Dorëheqje nga AKR-ja

Kryesoret 20 June, 2016, 19:01

Vjollca Vokri – Shala, tashmë ish- Kryetare e Forumit të Gruas së ARK-së në Pejë, ka dhënë dorëheqje nga detyra e saj. “Unë Vjollca Voki Shala Kryetare e Forumit te Gruas në Degen e Lugut të Baranit njëkosisht edhe ushtruese e detyrës në Pejë jap dorëheqje të pa revokueshme... Më shumë
Mediat angleze shkruajnë për Ferid Aganin
Rasti “Stenda” mori jehonë të madhe edhe në mediat e botës, duke bërë kështu edhe “DailyMail” të  merren më këtë rast, duke e cilësuar Kosovën si vend tejet të korruptuar. “DailyMail” shkroi se: “Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pranuar dorëheqjen e ministrit të tij të mjedisit, Ferid Aganit... Më shumë
Demarkacioni mund të bëhet “mollë sherri” në mes PDK-së dhe LDK-së që ta përfundojnë bashkëpunimin qeverisës. Zërat në PDK dhe LDK  se vija kufitare në mes Kosovës dhe Malit të Zi është gabim, dy partitë e pozitës mund t’i detyrojë të nisin punën për zgjedhje të reja nacionale. Mirëpo... Më shumë
“Parku i paqes” mbetet peng
Bazuar në marrëveshjen e Brukselit, të arritur në gusht të vitit 2015 ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, heqja e barrikadës së ashtuquajtur “Parku i paqes” dhe riparimi i urës kryesore mbi lumin Ibër, lum ky i cili ndan jugun dhe veriun e Mitrovicës, është dashur të përfundojë deri në mes... Më shumë
Nga e premtja e kaluar ashensorët e Pallatit të Drejtësisë jashtë funksionit
Që nga e premtja e javës së kaluar, ata që duan të vizitojnë Pallatin e Drejtësisë në Prishtinë  dhe synojnë katet e larta të këtij pallati, këtë duhet ta bëjnë në këmbë sepse ashensorët janë jashtë funksionit. Ashensorët nuk janë duke funksionuar në tërë kompleksin e Pallatit të Drejtësisë,... Më shumë
Gatishmëria e ish-ministrit Ferid Agani që të lirohet nga detyra, pas aktakuzës së ngritur javën që shkoi, duhet të shërbejë si shembull për qeverisje të mirë, konsideron Presidenti Hashim Thaçi. “Si president i vendit e mirëpres gatishmërinë dhe vendimin e z. Ferid Agani për t’u liruar nga detyra e... Më shumë
Të rishikohet demarkacioni me Malin e Zi
Marrëveshja për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi po shkon drejt rishikimit, thonë analistët politik. Sipas tyre, nënshkruesit e kësaj marrëveshjeje, ish-lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, tani president i Kosovës, dhe kryeministri Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, janë bazuar vetëm... Më shumë
Konfirmohet nga EULEX-i, seancat e caktuara për nesër janë anuluar
Ndonëse të premten deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan me shumicë votash projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Kosovës dhe BE-së mbi misionin e EULEX-it edhe për dy vite, zyrtarisht ky mision ende nuk ka mandat. Mirëpo, vonesa për vazhdimin e mandatit të EULEX-it ka bërë që seancat... Më shumë
Aksident në Veternik, bllokohet qyteti (FOTO)
Një lexues i Telegrafit ka bërë të ditur se në lagjen Veterniku ka ndodhur një aksident trafiku, ndërsa edhe pas 1 ore Policia nuk ka shkuar në vendngjarje, ku si pasojë ajo pjesë është bllokuar. “Edhe pas 1:20min Policia e Kosovës nuk vjen ne vendin e ngjarjes ku ka... Më shumë
“Në fund të muajit tetor të këtij viti një delegacion i bizneseve amerikane nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vijë në Kosovë që të shohin mundësitë e investimeve direkte këtu”. “Po ashtu, aktualisht kemi kompani amerikane të cilat po shikojnë mundësinë e hapjes së qendrës së thirrjeve... Më shumë