Shqipëria zhvillon miqësoren e parë përgatitore për Euro 2016. Kuqezinjtë në Austri përballen me Katarin, ndërsa pas katër ditësh luajnë miqësoren e dytë me Ukrainën. Ndeshja Shqipëri – Katar mund ta ndiqeni live në linkun e mëposhtëm të Youtubes./indeksonline https://www.youtube.com/watch?v=oDcaLX3T4Bs Më shumë
Haradinaj zbulon pllakë memoriale të Gërvallajve
Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka treguar se ishte pjesë e zbulimit e pllakës memoriale të familjes Gërvalla. Ai tha se kishte nderin të ishte pjesë e kësaj simbolike dhe që kjo kujton veprat e mëdha... Më shumë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij në takimin plenar të krerëve të shteteve në samitin e Bërdo-Brijunit, ftoi që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina të nisin një dialog për të përmirësuar marrëdhëniet në mes dy vendeve. Kosova me Bosnjën e Hercegovinën kanë regjim të ashpër të... Më shumë
Si mund të luftohet ekstremizmi sipas Ferid Aganit
Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm fitohet vetëm nëpërmjet arsimimit të rinisë mbi konceptet themelore të besimit në Zotin e Madhërishëm, në kuadër të sistemit arsimor publik dhe privat të vendit. Kështu ka thënë Ferid Agani, gjatë Kuvendit të Punës së Partisë së Drejtësisë, që u mbajt sot, e ku... Më shumë
Ta vizitoni vendin që ka dalë nga lufta e fundit nuk tingëllon si ide e mië,  por do të befasoheshit, shkruan ‘Thrillist’. Ballkani është një vend me popuj, etni, besime dhe kultura të ndryshme. Por tragjedia e fundit bie në kontradiktë me mikpritjen bujare që mbizotëron në këtë vend... Më shumë
Alarm për bombë në Angli
Në qendrën tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, sot janë evakuar gjithë stafi i qendërës dhe gjithë njerëzit që ishin aty pas një alarmi që një bombë ishte e vendosur brenda saj. Policia ka arritur në vendin e ngjarjes, ku sipas disa blerësve thuhet se kishin parë një valixhe... Më shumë
Përdorimi i armëve bërthamore, rreziku më i madh nga ISIS
Maria Martens, raportuesja nga Holanda, gjatë punimeve të dielën të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Tiranë, vuri në dukje se rreziku më i madh nga Shteti Islamik vjen nga përdorimi i armëve kimike biologjike dhe bërthamore. Duke prezantuar draftin për sigurinë nga terrorizmi dhe sfidat e së ardhmes, ajo... Më shumë
200 investitorë do të vijnë në Prishtinë
Konferenca “Diaspora – Investimet dhe Punësimi”, që do të mbahet me 30 maj, do të mbledhë për herë të parë në Kosovë një numër rekord të investitorëve ndërkombëtar e vendor. Janë mbi 100 investitorë nga shtetet gjermanofolëse (Gjermani, Zvicër e Austri), dhe mbi 100 biznese vendore, para të cilëve,... Më shumë
Një komision parlamentar e thërret Murat Mehen për raportim
Kryesuesi i Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, Murat Meha, të martën do ti duhet të flasë për demarkacionin përpara anëtarëve të Komisionit parlamentar për Integrime Europiane. Kjo bëhet e ditur nga agjenda e Kuvendit të Kosovës për mbledhjen e radhës të... Më shumë
Shqetësuese: Mosha mesatare e abuzimit me narkotikë ka rënë në 12 vjeç
Përdorimi i substancave narkotike te të rinjtë shihet si një fenomen mjaft shqetësues. Organizatat joqeveritare që merren me trajtimin e përdoruesve të substancave narkotike, thonë se mosha mesatare e fillimit të abuzimit me narkotikë ka rënë në 12 vjeç. Në rubrikën e përjavshme “VOX” të Radios Evropa e Lirë,... Më shumë