‘Shoqata “Jetimët e Ballkanit” s’ka sjellë mish të prishur, faji është te frigoriferi’
Komuna e Skenderajt është deklaruar rreth sasisë së mishit të prishur, i cili është asgjësuar nga AUV, pasi nuk ishte për konsum. “800 kilogramë mish ka ardhur në gjendje të rregullt, për t’u shpërndarë për familjet në nevojë për nder të Kurban Bajramit, nga Shoqata “Jetimët e Ballkanit”. Më... Më shumë
E frikshme; “mushkëritë e botës” po shkatërrohen; zjarre masive në Amazonë!
Prej disa ditësh pyjet e Amazonës i kanë kapluar vatra të mëdha zjarri, duke bërë që ngjarja dhe dëmet të marrin përmasa serioze. Vatrat e zjarrit po përpijnë me ritme të frikshme pyjet e shiut në Amazonë, e sipas shkencëtarëve kjo fatkeqësi natyrore, do të na i vështirësojë ‘luftën’... Më shumë
Një kundër, dy abstenime – kjo është lista me emra se si votuan për shpërndarje të Kuvendit
Deputeti Milaim Zeka, derisa ka qenë mjaft kritik në këtë legjislaturë ndaj Qeverisë së Kosovës, kryetari i partisë më të re në Kosovë, sot votoi kundër shpërndarjes së Kuvendit të Kosovës, i cili ishte i vetmi deputet kundër shpërndarjes. Ndërsa, kanë abstenuar dy deputetë të PDK-së, Ganimete Musliu dhe... Më shumë
Bashkësia Islame e Kosovës tregon krejt çfarë ka ndodhur me mishin e asgjësuar nga AUVK
Bashkësia Islame e Kosovës, përmes një komunikate, ka reaguar rreth raportimeve se Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka asgjësuar rreth 21 tonelata mish, lloji i gjedhit në një depo të Bashkësisë Islame të Kosovës. Në këtë drejtim, përmes një komunikate thuhet se Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, më... Më shumë
Reagon ambasada amerikane: Shpërbërja e Kuvendit hap i rëndësishëm drejt krijimit të qeverisë së re
Ambasada amerikane pas votimit në Kuvend të Kosovës të mocionit që i hap rrugë zgjedhjeve të reja, ka reaguar duke thënë se Kosova në këtë moment ka një hap të rëndësishëm para vetës, atë të krijimit të një qeverie të re, raporton Gazeta Express. Nga Ambasada Amerikane në Kosovë,... Më shumë
Zgjedhjet e jashtëzakonshme në dorë të Hashim Thaçit
Me 89 vota për, 1 kundër dhe 2 abstenime, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar sot për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës. Kjo ka ardhur pas dorëheqjes se kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj i cili mori ftesë që të intervistohet nga Gjykata Speciale si i dyshuar. Pas kësaj,... Më shumë
Kurti: Sot është ditë gëzimi për qytetarët, koha për punë të mëdha e jo vendime të mëdha
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas shpërndarjes së Kuvendit, ka deklaruar se sot është ditë gëzimi për qytetarët. “U bë shumë mirë që u hap mundësia për legjislaturë të re e qeverisje të mirë. Ishte një qeveri në të cilën kryeministri që u dorëhoq kishte dyfish më shumë... Më shumë
Me 91 vota shpërndahet Kuvendi, tash s’ka skenar tjetër përveç zgjedhjeve
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro shpërndarjes së Kuvendit, duke i hapur kështu rrugë zgjedhjeve të jashtëzakonshme, shkruan Gazeta Express Për shpërndarje kanë votuar  89 pro derisa 1 kundër dhe 2 absenim derisa 105 deputetë ishin të pranishëm në sallë. Kjo seancë e jashtëzakonshme u caktua ditë... Më shumë
Fotot e djaloshit nga Kosova me sindromën Down do të shfaqen në “Time Square” në New York
Djaloshi kosovar Ben Godeni dhe Fjolla Rraci do të shfaqen më 14 shtator në  New York, në njërin prej ekraneve të Time Square-it, si pjesë e video prezantimit të “National Down Syndrome Society” do të shfaqen shumë foto të personave me sindromën Down duke punuar, luajtur, mësuar apo pranë... Më shumë
Pas Agim Bahtirit edhe Korab Sejdiu bartet në VV
Përveç Agim Bahtirit, aderimi i tjetër që pritet të ndodhë në Vetëvendosje është Korab Sejdiu, ish-deputeti i AKR-së dhe së fundmi deputet i pavarur në Kuvendin e Kosovës. Ish-deputeti i AKR-së dhe së fundmi deputet i pavarur në Kuvendin e Kosovës, Korab Sejdiu, pritet shumë shpejt t’i bashkohet partisë... Më shumë