“Pa Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe pa forcat politike në Kuvendin e Republikës së Kosovës, edhe ky proces i dialogut nuk mund të jetë i suksesshëm”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri. Radio Evropa e Lirë: Zoti Haziri , të dielën është... Më shumë
Thaçi për “La Figaro”: Paqja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e paevitueshme
Gazeta prestigjioze franceze “La Figaro”, i ka kushtuar një faqe të tërë portretizimit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Në një intervistë të botuar me presidentin Thaçi, kjo gazetë prestigjioze e përshkruan atë si shef të krahut politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ka luftuar kundër forcave të... Më shumë
Atë që ajo nuk e kupton fare, janë kritikat ndaj lojtarëve të Kombëtares zvicerane, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, pas ndeshjes së tyre fitimtare në Kaliningrad Dhjetë vjet më parë, Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia. Këshilltarja e vjetër federale Micheline Calmy-Rey (72) ishte një avokat i hershëm... Më shumë
Komisioni i Punëve të Jashtme i Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-ve dje ka reaguar ashpër lidhur me lajmet e rreme që po i lobon Serbia për pengimin e njohjeve të shtetit të Kosovës. Por, për këtë  Zëvendësministri  i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti thotë ... Më shumë
Ministri i Inovacionit: Të vetmin sektor me bilanc pozitiv e kemi teknologjinë informative
Qeveria e re e kryeministrit, Ramush Haradinaj ka shtuar edhe një ministri të re, Ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. Ministria e këtij dikasteri është duke u udhëhequr nga Besim Beqaj i PDK-së. Në një intervistë për lajmi.net ai ka thënë se po ndjek trendet botërore të zhvillimit ekonomik duke... Më shumë
Plumba dhe racizëm, rrëfimi i talentit shqiptar në Greqi: Stërvitesha me barkun bosh, s’kisha para
Mendoi se në Greqi do të gjente parajsën, por nga plumbat e Vlorës dhe situata kaotike në Shqipëri, Fiorin Durmishaj u përball me probleme të shumta edhe në shtetin fqinj. Në një rrëfim rrëqethës për “Gazzetta.gr”, sulmuesi i Shpresave tregon peripecitë që kaloi gjatë fëmijërisë, racizmit të grekëve dhe... Më shumë
Ish-kongresisti amerikan, dhe kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi, në një intervistë ekskluzive për “Interaktiv” të KTV-së, ka folur për atë se si e sheh Kosovën në dekadën e parë të shtetësisë së saj. “Nëse flasim për politikën, fjala e vetme që më bie ndërmend është... Më shumë
“Serbia duhet të kërkojë falje për krimet dhe gjenocidin e bërë në Kosovë”
Zëvendësministri i Punëve të Brendshme Isa Xhemajlaj, ka thënë se lista me emrat e ish-pjesëtarëve të UÇK-së, që kërkohen nga Interpoli, po ndryshon vazhdimisht. Ai në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka konfirmuar se gjendja e sigurisë në vendin tonë është e mirë. Xhemajlaj ka theksuar se,... Më shumë
Këshilltari i Presidentit: Kosova e gatshme për fazën përfundimtare të dialogut
Gjithmonë marrëveshjet janë arritur me kompromis. Edhe kësaj radhe do të ndodhë kështu. Por, mos prisni nga Kosova dhe Serbia të tregojnë se cilat do të jenë kompromiset deri në fund të dialogut. Kushdo që mendon se Presidenti është kundër dialogut dhe kompromisit do të mbetet i zhgënjyer. Elemente... Më shumë
Ridefinimi i raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që pritet të dalë si rezultat i përfundimit të dialogut në Bruksel, nuk do të kalojë pa kompromise nga të dyja palët, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, profesor i së Drejtës... Më shumë