Studentët i bashkohen protestës së sotme
Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj, ku do të shfaqin pakënaqësitë dhe diskriminimet në universitetet publike dhe ato private anembanë Kosovës. Përfaqësuesi i këshillit organizativ, Atdhe Halilaj tha se pas shumë konsultave brenda universiteteve publike dhe atyre private kanë vendosur... Më shumë
Sot mbahet protesta e AAK-së dhe NISMA-së
Dy partitë opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, sot do të organizojnë protestë gjithëpopullore kundër Qeverisë së Kosovës. Liderët e këtyre dy partive dje në një konferencë për media kanë thënë se protesta do të jetë më e madhja që nga paslufta. Haradinaj dhe Limaj... Më shumë
Pritjes i ka ardhur fundi, më në fund edhe Kosova është pranuar në shtëpinë më të madhe të futbollit në botë FIFA-n. Në kongresin e 66-të të FIFA-së të mbajtur në Meksikë, delegatët e këtij kongresi kanë votuar për Kosovën. Nga 205 delegatë që ishin pjesëmarrës në këtë kongres,... Më shumë
Ky është skenari i protestës së nesërme
Protesta e paralajmëruar nga dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma e cila do të mbahet nesër ka edhe skenarin e saj. Fillimisht dy nisjet e protestuesve drejt sheshit “Skënderbeu” do të bëhen në formë simbolike nga Sheshi “Zahir Pajaziti” dhe nga Biblioteka Kombëtare që është organizim i studentëve të... Më shumë
Sa më afër protestës opozitare kundër demarkacionit, aq më shumë Isa Mustafa përsërit se marrëveshja e demarkacionit duhet të ratifikohet. Çështja e vijës kufitare, sikurse lufta kundër korrupsionit, është kusht i BE-së dhe përkushtim i qeverisë, ka thënë Mustafa, raporton KTV. Në mbledhjen e rregullt të Qeverisë, kreu i... Më shumë
Fatmir Limaj iu është përgjigjur Doruntinë Malokut, vajzës së Enver Malokut, pasi ajo në një prononcim për Gazetën Express, kërkoi sqarime nga kreu i NISMA’s për deklarimet e tij në Gjykatën e Hagës në vitin 2005, se në vrasjen e babait të saj ka marrë pjesë Lutfi Ajazi. Limaj... Më shumë
Për shkak të shtatzënisë largohet nga puna!
Gratë shtatzëna po privohen nga e drejta për punë dhe kjo dukuri, fatkeqësisht është duke u shfaqur çdo herë e më shumë në vendin tonë. Në të shumtën e rasteve kjo nuk ndodhë në ndërmarrjet publike, por në ato private. Të njëjtin fat e ka pasur edhe A.S e... Më shumë
Kosova i ka sytë sot të drejtuara nga Meksika.  Shtëpia më e madhe e futbollit në botë, FIFA, si pikë të 15 të rendit të ditës, pritat ta shqyrtojë pranimin ose jo të Kosovës. Presidenti Thaçi në rrjetin e tij social Facebook, ka shkruar rreth pranimit të Kosovës në... Më shumë
Dy qeveritë takohen më 3 qershor
Kryeministri Isa Mustafa para anëtarëve të kabinetit qeveritar sot ka folur edhe për përgatitjet për mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Qeverisë së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Shqipërisë që do të mbahet më 3 qershor. “Të gjitha përgatitjet janë duke u bërë. Prandaj ju kisha lutur që... Më shumë
Haradinaj:Në protestë do të këtë më shumë qytetarë se herëve të kaluara
Në një konferencë për media gjatë ditës së premte, koalicioni AAK- Nisma, kanë paralajmëruar qytetarët për protestën që do të mbahet me 14 maj në Prishtinë. “Nesër të gjithë së bashku në mënyrë paqësore do të tregojmë pakënaqësinë tonë dhe do të tregojmë se nuk do të ndalemi”, ka... Më shumë