Vdes një grua në Prishtinë, policia i bën ekzaminimin banesës
Një grua ka ndërruar jetë dje në Prishtinë, sipas policisë kjo u raportua nga stafi mjekësor i QKUK-së, njofton Klan Kosova. Lidhur me rastin nga njësitë policore është bërë ekzaminimi i banesës ku kishte banuar viktima, ndërsa me urdhër të prokurorit trupi i pajetë i viktimës është dërguar në... Më shumë
Cakaj: Anëtarësimi i Kosovës në OKB dhe njohja e pavarësisë së saj, pranim i realitetit objektiv
Ministri shqiptar në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është takuar me Nën-Sekretaren e Përgjithshme për Çështjet Politike dhe Paqendërtuese në OKB, Rosemary DiCarlo. Cakaj shprehet se “gjatë pjesëmarrjes në punimet e sesionit të 74 të Asamblesë së Përgjithshme, takova edhe Nën-Sekretaren e Përgjithshme për Çështjet... Më shumë
Temperatura verore, ky është moti për sot
Moti mbi vendin tonë, edhe sot do të vazhdojë të jetë me temperatura verore. Sot do të kemi mot kryesisht me diell dhe shumë ngrohtë. Temperaturat do të luhaten nga 12 gradë deri në 26 gradë celsius. Nga dita e enjte pritet rënie e temperaturave ku do të ketë... Më shumë
Shefja e USAID: Sundimi i ligjit, kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës
Shefja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Kosovë, Lisa Magno, tha se Prishtina duhet të tregojë përkushtim të vazhdueshëm në sundimin e ligjit për të pasur zhvillim të mirëfilltë ekonomik. Në një intervistë për Zërin e Ameirkës, zonja Magno tha se sundimi i ligjit është një ndër... Më shumë
Votat e diasporës po i ruan Policia e Kosovës
Që nga 19 shtatori në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kanë arritur vetëm dy mijë pako të fletëvotimeve. Ndonëse kanë kaluar 11 ditë që kur të gjithë bashkatdhetarët kanë filluar të votojnë, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kanë arritur vetëm dy mijë pako të fletëvotimeve. Zëdhënësi i KQZ-së,... Më shumë
Ia shpëtoi jetën në luftë, gjermani rikthehet në dasmën e djalit nga Drenica pas 20 viteve
Aktivisti humanitar nga Gjermania Manfred Kühle është rikthyer në Drenicë, aty ku para 20 viteve ia kishte shpëtuar jetën Drenit Bajraktarit, kur kishte vetëm pak muaj të jetës së tij. Dreniti si shumë fëmijë të Drenicës në kohën e luftës së UÇK-së kishte lindur në rrethanat e luftës, pa... Më shumë
Pantina: AAK-PSD do të bëjë koalicion paszgjedhor me këtë parti
Kandidatja për deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e koalicionit AAK-PSD Shqipe Pantina, ka qenë e ftuar në emisionin “BlicZgjedhor” prodhim ky i “Gazeta Blic” ku është deklaruar lidhur me programin qeverisës të këtij koalicioni dhe disa çështje tjera.Pantina ka thënë se një ndër prioritetet kryesore të këtij... Më shumë
Haradinaj pranon se gënjeu lidhur me përmirësimin e shëndetësisë
Ramush Haradinaj bëri disa premtime në Llap. Në tubimin në Podujevë ai u zotua se do të ndërtoj sistem të ujitjes, Merdaren do ta bëjë zonë të lirë ekonomike. Ndërkaq, e pranoj se kanë fol të pavërteta si qeveri për përmirësimin e shëndetësisë në vend.   Më shumë
Flet familjari i gruas që u godit sot për vdekje nga treni
Një grua është goditur për vdekje sot nga treni në fshatin Lutogllavë të Pejës. Mësohet se viktima e aksidentuar është një grua e moshës 60-vjeçare. Sjedi Kelmendi, familjar i viktimës thotë se së pari kishte frikën mos kishte mbetur i vdekur ndonjë fëmijë, pasi që ishte koha kur ata ktheheshin... Më shumë
Vonesa me tender, nuk ka qumësht për nxënësit e Prishtinës
Nxënësit e shkollave në Prishtinë nuk po e marrin shujtën e plotë ditore. Ata po ushqehen me kifle por jo edhe me qumësht ashtu siç bëhet zakonisht. Për mungesën e qumështit në shkollë ka folur edhe drejtoresha e shkollës “Faik Konica”, Gjylie Bala. “Nga java e kaluar ka filluar... Më shumë