Skandali i Panamasë: Çfarë është një firmë fiktive?
Skandali i firmave fiktive të regjistruara në Panama, i cili shpërtheu pas punës investigative të gazetarëve nga e gjithë bota, tronditi opinionin publik, por çfarë janë firmat fiktive në vetvete e si krijohen ato? Super të pasur, të plotfuqishëm të kësaj bote, njerëz të njohur, mbretër edhe kriminelë kanë... Më shumë
FMN i sheh benificionet e luftës të rënda për buxhetin e Kosovës
Me të gjitha ndryshimet për të mirë që ka vërejtur Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në Prishtinë, thotë se shpenzimet e qeverisë janë zgjeruar shpejtë dhe kjo sipas FMN-së mund ta dëmtojë buxhetin e Kosovës. Sidomos, FMN konsideron që benificionet e lidhura me luftën janë duke bërë presion gjithnjë më... Më shumë
Një institucion në Kosovë e ka pagën mesatare 911 euro
Gjatë vitit 2016 për pagat e 272 punëtorëve të ndërmarrjes publike “Ibër-Lepenc” është paraparë të shpenzohen 2.975.288 euro. Duke bërë një llogaritje të thjeshtë del se paga mesatare mujore në këtë kompani është 911 euro apo më e madhe sesa e një zëvendësministri në Qeverinë e Kosovës. Nëntëqind e... Më shumë
The Economist shpjegon rëndësinë e dokumentave të Panamasë
BENJAMIN FRANKLIN nuk kishte dëgjuar për Mossack Fonseca, kur ai vërejti “asgjë nuk mund të thuhet që është e sigurt, përveç vdekjes dhe taksave”. Firma ligjore me bazë në Panama mund ta kishte ndryshuar mendjen e tij. Mossack është në qendër të një skandali të madh fiskal dhe pastrimit... Më shumë
Ramush Haradinaj nuk e hedh poshtë mundësinë e një koalicioni me PDK-në, por, siç thotë ai, me kusht që Kadri Veseli do t’i bindë se nuk është për vazhdim të kësaj logjike qeverisëse. Sipas tij, partia më e madhe në vend është përgjegjëse për kapjen e shtetit, për shkallën... Më shumë
Sejdiu: Qeveria me Asociacionin ka bërë  shkelje kushtetuese (VIDEO)
Pavarësia e Kosovës e shpallur në vitin 2008 ishte derivat i Pakos së Ahtisaarit që në Kuvend është miratuar në vitin 2007. Sipas Sejdiut, provizionet e Ahtisaarit janë të përgjithshme, por në fakt janë dhe konkrete, sa i përket çështjes së Asociacionit të Komunave, me shumicë serbe. Sipas tij... Më shumë
Aplikimin për anëtarësim në BE Kosova nuk e ka në rend dite
Kosova nuk do ta ndjekë shembullin e vendeve të rajonit përkitazi me kohën kur duhet ta paraqesë aplikacionin për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE). Aplikimi mund të mos deponohet as brenda këtij mandati qeverisës. Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA) midis Kosovës e BE-së ka hyrë në fuqi në këtë muaj.... Më shumë
Krasniqi: Delegacioni i Kosovës, delegacion “femre”
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka komentuar në faqene tij zyrtare në Facebook për dialogun e zhvilluar në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Pala e Kosovës atje me palën serbe zhvilloi dialog – komprometues, ndërsa pala serbe zhvilloi dialog të fortë. Ata nuk dhanë asgjë, ndërsa morën gjithçka!”,... Më shumë
Presidentja në takim lamtumirës me shoqërinë civile dhe mediat
Atifete Jahjaga, që është në ditët e fundit si presidente e vendit, ka pritur në një ceremoni lamtumirëse, shoqërinë civile, aktorë e përfaqësues të mediave. Ceremonia u mbajt në hotelin Emerald, ku ftesës iu përgjigjen shumë nga figurat e artit, shoqërisë civile dhe medias në Kosovë. I pranishëm qe... Më shumë
FSPE paralajmëron protestë për nesër
Federata Sindikale e Pavarur Elektrokosova, sapo ka paralajmëruar se nesër do ta mbaj një protestë pranë objektit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqeniesë Sociale, raporton gazetablic.com Nga përfaqësuesit e FSPE, nuk sigurohet se protesta do të kaloj e qetë, madje thonë se do të bëjnë përpjekje për ta ndërprerë... Më shumë