Pritet lirimi i Florence Hartmannit
Pas pesë ditësh qëndrimi në paraburgim në Tribunalin e Hagës, Florence Hartmann, ish-zëdhënëse e kryeprokurores së Hagës, Carla Del Ponte, pritet të lirohet sot, njofton Tribunali i Hagës. Lajmin për lirimin nga paraburgimi e ka konfirmuar avokati i saj, Guenael Mettraux. “Ajo do të lirohet sot. Sapo morëm vendimin... Më shumë
Mungesa e oksigjenit, nxjerrë në grevë punëtorët e pallatit të Drejtësisë (VIDEO)
Po protestojnë për shkak që siç thonë ata po ballafaqohen me kushte të rënda në punë. Mungesa e oksigjenit në Pallatin e Drejtësisë ka bërë që punëtorët e këtij pallati të hyjnë në grevë çdo ditë nga ora 13 deri në ora 15. Sipas Kryetarit të Sindikatës së Punëtorëve,... Më shumë
Përkujtimi prekës i vajzës për babanë e vrarë në luftë
Një vajzë nga Mitrovica ka përkujtuar babanë e saj, me rastin e përvjetorit të 17 të vrasjes nga forcat serbe. Blerina Syla ka shpërndarë në Facebookun e saj një përkujtim prekës që kishte bërë për të atin. Atë mund ta lexoni më poshtë: Sa her qe hyj brenda n’shpi,ty... Më shumë
Delawie: Marrëveshja e ekstradimit sjell kriminelet e dy shteteve para drejtësisë
Presidentja në largim, Atifete Jahjaga dhe ambasadori amerikan Greg Delawie, kanë nënshkruar marrëveshjen e ekstradimit midis Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo ujdi u firmos në zyrat e presidencës. Presidentja Jahjaga tha me këtë rast se marrëveshja përpos që shënon një hap të rëndësishëm nënvizon konstatimin për... Më shumë
Opozita vazhdon me bojkot!

Opozita vazhdon me bojkot!

Kryesoret 29 March, 2016, 15:02

Partitë opozitare nuk do të marrin pjesë as në seancën e nesërme të Kuvendit. Anëtari i Kryesisë së AAK-së, dhe njëherësh zëdhënësi i kësaj partie, Muharrem Nitaj i ka thënë  se nuk do të marrin pjesë në seancë. “Nuk do të marrim pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit... Më shumë
“El Pais” për masakrën në Izbicë (Foto)
Derisa shteti i Spanjës ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, gazeta e famshme spanjolle El Pais, në fotografitë e saj të ditës ka përfshirë edhe një fotografi nga Kosova. Bëhet fjalë për imazhin e një vajze të vogël, e cila sot ka qenë e pranishme në ceremoninë... Më shumë
Ceremonia e inaugurimit të Presidentit të zgjedhur, Hashim Thaçi, do të mbahet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Kështu bëhet e ditur në një ftesë për këtë ceremoni, të cilën e ka postuar në facebook Jehona Shyti, këshilltare e ministrit të Bujqësisë, Memli Krasniqi. Ceremonia do të mbahet më 8... Më shumë
Aeroplani i rrëmbyer në Qipro, një histori qesharake dashurie!?
Është kthyer në një histori qesharake çështja e avionit të marrë peng nga një egjiptian që detyroi pilotin ta ulë mjetin në Qipro. Avioni i kompanisë Egyptair me 81 udhëtarë në bord u detyrua nga një person, i cili tha se do të shpërthejë avionin por më pas ka... Më shumë
Brahimaj: Afrimi i PDK-së me AAK-në, strategji e SHIK-ut !
Deklaratat e shefit të grupit parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, se PDK-ja është e hapur të bashkëpunoj me partinë e Ramush Haradinajt, nuk janë pritur edhe aq mirë nga deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj. Sipas tij, deklaratat e tilla për bashkëpunim eventual në mes të PDK-së dhe AAK-së, janë... Më shumë
Feraj: Sali Berisha kundër Vetëvendosjes, kundër UÇK-së, kundër Ibrahim Rugovës
Ish-Kryeministri dhe ish-Presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, i ka kundërshtuar të gjitha lëvizjet politike në Kosovë të cilat kanë qenë kundër Serbisë dhe pro bashkimit të shqiptarëve. Për këtë arsye, Berisha po e kundërshton dhe po e kritikon edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Kështu ka deklaruar Hysamedin Feraj, profesor i shkencave... Më shumë