Një aksidenti me fatalitet ka ndodhur në fshatin Remnik të Vitisë, ku si pasojë e lëndimeve të rënda trupore, gjatë transportimit për në Emergjencë ka vdekur një person. Aksidenti ka ndodhur në mes dy veturave, njëra Mercedes që drejtohej nga i dyshuari dhe veturës WV që drejtohej nga viktima.... Më shumë
Propozimi i VV-së për partinë e re
Lëvizja Vetëvendosje, pas mbledhjes së sotshme të Këshillit të Përgjithshëm, përmes një deklarate ka ripohuar akuzat ndaj pushtetit aktual, duke e fajësuar për të gjitha problemet me të cilat ballafaqohet vendi e shoqëria. Ajo ka bërë thirrje për vazhdimin edhe më intensiv të përpjekjes për të krijuar një Alternativë... Më shumë
Pacolli qeveritarëve: Ja lista e dështimeve tuaja
Qeveria e ka dështuar Kosovën ekonomikisht. Trepçën e kanë fundosur. Këto janë dy dështimet më të madha që Pacolli i ka përmendur në një tekst ku rëndit edhe 17 dështime tjera të Qeverisë së koalicionit LDK-PDK. “Ekonomikisht ka dështuar. Qytetarët sot janë më të varfër. Ka më tepër papunësi... Më shumë
Kryeministri Isa Mustafa ka inkurajuar qytetarët që të denoncojnë veprimet korruptove duke siguruar se do të ndërmerren masa të menjëhershme. Gjatë ditës, kryeministri Mustafa, ka shkruar një tekst në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, ku ka renditur disa nga të arriturat e Qeverisë në vitin 2015,... Më shumë
Liberalizimi i vizave për Kosovën edhe mund të ndodh. Por me disa kushte. Në numrin e saj të sotëm e përditshmja “Welt am Sonntag”shkruan se liberalizimi i vizave për shtetet e treta që ofrohet nga Bashkimit Evropian do të pësojë një ndryshim nga praktika e deritashme. Kjo sidomos për... Më shumë
AAK: Donika nuk është më në AAK, veprimet e saj janë punë e saj
Donika Kadaj-Bujupi sot edhe zyrtarisht i është bashkuar radhëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Kadaj-Bujupi e cila më 24 mars kishte dhënë dorëheqje nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, në prononcimin e saj të parë publik si anëtare e Lëvizjes Vetëvendosje, në Mbledhjen e Këshillit të Përgjithëm të kësaj partie, ka... Më shumë
Vetëvendosje paralajmëron ristrukturim të brendshëm
Është mbledhur sot në Prishtinë Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, në të cilën në mungesë për arsye shëndetësore të kryetarit, Visar Ymeri, pjesëmarrësve u është drejtuar nënkryetari, Driton Çaushi. Në këtë mbledhje ka zyrtarizuar aderimin në Vetëvendosje Donika Kadaj – Bujupi, deri para pak ditësh njëra prej figurave... Më shumë
Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka nderuar ushtarët amerikanë të vrarë gjatë luftërave duke vizituar varrezën nacionale në Arlington të SHBA-ve. “Gjatë shekullit të shkuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me fuqinë dhe vizionin e tyre, gjithandej botës mbrojtën lirinë e popujve, duke mposhtur fillimisht fashizmin e... Më shumë
Beogradi alarmon për rishfaqje të AKSH-së në Kosovë
Serbët e Kosovës janë të brengosur, pas një riviste të pjesëtarëve të Armatës Kombëtare Shqiptare, të armatosur deri në dhëmbë, të cilët kanë bërë thirrje për mobilizim të anëtarëve të saj, për të “mbrojtur interesat kombëtare”, shkruan sot “Novosti” i Beogradit. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e... Më shumë
Dema: Fëmijët e dëshmorëve do të pranohen në UP
U zotua se do të jetë Rektori i cili do t`i sjellë ndryshime Universitetit të Prishtinës.  Madje ai e konsideron vetën “Lokomotivë të ndryshimeve në  UP”. I pari i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, duket se punën  do ta nisë me shfuqizimin e vendimeve të ish rektorit Ramadan Zejnullahu.... Më shumë