 330 mil. Euro... Më shumë
Ministria e Zhvillimit Ekonomik investon 25 milionë euro për ujërat e zeza në Ferizaj
Qeveria lokale e Ferizajt sot ka marr zotimin e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka i cili gjatë vizitës që i bëri sot komunës ka premtuar se brenda pak javësh do të fillojë të zbatohet një projekt madhor për trajtimin e ujërave të zeza. Kryetari i komunës Agim Aliu,... Më shumë
ASK: Rritet çmimi i rrymës për 2.5 %
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin prill të vitit 2018, transmeton Ekonomia Online. Indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit prej muajit janar 2016 publikohet me vitin bazë 2015=100. Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të... Më shumë
Zv.kryeministrat Gashi dhe Limaj takojnë AKP-në: “T’i përcaktojmë asetet që janë investime strategjike”
Nën kryesimin e zv. Kryeministrit njëherësh Ministrit të Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi në zyrat e Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, është mbajtur takimi me zyrtarët e lartë të AKP-së, më të cilët u diskutuan një numër i çështjeve që lidhen drejt për drejtë me ligjin për... Më shumë
Lluka: Në Ferizaj duhet të rriten kapacitetet energjetike, do të bashkëpunojmë me KEDS-in dhe KOSTT-in
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka vizituar komunën e Ferizajt dhe është takuar me kryetarin e kësaj komune, Agim Aliun. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka tha se në këtë takim me kryetarin Aliun diskutuan për problemet e komunës së Ferizajt, siç janë infrastruktura energjetike dhe ndërmarrjet publike,... Më shumë