Deda: Jemi të zhgënjyer me Mogherinin, dialogu ka sukses nëse përfshihet SHBA-ja
Qasja e zyrës së Federica Mogherinit në dialogun politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ishte e dëmshme, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, deputeti Ilir Deda nga subjekti politik Alternativa. Radio Evropa e Lirë: Në spektrin politik në Kosovë është duke u shqyrtuar mundësia e krijimit... Më shumë
Austin: Kosovarët paguajnë çmimin e “Qeverisë së korruptuar” për vizat
“Imazhi i Qeverisë së Kosovës, në perspektivën globale, nuk është pozitiv. Është një qeveri e kriminalizuar, një shtet i korruptuar që nuk është në gjendje të trajtojë çështje serioze të sundimit të ligjit”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Robert Austin, profesor në Qendrën për Studime... Më shumë
Sejdiu: Kosovës s’i duhen kompromise të reja me Serbinë
“Unë mendoj se Kosova i ka bërë kompromiset e veta. Janë kompromise, të cilat janë dhënë me Pakon e Ahtisarit… Keni parasysh formulat, të cilat nuk i gjejmë në asnjë shtet tjetër, për mënyrën e qeverisjes, për praninë e komuniteteve pakicë, për të drejtat e tyre, posaçërisht nëse e... Më shumë
Nitaj tallet me LDK-në: Qeveria nuk rrëzohet me thirrje e ftesa, Thaçi i vetëm s’mund të bisedojë me Serbinë
AAK shumë shpejt do të organizojë një tryezë të radhës, tema qendrore do të jetë dialogu Kosovë-Serbi. Ramush Haradinaj nga posti i kryeministrit bashkë me Qeverinë nuk mund të rrëzohet duke bërë thirrje e apele- por me numra, i përgjigjet LDK-së, deputeti i AAK-së, Muharrem Nitaj. Nitaj në një... Më shumë
Haziri: Dialogu pa opozitën, do të dështojë
“Pa Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe pa forcat politike në Kuvendin e Republikës së Kosovës, edhe ky proces i dialogut nuk mund të jetë i suksesshëm”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri. Radio Evropa e Lirë: Zoti Haziri , të dielën është... Më shumë
Thaçi për “La Figaro”: Paqja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e paevitueshme
Gazeta prestigjioze franceze “La Figaro”, i ka kushtuar një faqe të tërë portretizimit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Në një intervistë të botuar me presidentin Thaçi, kjo gazetë prestigjioze e përshkruan atë si shef të krahut politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ka luftuar kundër forcave të... Më shumë
Flet mikja e madhe e Kosovës: Ja çka thotë për gjestin e Shaqirit dhe Xhakës ndaj Serbisë
Atë që ajo nuk e kupton fare, janë kritikat ndaj lojtarëve të Kombëtares zvicerane, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, pas ndeshjes së tyre fitimtare në Kaliningrad Dhjetë vjet më parë, Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia. Këshilltarja e vjetër federale Micheline Calmy-Rey (72) ishte një avokat i hershëm... Më shumë
Zv/ ministri Hoti flet për propagandën e Serbisë, Asociacionin, marrëveshjen historike…
Komisioni i Punëve të Jashtme i Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-ve dje ka reaguar ashpër lidhur me lajmet e rreme që po i lobon Serbia për pengimin e njohjeve të shtetit të Kosovës. Por, për këtë  Zëvendësministri  i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti thotë ... Më shumë
Ministri i Inovacionit: Të vetmin sektor me bilanc pozitiv e kemi teknologjinë informative
Qeveria e re e kryeministrit, Ramush Haradinaj ka shtuar edhe një ministri të re, Ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. Ministria e këtij dikasteri është duke u udhëhequr nga Besim Beqaj i PDK-së. Në një intervistë për lajmi.net ai ka thënë se po ndjek trendet botërore të zhvillimit ekonomik duke... Më shumë
Plumba dhe racizëm, rrëfimi i talentit shqiptar në Greqi: Stërvitesha me barkun bosh, s’kisha para
Mendoi se në Greqi do të gjente parajsën, por nga plumbat e Vlorës dhe situata kaotike në Shqipëri, Fiorin Durmishaj u përball me probleme të shumta edhe në shtetin fqinj. Në një rrëfim rrëqethës për “Gazzetta.gr”, sulmuesi i Shpresave tregon peripecitë që kaloi gjatë fëmijërisë, racizmit të grekëve dhe... Më shumë