Borxhi kombëtar i ShBA-ve, për herë të parë prek shifrat e 21 trilionë dollarëve
ShBA në këtë fundjavë ka prekur një rekord të ri negativ, sa i përket borxhit të përgjithshëm publik. Për herë të parë në histori, SHBA kap borxh në vlerën e 21 miliardëve, kurse përpara se të miratohej një marrëveshje nga Kongresi, muaj më parë, borxhi ishte rreth 19.9 trilionë,... Më shumë
Kryebankieri i Evropës: Bitcoin përbën rrezik shumë të lartë
Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi paralajmëroi sot për rrezikun e bitcoinit dhe kriptomonedhave të tjera, si asete shumë të rrezikshme, që duhet të mbahen me shumë kujdes, veçanërisht nga bankat. “Monedhat virtuale janë subjekt i një paqendrueshmërie të lartë. Çmimi i tyre është shumë spekulativ”, deklaroi presidenti... Më shumë
Ku qëndron bota brenda mirëqenies sociale?!
Dita-ditës po raportohet rreth zgjerimit të hapësirës mes të pasurve dhe të varfërve, ku të pasurit po posedojnë secilën herë më shumë, e të varfërit dita-ditës më pak, ku sipas World Economic Forum 1% i të pasurve posedon 82% të pasurisë, shifër e cila pas krizës së 2008 ishte... Më shumë
Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave
Hamza tha se do të ketë 4 për qind rritje pagash. Ministri i Financave Bedri Hamza, thotë se nga janari i vitit të ardhshëm do të ketë rritje pagash në vend prej 4 për qind. Por kur do të jenë përfituesit? “Do të përfitojnë të gjithë të punësuarit që... Më shumë
Kosova prezantohet bashkë me 50 shtete në “EXPO 2016” në Antalya
Mbi një milion vizitorë që e kanë vizituar panairin “EXPO” 2016 në Antalya, kanë pasur mundësinë të njoftohen edhe me mundësitë e investimeve në Kosovë. Në mesin e 50 shteteve, pjesëmarrës ishte edhe shteti i Kosovës i cili ka prezantuar mundësitë e investimeve, transmeton Klan Kosova. Para se të... Më shumë
Thaçi priti shefin e ri të Misionit të Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim njoftues shefin e ri të Misionit të Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli, të cilit i ka uruar mirëseardhje dhe suksese në punën e tij të re, njofton kumtesa, përcjell “Zeri.info”. “Kemi instaluar traditë të bashkëpunimit të... Më shumë
Arbitrazh për Trepçën, kërcënohet Serbia
Fondi për Zhvillim, të cilin Beogradi e quan pronari me hisen më të madhe në Trepçë, 55 %, të premten e ka njoftuar AKP-në dhe zyrtarët në Kosovë se pajtohet me ofertën e njëanshme për arbitrazh e që parashihet në Ligjin e Kosovës për investime të Huaja, transmeton Koha.net.... Më shumë
Investimet e huaja ranë për 65 milionë euro
Gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti investimet e huaja në Kosovë arritën në 97.5 milionë euro. Duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar shihet se sivjet kemi 65.5 milionë euro më pak Të dhënat e fundit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) tregojnë se... Më shumë