Obama: Do ta ndalojë izolimin e të burgosurve në burgjet federale
Presidenti amerikan, Barak Obama ka thënë se do ta ndalojë izolimit në dhomën e vetmuar, si një formë e dënimit për të miturit dhe të atyre që janë në nivel te ulët si shkelës të ligjit në burgjet federale. Ai tha se vetmia ka potencial për të shkaktuar pasoja... Më shumë
Putin për Arabinë Saudite: Do t’i bombardojmë aq shumë sa t’i kthejmë në Epokën e Gurit
Rusia i ka dërguar një mesazh Arabisë Sauditë ku i kërkon të heqë dorë nga financimi i terrorizmit ndryshe do të përballet me bombardimet ruse. Zëdhënësi i Putin Dmitry Peskov ka thënë se “liderët sauditë kërkojnë të mbajnë pushtetin dhe të rrisin ndikimin në rajon duke destabilizuar vendet fqinje”.... Më shumë
Kërkesat që ka miratuar sot KP për Buxhet dhe Financa
Komisioni Parlamentar për Buxhet dhe Financa, ka miratuar sot kërkesën e Trustit Pensional të Kosovë për taksat vjetore, atë investive dhe operacionale për këtë vit. Bordi i Trustit Pensional të Kosovës, ka kërkuar që të ulet taksa investive nga 0.400 për qind e mjeteve sa është aktualisht në 0.398... Më shumë
Haradinaj: Zgjidhje sa s’është vonë, mos testoni durimin e qytetarëve
Mundësia e vetme dhe e fundit është shkuarja e vendit në zgjedhje. Nuk do të ketë funksionim normal të punës së Kuvendit. Protestat nuk do të ndalen, deri në dorëheqjen e Qeverisë. E fajtor për këtë gjendje të krijuar, janë kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij Hashim Thaçi.... Më shumë
Thaçi takon Jahjagën dhe Veselin në zyrat e tyre
Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi sot është takuar me presidenten e shtetit, Atifete Jahjaga dhe me kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli. Burime të KosovaPress brenda Kuvendit të Kosovës kanë parë Thaçin duke hyrë në zyrën e Jahjagës dhe Veselit, derisa nuk dihet nëse takimet kishin karakter organizativ për seancën e zgjedhjes... Më shumë
Shpend Ahmeti, te Ministri i Financave, për Trafikun Urban
Ministri i Financave Avdullah Hoti priti sot në takim Kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin, me të cilin diskutuan për implementimin e projekteve të përbashkëta, për Trafikun urban të qytetit të Prishtinës si dhe për rritjen e bashkëpunimit të Komunës së Prishtinës me nivelin qendror, respektivisht Ministrinë e... Më shumë
Raportet e vitit 2014 shqyrtohen në vitin 2016
Megjithëse jemi në vitin 2016, Komisionet parlamentare, vazhdojnë të shqyrtojnë raporte të vitit 2014. E një prej këtyre raporteve, ishte ai i performansës së Ndërmarrjeve Publike për vitin 2014, i cili u shqyrtua nga Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. Megjithëse me vonesë, ky raport u cilësua... Më shumë
Media zvicerane: “Shqiptarët kriminelë” ishin dje: Tash po vijnë shqiptarët e mirë!
Nëse, sa i përket imazhit të keq shqiptarët deri vonë kanë qenë “italianët” e viteve 60-70, atëherë pritet që sirianët dhe migracioni tjetër i ri, të bëhen “shqiptarët” e periudhës që po e kalojmë Propaganda në ë cilën qe mbështetur dhe pati fituar Iniciativa për dëbimin e të huajve... Më shumë
Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës ka formuar një këshill organizativ i cili gjatë këtij viti do të shënojë një sërë aktivitetesh për të nderuar njeriun që njihet si simbol i rezistencës kombëtare, ish të burgosurin politik, Adem Demaçin. Shumë nga sheshet e qyteteve të Kosovës do të... Më shumë
​BE i premton Turqisë se do t’i marrë 3 miliardët e premtuar
Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i siguroi Turqisë se ajo do të marrë ndihmën financiare të premtuar nga BE-ja për të ndihmuar që të përballet me miliona refugjatë sirianë. Muajin e kaluar kishin rënë dakord për 3 miliardë euro, si pjesë e një pakete... Më shumë