Mustafa: VV ka vendosur për protesta, LDK për opozitë në Kuvend
Tani për tani, jemi duke bashkërenditur këtë aktivitet me partitë opozitare, me Vetëvendosjen. Në Kuvend njerëzit nga Grupi Parlamentar yni janë koordinuar edhe me Partinë Social Demokrate. Do të mundohemi të bisedojmë edhe me disa përfaqësues të partive të pozitës dhe t’i bindim se shkuarja e mëtutjeshme e vendit... Më shumë
Caplan: Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet Kosovë-Serbi
Ndryshimi i negociuar i kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është në pajtim me të drejtën ndërkombëtare dhe se një veprim i tillë do të normalizonte raportet midis dyja vendeve, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Oxfordit, Richard Caplan. Radio... Më shumë
Thaçi flet për korrigjimin e kufijve
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka sfiduar përsëri opozitën. Ai prej muajsh është duke e kërkuar mbështetjen e opozitarëve për dialog, veçanërisht të Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila nuk po i bindet. Thaçi tani thotë se marrëveshjen mund ta bëjë pa pajtimin e tyre, ndërkohë që do... Më shumë
Fajon e tregon muajin kur hiqen vizat
Eurodeputetja e raportuesja për liberalizimin e vizave me Kosovën në Parlamentin Europian Tanja Fajon ka thënë se beson se deri në fund të mandatit të saj në Parlament Europian do të ndodhë edhe liberalizimi i vizave. Ajo ka thënë se nëse ndodh një gjë e tillë deri atëherë fitues... Më shumë
Pacolli: Kushdo që udhëheq dialogun s’guxon të flasë për territore
Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë në Bruksel se mund të bisedohet gjithçka që sjell te një marrëveshje finale me Serbinë, por në asnjë mënyrë nuk duhet të preket sovraniteti dhe territori i Kosovës. Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë thotë se Serbia është... Më shumë
Deda: Jemi të zhgënjyer me Mogherinin, dialogu ka sukses nëse përfshihet SHBA-ja
Qasja e zyrës së Federica Mogherinit në dialogun politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ishte e dëmshme, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, deputeti Ilir Deda nga subjekti politik Alternativa. Radio Evropa e Lirë: Në spektrin politik në Kosovë është duke u shqyrtuar mundësia e krijimit... Më shumë
Austin: Kosovarët paguajnë çmimin e “Qeverisë së korruptuar” për vizat
“Imazhi i Qeverisë së Kosovës, në perspektivën globale, nuk është pozitiv. Është një qeveri e kriminalizuar, një shtet i korruptuar që nuk është në gjendje të trajtojë çështje serioze të sundimit të ligjit”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Robert Austin, profesor në Qendrën për Studime... Më shumë
Sejdiu: Kosovës s’i duhen kompromise të reja me Serbinë
“Unë mendoj se Kosova i ka bërë kompromiset e veta. Janë kompromise, të cilat janë dhënë me Pakon e Ahtisarit… Keni parasysh formulat, të cilat nuk i gjejmë në asnjë shtet tjetër, për mënyrën e qeverisjes, për praninë e komuniteteve pakicë, për të drejtat e tyre, posaçërisht nëse e... Më shumë
Nitaj tallet me LDK-në: Qeveria nuk rrëzohet me thirrje e ftesa, Thaçi i vetëm s’mund të bisedojë me Serbinë
AAK shumë shpejt do të organizojë një tryezë të radhës, tema qendrore do të jetë dialogu Kosovë-Serbi. Ramush Haradinaj nga posti i kryeministrit bashkë me Qeverinë nuk mund të rrëzohet duke bërë thirrje e apele- por me numra, i përgjigjet LDK-së, deputeti i AAK-së, Muharrem Nitaj. Nitaj në një... Më shumë
Haziri: Dialogu pa opozitën, do të dështojë
“Pa Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe pa forcat politike në Kuvendin e Republikës së Kosovës, edhe ky proces i dialogut nuk mund të jetë i suksesshëm”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri. Radio Evropa e Lirë: Zoti Haziri , të dielën është... Më shumë