MIT-i financon rrugën A në kryeqytet
Ministri i Infastrukturës Pal Lekaj, priti në takim kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti,me të cilin u nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi në përkrahje të projekteve lokale të kryeqytetit. MIT për vitin 2019-të, do t’i ofrojë mbështetje financiare Komunës së Prishtinës në vlerë 1 milion e 83 mijë e 591 euro,për realizimin... Më shumë
Zjarr në katin e katërt të një pallati , shpëtohen dy fëmijë
Kati i katërt i një pallati është përfshirë nga flakët në Kinostudio. Pallati ndodhet pranë Komisariatit numër 4, ndërkohë zjarrfikëset kanë bërë të mundur nxjerrjen jashtë të 2 fëmijëve, të cilët rrezikuan asfiksinë brenda në banesë. Një 15 vjeçare mësohet të jetë dërguar në spital. Dyshohet se zjarri mund... Më shumë
Flet vëllai i Donjeta Pajazitajt pas dënimit të kushëririt të tyre me burgim të përjetshëm
Vëllai i Donjeta Pajazitajt mezi flet pak orë pasi vrasësi i motrës së tij u dënua me burgim të përjetshëm. Ai thotë se megjithatë tani për ta ka një lehtësim që drejtësia dha dënim të merituar për të akuzuarin, i cili është kushëriri i tyre, Naser Pajazitaj. Gjykata Themelore... Më shumë
I quajti shqiptarët terroristë! Pasi Ramush Haradinaj shkarkoi nga detyra zv. ministren serbe, reagon këngëtarja e njohur
Ditën e djeshme zëvendës ministrja e drejtësisë, Vesna Mikiq ka bërë një deklaratë e cila ka shkaktuar mjaft polemika në Kosovë, por jo vetëm. Ndërkohë, i menjëhershëm ka qenë reagimi i kryeministrit Ramush Haradinaj i cili e ka shkarkuar zv. ministren serbe. Ajo gjatë fjalimit të saj i quajti... Më shumë
Gjykata merr vendim për 75-vjeçaren nga Zvicra që vrau 7-vjeçarin kosovar
Pak ditë pas vrasjes së 7 vjeçarit në Bazel, ku një grua e moshuar me probleme mendore Ilijas Mahmutin, e preu me thikë në fyt, Bazeli vazhdon të mbetet i tronditur nga ngjarja. Komisioneri për krime në Bazel, Peter Gill, ka bërë të ditur se gruaja është tani në... Më shumë
Valon Murati: Faktori kryesor i lirisë ishte UÇK-ja bashkë me miqtë tanë
Valon Murati, kryetar i Lëvizjes për Bashkim, ka kujtuar 24 marsin e dy dekadave më parë, kur avionët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë. Murati që atëkohë ishte pjesë e UÇK-së tha se fillimi ishte mjaft entuziast, mirëpo solli edhe një ofanzivë... Më shumë
Haradinaj: Taksa nuk po e izolon Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se tarifa doganore e vendosur ndaj Serbisë është vendim dhe masë mbrojtëse karshi agresivitetit të Serbisë. Haradinaj thotë se vullneti i Kosovës për dialog nuk është zbehur dhe se sipas ti,j Kosova është e gatshme... Më shumë
Vrasje për motive raciste? Flasin prindërit e 7 vjeçarit
Familja e pikëlluar e Iliasit 7 vjeçar, të vrarë të enjten e kaluar në Basel, përjashton mundësinë që vrasja e birit të tyre të ketë pasur motiv racist. Sipas familjarëve, djali kishte pasur fatin e keq të qëllonte “në vendin e gabuar në kohë të gabuar. “Duke qenë se... Më shumë
Arsimi përsëri në grevë?

Arsimi përsëri në grevë?

Kryesoret 25 March, 2019, 13:34

SBASHK-u po kërcënon përsëri me grevë. Kësaj rradhe arsye është kërkesa e vazhdueshme e ministrisë së Arsimit për kompensim të orëve të humbura, raporton lajmi.net. Ata së fundmi u janë drejtuar me një letër kryetarëve të komunave, duke u thënë se dialogu është e vetmja mënyrë për gjetjen e... Më shumë
Zyrtare: Haradinaj shkarkon zv/ministren, Vesna Mikiq.
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka liruar nga pozita zv/ministren, Vesna Mikiq. Mikiq, zv/ministre e Drejtësisë gjatë mbrëmjes së kaluar kishte lëshuar një dekorate të hapur në Facebook, ku cilësoi bombardimet e NATO-s si gjenocid ndaj serbëve. E për këtë, Haradinaj tha se në Qeverinë dhe institucionet e Kosovës... Më shumë