Çmimi i rrymës shënon rritje përsëri
Është rritur çmimi i energjisë elektrike në Kosovë, pavarësisht premtimit të kryeministrit Ramush Haradinaj për uljen e çmimit të rrymës. Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, kosovarët në muajin prill kanë paguar 2.5 përqind më shtrenjtë rrymën se sa në muajin mars. ASK tregon se ngritje... Më shumë
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka paralajmëruar dy projekte të mëdha për qytetin e Prizrenit. Limaj pas takimit me kryetarin e komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka tha se shumë shpejt ky qytet pritet të bëhet me Zonë Ekonomike. Një tjetër projekt i madh që do të ndodhë në Prizren,... Më shumë
Kosova përgatit infrastrukturën për zonën ekonomike amerikane
Krijimi i një zone ekonomike amerikane në Kosovë po shihet si një mundësi e mirë për zhvillimin ekonomik të vendit dhe tërheqjen e kompanive të mëdha amerikane që kapitalin e tyre ta shtrijnë në këtë zonë. Përfaqësues të institucioneve të Kosovës, thanë për Radion Evropa e Lirë se krijimi... Më shumë
Furra zvicrerane një hap përpara, nuk pranon para të gatshme
Zvicra për shumë kënd mund t’i ketë monedhat më të bukura në botë, mirëpo një furrë e re në Zurich nuk dëshiron që t’i përdorë paratë e gatshme. Furra e re Buchman është diçka e rrallë në Zvicër: biznes me pakicë që pranon vetëm pagesa në mënyrë elektronike, siç... Më shumë
Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) organizon konferencën ndërkombëtare me temë “Sektori minerar dhe resurset minerale në Kosovë dhe Shqipëri”. Qëllimi i konferencës është prezantimi aktual i industrisë minerare në vend, sikurse hulumtimi, shfrytëzimi, përpunimi i resurseve minerale në Kosovë dhe Shqipëri. Pastaj do të prezantohen edhe... Më shumë
Një firmë që mban emrin e pronarit fiton më shumë
Një emër i MIRË për biznesin është çelësi i suksesit. Një sipërmarrës i cili kërkon emrin e duhur mund të punësojë një agjenci emërtimesh e cila ofron ide, por kjo kushton dhjetëra mijëra dollarë. Kjo është arsyeja pse shumë sipërmarrës i emërtojnë bizneset sipas emrit të tyre. Një artikull... Më shumë
7 arsye për të nisur një biznes sa jeni në universitet
Unë fillova biznesin tim në vitin 1999 kur isha ende student. Kishte edhe të mira edhe të këqija nga kjo gjë, por jam shumë falënderues për përvojën dhe do ua rekomandoja edhe ndërmarrësve tjerë ambiciozë. Këtu janë shtatë arsye se pse duhet të bëni këtë gjë. Rrezik i ulët,... Më shumë
Gjendja e vështirë e Telekomit të Kosovës mund të vështirësohet edhe më shumë, për shkak se operatorit Vala, më 2019 i kalon licenca për brezat frekuencorë. E për tu rilicnecuar, Vala duhet të paguajë për të vazhduar licencën. Përveç Valës, edhe IPKO-s i kalon licenca për një brez frekuencor... Më shumë
Bien çmimet e inputeve bujqësore
Indeksi i përgjithshëm i inputeve në bujqësi krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2017 ka rënie për 2.1 për qind. Kështu thuhet në raportin “Indeksi i Çmimeve të Inputeve në Bujqësi, tremujori i parë 2018”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK). “Në tremujorin e parë të... Më shumë
Tregu i naftës, i paqëndrueshëm
Çmimet e naftës së papërpunuar u tregtuan të qëndrueshme në nivel më të lartë gjatë tregtimit aziatik për të mbetur pak më shumë se nivel prej 71 dollarësh, akoma afër niveleve të fundit. Tregjet e naftës kanë qenë të paqëndrueshme pasi që Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,... Më shumë