Tregu i naftës, i paqëndrueshëm
Çmimet e naftës së papërpunuar u tregtuan të qëndrueshme në nivel më të lartë gjatë tregtimit aziatik për të mbetur pak më shumë se nivel prej 71 dollarësh, akoma afër niveleve të fundit. Tregjet e naftës kanë qenë të paqëndrueshme pasi që Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,... Më shumë
Sot në ndërtesën e Qeverisë do të mbahet ceremonia e nënshkrimit të dy Marrëveshjeve Grant për projektet “Programi i Menaxhimit të Mbeturinave të Ngurta”, në vlerë prej 4 milionë euro dhe ”Shërbime Profesionale të Pranuesit në Kuadrin e Programit II të Menaxhimit të Mbeturinave”, në vlerë prej 1.466 milionë... Më shumë
24 rregulla për sukses nga bankieri legjendar i Wall Street
Richard Jenrette, i cili bashkë-themeloi bankën e investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, kaloi katër dekada në Wall Street. Ai vdiq nga kanceri në moshën 89-vjeçare. Në tavolinën e tij la 24 rregulla për sukses – në financa dhe në jetë. Lista quhet “Ajo që mësova”: 1.... Më shumë
Pasojat e këmbimit territorial ndërmjet Kosovës e Serbisë
Zgjidhje e qëndrueshme në rast se arrihet marrëveshja për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës e Serbisë është që në këtë proces të përfshihen vetëm territoret homogjene nacionale, përkatësisht komunat me shumicë shqiptare e serbe, transmeton Koha.net. Kusht, po ashtu, është territoret të jenë vetëm komunat kufitare e jo edhe... Më shumë
Kosova dhe Gjermania do të nënshkruajnë dy marrëveshjeve grant për projektet “Programi i Menaxhimit të Mbeturinave të Ngurta”, në vlerë 4 milionë euro dhe Shërbime Profesionale të Pranuesit në Kuadrin e Programit II të Menaxhimit të Mbeturinave, në vlerë 1.466 milionë euro. Marrëveshjet do të nënshkruhen nga ministri i... Më shumë
Euro dhe dollari amerikan po tregtohen qëndrueshëm
Shkëmbimi valutor ndërmjet euros dhe dollarit amerikan u rrit të hënën dhe u tregtua qëndrueshëm mbi nivelin 1.197. Monedha amerikane nuk mundi të zgjasë lëvizjen e saj në rritje, pasi të dhënat e buta të inflacionit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës javën e kaluar brengosën investitorët dhe tregtarët... Më shumë
Bullgaria, Rumania dhe Kroacia nisin planet për përdorimin e Euro-së
Bullgaria, Rumania dhe Kroacia, tre shtetet më të varfra të Bashkimit Evropian, tani kanë marrë miratimin e Eurozonës, pas përpjekjesh të gjata për të përmbushur kushtet e nevojshme, për të përdorur monedhën e përbashkët euro. Rasti më i fundit është Rumania, shkruan Bloomberg, përcjell Telegrafi, e cila tha javën... Më shumë
Global Data: Gazprom prodhuesi më i madh botëror i gazit natyror
Kompania ruse Gazprom, posedon rezervat më të mëdha të naftës ekuivalente dhe sipas parashikimeve dhe analizave të kompanisë Global Data deri në vitin 2020 do të mbetet prodhuesi më i madh botëror i gazit natyror. Sipas Global Data, në mesin e kompanive kombëtare botërore Gazprom, Rosneft, Statoil, ONGC, Ecopetro,... Më shumë
Facebook dëshiron të krijojë kriptovalutën e vet
Gjiganti i teknologjisë Facebook, po shqyrton mundësitë për krijimin e kriptovalutës së saj, një monedhe virtuale e cila do të përdoret nga dy miliardë përdoruesit e saj në të gjithë botën për të bërë pagesa elektronike. Në fillim të javës, rrjeti social njoftoi krijimin e një ekipi për teknologjinë... Më shumë
Qeveria brenda 30 ditëve do të caktojë Zonën e Veçantë Ekonomike Amerikane
Këshilltari i Kryeministrit Haradinaj, Erolld Belegu, ka thënë se brenda një muaji do të përcaktohet Zona e Veçantë Ekonomike Amerikane. Këtë premtim Belegu e ka dhënë në cilësinë e udhëheqësit të Grupit Punues të emëruar nga Qeveria e Kosovës. Ai ka thënë se puna me këtë ekip do të... Më shumë