“Zgjedhjet të mbahen brenda dy muajve” – thotë Haradinaj
Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se duhet të respektohen afatet kohore për mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Sipas Haradinajt, nuk ka arsye që mbajtja e zgjedhjeve të vonohet. Në këtë intervistë, Haradinaj po ashtu tregon arsyet që e çuan atë që të heqë dorë nga posti... Më shumë
PAN pa asnjë anëtar në KQZ, a mund të këtë zgjedhje?
Në kohën kur janë shtuar zërat dhe mundësia për zgjedhje të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) disa nga partitë parlamentare ende nuk janë të përfaqësuara pasi nuk kanë asnjë anëtar të tyre të emëruar nga Presidenti Hashim Thaçi. Partia Demokratike e... Më shumë
Viktimat e dhunës seksuale në Kosovë do të trajtohen nga profesionistët shëndetësorë
Rreth 116 profesionistë shëndetësorë do të trajnohen në projektin për përmirësimin e qasjes ndaj stresit dhe traumës për personat që kanë përjetuar dhunë në baza gjinore si dhe dhunë seksuale. Kosova është vendi i katërt që do të nisë së zbatuari këtë projekt ku përfshihen gratë e dhunuara gjatë... Më shumë
RTK: Kjo është data kur do mbahen zgjedhjet në Kosovë
Zgjedhjet e jashtëzakonshme do të mbahen më 8 shtator, mësohet nga burime brenda Presidencës së Kosovës. Sipas këtyre burimeve të RTK-së, Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme e të cilat do të mbahen me 8 shtator. Sipas interpretimeve... Më shumë
Limaj: Vendimi i GJND-së vulosi përpjekjet shekullore për Republikën e Kosovës
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se sot bëhen 9 vjet kur Gjykata Ndërkombëtarë e Drejtësisë legjitimoi pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008. Zëvendëskryeministri i Kosovës, thotë se ky vendim mbetet ndër sukseset më të mëdha të Kosovës në arenën ndërkombëtarë, duke... Më shumë
27-vjeçari nga Gjakova e dhunon 19-vjeçaren, e incizon të gjithë aktin
Gjykata Themelore në Gjakovë ka shqiptuar masën e paraburgimit ndaj të dyshuarit L.H. nga Gjakova pasi i njëjti para katër ditësh e ka dhunuar viktimën H.M. Rasti ka ndodhur me datën 18 korrik në Shkukëz të Gjakovës, ku y dyshuari L.H. e ka detyruar të dëmtuarën H.M. të kryejë... Më shumë
Haradinaj: Po e lë Kosovën më të fortë se kurrë
Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka kujtuar ditën kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë legjitimoi pavarësinë e Kosovës. Para nëntë viteve, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë kishte legjitimuar pavarësinë e Kosovës. Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka kujtuar këtë ditë duke thënë se është një nga datat më të rëndësishme të... Më shumë
Listë e gjatë e të ftuarve nga Specialja
Së paku tridhjetë persona janë ftuar deri më tash nga Gjykata Speciale për intervistim në Hagë. Të ftuarit, prej ushtarëve të thjeshtë e deri në majën e hierarkisë së ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në cilësi të ndryshme kanë udhëtuar e do të udhëtojnë drejt qytetit holandez për t’u përgjigjur... Më shumë
Shtatori muaji i zgjedhjeve
Pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës pothuajse të gjitha partitë politike, si nga koalicioni qeverisës, edhe ato të opozitës, kanë kërkuar shkuarjen në zgjedhje të parakohshme. Për shkak të mungesës së konsensusit për një kandidat të ri të përbashkët nga ana e PAN-it, njohësit... Më shumë
Kryeministri sot ia dorëzon dorëheqjen Presidentit
Ramush Haradinaj sot pritet të dorëzojë edhe formalisht dorëheqjen tek Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Sot pritet që Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, të dorëzojë edhe formalisht dorëheqjen tek Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Haradinaj njoftoi dorëheqjen të premten që kaloi, gjatë mbledhje së qeverisë, ndërsa më pas për... Më shumë