Serbët ofendojnë gjykatësen e EULEX-it gjatë seancës së Ivanoviqit: “Fuck You” (Video)
Gjatë seancës së sotme në Gjykatën Themelore në Mitrovicë, ku u mor vendimi për liderin e Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq, në momentet që po lexohej aktgjykimi nga gjykatësja rumune e EULEX-it, Roxana Comsa, ka pasur shumë reagime dhe zhurmë që pengonte mbarëvajtjen e seancës.   Po ashtu, gjatë... Më shumë
Kosovë, Oliver Ivanoviq dënohet për krime lufte, dërgohet në shtëpi!!!
Lideri i Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq është dënuar me nëntë vjet burg për krime lufte por ai deri në plotfuqishmërinë e aktgjykimit do të qëndrojë në shtëpi e jo në paraburgim   Kështu ka vendosur kryetarja e Trupit Gjykues të Gjykatës Themelore në Mitrovicë Roxana Comsa.   Kjo... Më shumë
Mbyten 12 emigrantë në Detin Egje
Një varkë me emigrantë është përmbysur në Detin Egje afër portit detar të Izmirit së bashku me 12 emigrantë, derisa 26 të tjerë u shpëtuan, kanë njoftuar rojat bregdetare turke. Siç njoftojnë mediat turke, aksidenti ka ndodhur pasi një stuhi ka goditur varkën që barte emigrantët drejt Greqisë. “Varka... Më shumë
Bashkëthemeluesi i LDK-së, në krye të ATK-së
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë vendimin për emërim në pozitën e Drejtorit të Administratës Tatimore të Kosovës, Sakip Imerin. Qeveria njofton se ky vendim është marrë pas propozimit të ministrit të Financave, Avdullah Hoti. Ndërsa, një ditë më parë u raportua se ndaj ushtruesit të deritanishëm të... Më shumë
Në Kosovë, gjendje e vështirë e furnizimit me energji elektrike
Gjendja në sektorin energjetik në Kosovë është përkeqësuar për shkak të rënies së blloqeve të KEK-ut. Pjesa më e madhe e konsumit është duke u siguruar nga importi, pasi në prodhim vendor gjatë dy ditëve të fundit është vetëm një bllok. Kjo bën që prodhimi total të jetë rreth... Më shumë
Kryesia e Kuvendit, nesër në orën 12, takim me kryetarët e grupeve parlamentare
Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun e Kuvendit të Kosovës ka njoftuar se nesër në orën 12:00 do të mblidhet Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. Kjo shënon mbledhjen e parë të Kryesisë për sesionin pranveror. Opozita ka paralajmëruar se nuk do... Më shumë
Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, sot ka mbajtur takimin e radhës nën drejtimin e kryetarit Hashim Thaçi, ku u diskutua lidhur me gjendjen shëndetësore të kryetarit të Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku, i cili po vuan dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë. PDK, ka shprehur shqetësim me... Më shumë
Barani: Dënimi i Oliver Ivanoviqit, qesharak
  Barani tha se Ivanoviq është pjesëmarrës i tri masakrave në Mitrovicë ku janë pushkatuar 49 shqiptarë, ndërsa dënimi prej 9 vjetësh është minimal. Kryetari i Qendrës Rajonale të KMDLNJ-së në Mitrovicë, Halit Barani në një prononcim për Telegrafin ka thënë se dënimi prej 9 vjetësh për ish-liderin e... Më shumë
Haradinaj merr titullin “Krenaria e Kombit”, nga historianët e Kosovës
Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka mbajtur një akademi përkujtimore në 100 vjetorin e rënies së Isa Boletinit. Të pranishëm në këtë akademi, dhjetëra historianë e studiues të jetës dhe veprës së heroit kombëtar, Isa Boletini, si dhe përfaqësues të jetës politike, kanë folur... Më shumë
Dje në Republikën e Maqedonisë nuk ka hyrë asnjë emigrant i huaj dhe Ministria e Punëve të Brendshme nuk ka dhënë asnjë vërtetim për azil, bëjnë të ditur nga dikasteri përkatës. Gjatë njëzet e katër orëve të fundit janë dhënë 35.917 vërtetime për azil, prej të cilëve më shumë... Më shumë