Vetëvendosje! sot në Tiranë
Për të diskutuar me qytetarët e Shqipërisë, sot në orën 15:30 Lëvizja Vetëvendosje organizon tubim në Tiranë. Sipas njoftimit paraprak të Lëvizjes Vetëvendosje, në këtë tubim prezent do të jenë edhe kryetari i kësaj lëvizje, Visar Ymeri, si dhe deputeti Albin Kurti. Temë diskutimi do të jenë rrethanat aktuale... Më shumë
“Vice News”, reportazh për krizën në Kosovë (VIDEO)
“Korrupsion, urrejtje dhe dhunë: Kosova në krizë.” Ky është titulli i mediumit amerikan “Vice News”, me të cilin nis artikullin kushtuar situatës politike në Kosovë. Momentalisht, Kosova po ballafaqohet me krizën më të madhe politike që nga shpallja e pavarësisë nga Serbia në vitin 2008. Një marrëveshje e arritur... Më shumë
Kina partneri më i madh tregtar i SHBA-së
Marrëdhëniet mes ekonomisë kineze dhe amerikane vazhduan të rriten edhe në vitin 2015, me Kinën që arrin të tejkalojë Kanadanë duke u bërë partneri më i madh tregtar i SHBA-së në muajin nëntor, deklaroi të martën Dhoma e Përgjithshme Kineze e Tregtisë me SHBA-në (CGCC). “Më shumë se 800... Më shumë
Tash e tutje edhe ministrat mund të përdorin targa civile, në automjetet e tyre zyrtare, kjo me justifikimin se me targa zyrtare ata po janë drejtpërdrejt të ekspozuar ndaj rrezikut. Zëdhënësi i Qeverisë, që është edhe ministër i Punës, Arban Abrashi, ka deklaruar se po e shfrytëzon një të... Më shumë
Çmenduria serbe nuk ka fund – nuk ndryshojnë as pas 16 vitesh – edhe Presidenti Nikoliq në mbrojtje kriminelit Ivanoviqit
Se politika zyrtare e Beogradit, mbetet në vijë me krimet dhe kriminelët dhe nuk reflekton edhe përkundër të gjitha zotimeve për bashkëpunim rajonal dhe integrime evropiane, e dëshmon më së miri reagimi absurd i zyrtarëve më të lartë të shtetit, të cilët sot i dolën në mbrojtje kriminelit Oliver... Më shumë
Komandanti i KFOR-it premton bashkëpunim me qeverisjen lokale për ruajtjen e sigurisë
Kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza Kusari Lila është takuar sot me komandantin e KFOR-it Guglielmo Luigi Miglietta. Kusari-Lila e ka njoftuar komandantin për punën, të arriturat dhe për sfidat me të cilat përballet Komuna e Gjakovës. “Një prej aspekteve më të rëndësishme në të cilën jemi fokusuar që... Më shumë
Në Tiranë shfaqet dokumentari “Mendoj për ty”, ku rrëfehet mizoria ndaj popullatës së Kosovës, pjesëmarrëse edhe Jahjaga
Dokumentari i producentes Anna Di Lellio kushtuar instalacionit “Mendoj për ty” të kreatores Alketa Xhafa Mripa kushtuar të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë u prezantua sot në Qendrën për Hapje dhe Dialog pranë Kryeministrisë. E pranishme në aktivitet, presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga tha... Më shumë
Opozita, ultimatum Qeverisë së Kosovës që të japë dorëheqje deri me 17 Shkurt, ndryshe, vazhdojnë protestat
Opozita e bashkuar i ka dhënë ultimatum Qeverisë së Kosovës që të jap dorëheqje deri me 17 Shkurt, kur Kosova shënon 8 vjetorin e pavarësisë, ose në të kundërtën po me këtë datë do të vazhdojnë protestat në kundërshtim të kësaj Qeverie. Kjo u bë e ditur sot në... Më shumë
KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sami Lushtakut, e rëndë
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut dje ka vizituar kryetarin e Skënderajt Sami Lushtakun i cili është në paraburgim në burgun për siguri të lartë në Gërdoc. Pas vizitës KMDLNj ka dalë me një deklaratë me anë të së cilës vlerëson se gjendja e Lushtakut... Më shumë
Rreth 42 emigrantë të vdekur nga përmbytja e anijes në Greqi
Së paku 42 persona, duke përfshirë edhe 17 fëmijë, kanë vdekur pas përmbytjes së një anije afër ishujve grek. Duke u bazuar në informatat e të mbijetuarve, barka e drurit është përmbytur afër ishullit Kalolimmos. Rojet bregdetare kanë arritur të shpëtojnë 26 persona dhe të nxjerrin 34 trupa të... Më shumë