Pas një hulumtim të gazetarit Vehbi Kajtazi, për migrimin e vëllait të kryeministri të Kosovës, Isa Mustafa, të publikuar në portalin Insajderi.com, po i njëjti portal shkruan se Mustafa e ka kërcënuar rëndë gazetarin Kajtazi. Siç shkruan Insajderi.com, portal të cilin e udhëheqë vet Kajtazi, kryeministri Mustafa, e ka... Më shumë
OBSH: Nga ndotja e ajrit, mbi 800 vdekje në vit në Kosovë
Ndotja e ajrit nga Termocentralet në Obiliq. Shpërndaje Komentet Ndotja e ajrit llogaritet se në Kosovë shkakton mbi 800 vdekje të parakohshme në vit, thonë përfaqësues të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Skënder Syla, udhëheqës i kësaj Organizate në Kosovë, tërheq vërejtjen për rëndësinë që ka mbajtja e mjedisit të... Më shumë
Derbi i takon Unitedit

Derbi i takon Unitedit

KryesoretSport 20 March, 2016, 19:02

Derbi lokal i Manchesterit, dueli mes United dhe City, i takoj Unitedit. Dueli në ‘Etihad Stadium’, përfundoi me rezultat minimal 0-1 në favor të ‘Djajve të Kuq’. Në fillim u duk se vendasit kishin lojën në duart e tyre pasi krijonin më shumë raste dhe kërcënime për portën e... Më shumë
Pas publikimit të lajmit se vëllau i kryeministrit Isa Mustafa, Ragipi kishte kërkuar azil në dy shtete europiane dhe pikërisht në kohën kur kryeministri po zhvillonte një vizitë në Gjermani, vëllau i tij Ragipi po kërkonte azil po në gjermani, për shkaqe shëndetësore, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi... Më shumë
Ka përfunduar arresti shtëpiak për 5 deputetët opozitarë
Një muaj më parë, 20 shkurt, deputetëve Fisnik Ismaili, Pal Lekaj, Albulena Haxhiu, Besa Baftiu dhe Donika Kadaj-Bujupi u ishte caktuar masa e arrestit 30 ditë. Kjo masë, në numërim kalendarik, sot ka përfunduar, transmeton Koha.net. Avokati i deputetit Pal Lekaj, Arianit Koci ka thënë për Koha.net që nuk... Më shumë
Këshilli Gjyqësor dënon sulmin ndaj Gjykatës Themelore në Lipjan, e quan veprim kriminal
Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka dënuar sulmin ndaj Gjykatës Themelore në Lipjan, duke konsideruar se veprime të tilla ndaj institucioneve të drejtësisë janë të ulëta dhe kriminale. KGjK u ka bërë thirrje organeve përgjegjëse që të zbardhin rastin duke i zbuluar ata që e kryen këtë ngjarje, që siç... Më shumë
Rama nuk fshehu simpatinë ndaj Kurtit (VIDEO)
Kryetari i Partisë Socialistë dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë fjalimit të tij në punimet e Kongresit të PS, ka përshëndetur edhe të ftuarit nga Kosova, Maqedonia apo dhe më gjerë. Gjatë fjalimit Rama përmendi edhe Albin Kurtin nga Lëvizja Vetëvendosje si dhe Menduh Thaçi nga PDSH. “Dua... Më shumë
Sulmohet me koktej molotovi objekti i Gjykatës Themelore në Lipjan
Objekti i Gjykatës Themelore Prishtinë, dega në Lipjan mbrëmë është sulmuar me koktej mollotovi, ku si pasojë e kësaj në një zyre janë shkaktuar disa dëme materiale nga zjarri, si dhe para ndërtesës është dëmtuar parafangoja e veturës zyrtare TOYOTA, pronë e Gjykatës Themelore. Sulmi ka ndodhur në ora... Më shumë
Fadil Hoxha, një jetë kushtuar Kosovës (FOTO)
Dje në Gjakovë është mbajtur Akademi Përkujtimore me temën: “Fadil Hoxha, një jetë në shërbim të atdheut”. Akademia është mbajtur më rastin e 100 vjetorit të lindjes së Fadil Hoxhës, heroit të popullit dhe njeriut që gjithë jetën ia kushtoi Kosovës. Oratorët në këtë Akademi Përkujtimore, Zija Mulhaxha, Rrahman... Më shumë
Drejtësia e interesit

Drejtësia e interesit

Kryesoret 20 March, 2016, 8:21

Ndikimi politik, korrupsioni e neglizhenca kanë qenë karakteristikat kryesore të sistemit të drejtësisë në Kosovë që nga paslufta. Bazat janë vënë në kohën e UNMIK-ut për tetë vjet dhe i njëjti avaz ka vazhduar me EULEX-in, duke krijuar një sistem në të cilin vendorët ndër vite janë akomoduar sipas... Më shumë