Veseli: Kosovës i duhet ndihma e HDP-së për ngritjen e kapaciteteve të Kuvendit
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Washington ka takuar kongresmenin Davis Price, kryetar i Komisionit House Democracy Partnership (HDP), që përkrah zhvillimin e legjislaturave të pavarura. Sipas njoftimit për medie Veseli e informoi kongresmenin Price me zhvillimet në Kuvendin e Republikës së Kosovës, agjendën, si... Më shumë
Donika Kadaj – Bujupi zyrtarizon aderimin në Vetëvendosje
Ishte e pritshme, por Donika Kadaj – Bujupi sot e zyrtarizoi aderimin në Lëvizjen Vetëvendosje, pas braktisjes ditë më parë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ku kishte kaluar vitet që nga themelimi i saj. Ajo sot në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të LVV-së përmes një deklarate formalizoi... Më shumë
VV: Aktiviteti opozitar e ka humbur bashkërenditjen
Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka deklaruar se në opozitën e bashkuar kanë kërkuar që vendimet t’i marrim bashkë por kohët e fundit u pa që jo të gjithë duan që vendimet të jenë të përbashkëta dhe të koordinuara. “Aktualisht aktiviteti opozitar e ka humbur bashkërenditjen. Ne duhet... Më shumë
Sheholli: Në Veri nuk vjen erë Kosove (VIDEO)
Analisti politik dhe njohësi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, Fatmir Sheholli, ka thënë në emisionin Këtë Javë në Klan Kosova, se komunat serbe në Veri të Kosovës nuk janë të integruar dhe se shteti atje nuk është fare prezent. “Po e them haptas se në katër komunat e Veriut të Kosovës... Më shumë
Deputetët opozitarë të Kuvendit të Kosovës, që “zbuluan” hedhjen e gazit lotsjellës si shenjë pakënaqësie me marrëveshjet e Qeverisë së Kosovës, nuk do të “amnistohen” nga Prokuroria e Shtetit. Kjo e fundit duket se do t’i risjellë në Gjykatë me ngritje aktakuze katër deputetët e parë opozitarë që gjuajtën... Më shumë
SHBA e do FSK-në ushtri të Kosovës
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare në Uashington, përveç takimeve individuale që kishte me senatorë e kongresmenë, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë në Senat dhe Kongres, takoi, gjithashtu, një grup senatorësh të kryesuar nga John Boozman. Përmes një komunikate është bërë... Më shumë
EULEX-i dhe Prokuroria Speciale, 854 raste të pazgjidhura (VIDEO)
Që nga fillimi i misionit të EULEX-it, Prokuroria Speciale e Kosovës është përfshirë në 1,350 raste, ku prej tyre, 854 raste vetëm kanë filluar por nuk janë zgjidhur. Për këtë periudhë janë zgjidhur 496 raste. Të pazgjidhura janë 213 raste për krime lufte, 143 për krim të organizuar, 75... Më shumë
Vendimet ‘kundërthënëse’ të Kushtetueses
Gjykata Kushtetuese ka luajtur rolin vendimtar në procesin tetëvjeçar politik të Kosovës, duke nxitur zgjedhje dhe duke prishur koalicione. Gjatë tetë vjetëve Kushtetuesja ka rrëzuar dy presidentë, ka propozuar një mandatar dhe ka prishur dy koalicione. Gjatë tetë vjetëve të shtetësisë Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka luajtur rolin vendimtar... Më shumë
Grafite në Tetovë: ‘VMRO + BDI = Rusi’ (FOTO)
Rinia e Lëvizjes BESA në Maqedoni gjatë mbrëmjes së djeshme ka realizuar një aksion në Tetovë ku janë shënuar disa grafite me përmbajtjen: “VMRO+ BDI= RUSI”. Aksion vjen pasi që deri tani mbështetje për zgjedhjet në Maqedoni, kanë dhënë vetëm partia e VMRO-së dhe BDI-ja, ndërsa nga ndërkombëtarët vetëm... Më shumë
Qarkullimi me letërnjoftime Kosovë-Maqedoni ka nisur nga mesnata
Nga mesnata ka hyrë në fuqi qarkullimi me letërnjoftime biometrike mes Kosovës dhe Maqedonisë. Zyrtarët e venkalime kufitare Bllacë dhe Jazhincë i thanë të RTK-së, se vendimi ka filluar të zbatohet që nga minutat e parë të ditës së sotme. Ata kanë shtuar se qytetarëve gjatë kalimit të kufirit... Më shumë