Asambleisti Riza Haziri jep dorëheqje
Asambleisti i PDK-së në Kuvendin e Komunës së Mitrovicës, Riza Haziri, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë, pasi që Agjencia Kundër Korrupionit ka konstatuar se ai ka konflikt interesi më pozitë që e mbanë në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, ku punon si zyrtar i këtij institucioni arsimor. E... Më shumë
Çitaku: Kosova është me fat që ka mbështetjen mbi-partiake në Shtetet e Bashkuara
Ambasadorja e Kosovës në Uashington Vlora Çitaku është takuar me kryetarin e kongresit amerikan, Poul Ryan, duke e quajtur me fat Kosovën që ka mbështetjen mbi partiake në SHBA dhe se qytetarët e Kosovës janë populli me proamerikan. “Kosova është me fat që ka mbështejen e të dy partive... Më shumë
U bënë 17 vite nga masakra e tmerrshme e Dubravës. Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë shqiptarë që gjendesh aty. Këtë tmerr e përjetoi edhe Liburn Aliu, që atëherë ishte vetëm 24 vjeç. Aliu sot drejton Drejtorinë e... Më shumë
Kryeministri Mustafa uron presidentin e porsazgjedhur të Austrisë
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar presidentin e porsazgjedhur të Austrisë, Alexander Van der Bellen. “Shpreh bindjen time të plotë se me presidentin Van der Bellen në krye, Republika e Austrisë do të vazhdojë të jetë partner i rëndësishëm strategjik i Republikës së Kosovës, me theks... Më shumë
Aprovohet projektligji për parandalimin e parave të pista (VIDEO)
Dy komisione parlamentare e kryen sot një punë me urgjencë. Komisioni për Integrime Europiane dhe ai për Legjislacion e kaluan në shpejtësi projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit, njofton Klan Kosova. Shumë të rëndësishëm këtë projektligj po e vlerëson deputetja e Lidhjes Demokratike të... Më shumë
Anët pozitive dhe negative të ekspozimit në diell
Dielli zgjat jetën, këtë e konfirmon një studim i fundit suedez i botuar në revistën “Journal of Internal Medicine”, i realizuar me anë të vrojtimit të 30 mijë grave. Studimi i filluar në vitin 1990 ka përfshirë gra nga mosha 25 deri në 64 vjeç dhe ka treguar se... Më shumë
Merkel: As me një korrik nuk do të liberalizohen vizat
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se plani i Bashkimit Europian, për t’i ofruar Turqisë udhëtimin pa viza më një korrik, do të shtyhet, për shkak të shqetësimeve se Ankaraja nuk i ka përmbushur kushtet. Blloku ka kërkuar që Turqia të zbatojë një sërë reformash, përfshirë ndryshimin e ligjeve... Më shumë
A e dini kush është djaloshi në foto? (FOTO)
Ky djalosh i vogël në foto tani është njëri ndër këngëtarët më të preferuar të estradës tonë. E kush mund të jetë tjetër përveç se këngëtari i mirënjohur Ermal Fejzullahu, transmeton sovrani.info. Ai qysh i vogël ka filluar të merret me muzikë, më poshtë ju sjellim edhe albumin e... Më shumë
Serwer: Kosovarët, myslimanët më pro-amerikan në botë
Në një artikull New York Times për Kosovën në të cilin thuhej se Kosova është tokë e pjellore për ekstremistë e ISIS-it, ka reaguar fuqishëm analisti i njohur amerikan, Daneil Serwer. Serwer në tekstin e botuar në ueb faqen e vet, thotë se Qeveria e Kosovës ka reaguar tashmë... Më shumë
AAK thotë se bujqësia është alternativë e duhur për zhvillimin ekonomik
Departamenti për Bujqësi dhe Zhvillim Rural i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur një konferencë me temën “Alternativat e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës- Bujqësia dhe Zhvillimi Rural”. Aty u diskutua për potencialet që i ka Kosova në fushën e prodhimeve bujqësore.  Të pranishëm në këtë konferencë, ekspertë të bujqësisë, profesorë... Më shumë