Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherit ministër i Infrastrukturës Pal Lekaj ka thënë se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk e ka tradhtuar asnjëherë shtetin e Kosovës. Në një intervistë dhënë Gazetës Blic, duke folur nëse Thaçi është personi i duhur për t’u bërë kryenegciator dhe të... Më shumë
Intervistë me Jakup Krasniqin: Presidenti nuk ka bazë kushtetuese t’i udhëheq bisedimet me Serbinë
Kryetari i Këshillit Kombëtarë të Nismës, Jakup Krasniqi ka thënë në një intërvistë për portalin sovrani.info se pritjet për një qeverisje të mirë nuk po realizohet shkaku i një koalicioni të shumë partive që udhëheqin me qeverinë dhe numrit të madh të ministrive. Krasniqi ka deklaruar në këtë intervistë... Më shumë
Clark porosi për politikanët: Nëse doni një shtëpi në Monacco, pushime një mujore të skijimit, mos hyni në qeveri, por filloni një biznes
Ish-komandanti suprem i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, tha sot në Prishtinë se NATO-ja duhet të qëndrojë edhe për një kohë të gjatë në Kosovë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai tha se kjo... Më shumë
Drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane: Të jetësohet zona e veçantë ekonomike amerikane
“Investitorët amerikanë janë të interesuar për një zonë të veçantë ekonomike në Kosovë ku do të mund t’i gjenin kushte minimale infrastrukturore për të shtrirë investimin e tyre. Institucionet e Kosovës do të duhet ta mos neglizhojnë këtë zonë dhe të jetësohet”, thotë në një intervistë për Radion Evropa... Më shumë
Skenës politike në Kosovë, nga mesi i këtij muaji pritet t’i shtohet edhe një parti e re e krahut socialdemokrat. Bëhet fjalë për grupin prej 12 deputetëve dhe ish-zyrtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët tashmë kanë dhënë dorëheqje dhe funksionojnë si Grup i Pavarur. Kjo parti, e cila pritet... Më shumë
Maliqi: Tash unitet për dialogun me Serbinë, vitin tjetër zgjedhje
Filozofi dhe publicisti Shkëlzen Maliqi, në një intervistë për Gazetën Express, ka thënë se partitë politike duhet që të unifikohen rreth një platforme të përbashkët për dialog me Serbinë. Sipas tij, kjo nuk nënkupton që duhet t’i zgjatet mandati Qeverisë Haradinaj. Maliqi konsideron se koha për zgjedhje është viti... Më shumë

Nitaj : S’ka zgjedhje

Intervista 30 April, 2018, 10:09

Deputeti i AAK’së, Muharrem Nitaj është tallur me parashikimet e Zëvendësit të Ramush Haradinajt në Qeveri, Behgjet Pacollin se vitin e ardhshëm do të ketë zgjedhje. Ka thënë se lideri i AKR’së ka hyrë në fushën e, parashikues francez i shekullit të XVI. Sipas tij, zgjedhjet mund të ndodhin... Më shumë
Phillips: Shqipëria dhe Kosova duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk
Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real. udhëheqësit e vendeve të rajonit duhet ta marrin seriozisht. Prof. Phillips, drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju... Më shumë
Andrei Lankov: Kim Jong-Un thjesht po e ruan pushtetin dhe jetën e vet, nuk do të çarmatoset
“Shumë pak njerëz e kanë kuptuar se sa pranë luftës ishim disa muaj më parë, me pas u shfaqën tre rrethana të favorshme: Moon Jae-in që këmbëngulte për të ftuar koreano-veriorët në Olimpiadën Dimërore; Kim që kërkonte të gjente një mënyrë për zbutjen e sanksioneve ekonomike dhe mbi të... Më shumë
Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka dhënë një intervistë për portalin boshnjak Klix, ku ka folur për zhvillimet në vend, dyshtetësinë e tij, raportet me Serbinë, Bonjën, Vetëvendosjen etj. Kurti në intervistë ka thënë se ka disa serb që jetojnë në Kosovë pajtohen me të, por nuk mund ta... Më shumë