Mësimdhënësit e viteve të 90-ta presin kompensimin
Nga muaji nëntor i këtij viti, mësimdhënësit të cilët kanë punuar gjatë periudhës së viteve 1990-1999, në kuadër të procesit të njohur si sistemi paralel i arsimit në Kosovë, do të fillojnë të marrin kompensimin ligjor, thonë zyrtarë të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale. Vlera e konvertuar në... Më shumë
Liberalizimi i vizave? Partitë politike heqin dorë nga premtimi
Megjithëse konsiderohet një prej proceseve me te rëndësishme për qytetaret, në këto zgjedhje, tema e liberalizimit është shlyer tërësisht nga premtimet. Ky faktor që në çdo palë zgjedhje ishte në mesin e top premtimeve elektorale, sot po vlerësohet të jetë antireklamë. Nga shoqëria civile, Arton Demhasaj thotë se liberalizimi tashmë... Më shumë
Aksident trafiku në Mitrovicë, disa të lënduar
Të lënduarit kanë kërkuar tretman mjekësor Sot rreth orës 12:00, në rrugën rajonale Mitrovicë – Podujevë, saktësisht në fshatin Kaçandoll të Mitrovicës ka ndodhur një aksident trafiku, me ç’rast janë lënduar disa persona. Rastin e ka konfirmuar për portalin rtv21.tv, zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti,... Më shumë
Haradinaj: U konfirmua thellimi i marrëdhënieve ekonomike në mes Kosovës dhe Gjermanisë
Delegacioni më i madh gjerman që deri tani ka vizituar vendin, sot dha konfirmimin për thellimin e marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës e Gjermanisë. Kështu ka deklaruar kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj i cili ka pritur anëtarët e Parlamentit nga CSU të Landit të Bavarisë i kryesuar nga... Më shumë
Vdes gruaja e goditur nga treni

Vdes gruaja e goditur nga treni

Kryesoret 30 September, 2019, 15:44

Policia e Kosovës, përkatësisht Drejtoria Rajonale e Policisë Pejë, me datë 30.09.2019 rreth orës 12:40, është informuar për një rast i cili ka ndodhur në fshatin Lutogllavë- Pejë, midis një këmbësori dhe trenit të udhëtareve. Menjëherë policia ka dalë ne vendngjarje, ka bërë sigurimin e vendit të ngjarjes, ekipi... Më shumë
AAK: Thaçi t’i heqë duart nga KQZ, ta emërojë anëtarin e AAK-së në KQZ
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka bërë thirrje presidentit të vendit, Hashim Thaçi që ta emërojë anëtarin e tyre në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Muharrem Nitaj nga AAK, tha se emërimi i anëtarit të tyre duhet të bëhet sa më shpejt. “Jemi vetëm pak ditë përpara zgjedhjeve dhe... Më shumë
“Vjosa Osmani sikur Angela Merkel”
Lidhja Demokratike e Kosovës është përcaktuar që në zgjedhjet e 6 tetorit t’ia mësyjë marrjes së pushtetit me Vjosa Osmanin si kandidate për kryeministre, shkruan Gazeta Express. Përveç mediave në Kosovë, tashmë Osmanin kanë filluar ta krahasojnë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe media të mëdha nëpër botë. Gazeta... Më shumë
KQZ-ja akrediton edhe mbi 17 mijë vëzhgues
Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka akredituar 17 652 vëzhgues për zgjedhjet e 6 tetorit. Drejtori Ekzekutiv i Zyrës për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim, Yll Buleshkaj, ka njoftuar që me akreditimin e mbi 17 mijë vëzhgueseve, numri i përgjithshëm i vëzhguesve arrin në 32 875. Sipas tij, të... Më shumë
Haki Abazi rrëfen detajisht përleshjen me Molliqajn
Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka rrëfyer incidentin me Dardan Molliqajn. Ai ka deklaruar se Molliqaj përveç tij e kishte kërcënuar edhe Rexhep Hotin. Flet edhe për çantën e tij, e cila nga pamjet që ka publikuar Gazeta Sinjali shihet se përfundoi në duart e Dardan... Më shumë
Prishtinë: Një femër bie nga ndërtesa dhe gjen vdekjen
Një femër në rrethana të panjohura ka rënë nga kati i dytë i ndërtesës në Prishtinë. Në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet përkatëse, ndërsa ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen e viktimës. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë i viktimës dërgohet në IML për obduksion. Më shumë