Kamberi: Kryetari i Bujanocit po i përkrahë deputetët boshnjak, jo shqiptarët!
Në prag të zgjedhjeve parlamentare dhe lokale në Serbi, partitë shqiptare në Luginë të Preshevës janë më të përçara se kurrë. Vetëm një subjekt politik nga Lugina e Preshevës, Partia për Veprim Demokratik(PVD), do të marrë pjesë në zgjedhjet Parlamentare të Serbisë, përderisa partitë shqiptare që nuk marrin pjesë... Më shumë
Zëvendesi dhe ministri i Isa Mustafës e shoqërojnë Gjuriqin që hyri ilegalisht në veri
Gjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në qeverinë e serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq. Gjuriq u fut ilegalisht në territorin e Kosovës dhe nuk e respektoj... Më shumë
Haradinaj nxjerr tri nga një mijë arsyet për të protestuar
Ramush Haradinaj ka paraqitur 3 arsye për pjesëmarrje në protestën 14 majit, të organizuar nga AAK, parti që ai drejton. Haradinaj në një postim në Facebook, ka thënë se ekzistojnë mijëra arsye për të protestuar, por ai ka përmendur vetëm tri, sipas tij të forta. Ja postimi i plotë i... Më shumë
VV: Institucionet e Kosovës të ndryshojnë qasje ndaj shtetasve të Shqipërisë
Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj përgjigjeve që Inspektorati i Policisë së Kosovës dhe Komisioni i Ankesave për të Huaj u ka kthyer shtetasve shqiptarë dhe të tjerëve, të cilët u ndaluan për të hyrë në Republikën e Kosovës më 17 shkurt, kur opozita mbajti protestën e saj kundër Asociacionit... Më shumë
Përkundër urdhër ndalimit nga Qeveria, Gjuriq në Kosovë
Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe përkundër se atij I është ndaluar hyrja në autoritetet qeveritare të Prishtinës. Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton se Gjuriq ka thënë para gazetarëve në Leposaviq se po e kryen punën e tij... Më shumë
Tahiri merret vesh me BE: Në Kosovë nuk lejohen personat që kanë leje nga strukturat paralele serbe
Ministrja për Dialog Edita Tahiri, përmes një komunikate për media njofton se duke filluar nga data 18 prill 2016 nuk do të lejohet hyrje/dalja në Republikën e Kosovës për të gjithë personat që posedojnë lejet ilegale të njoftimit (ID kartat) të lëshuara nga strukturat paralele të Serbisë në Kosovë.... Më shumë
Kur do të bëhet liberalizimi i vizave, sipas Çollakut
Komisioni Evropian tashmë ka njoftuar vendet anëtare të BE-së se Kosova teknikisht ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ministri i Integrimit Evropian Bekim Çollaku, në një bisedë për Radio Kosovën tha se përmbushja e agjendës evropiane ishte në fokus të takimeve që ka zhvilluar në Starzbourg... Më shumë
A po shkon Maqedonia drejtë protektoratit ndërkombëtar?
Vendimi i fundit i Presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov për falje të politikanëve të korruptuar e ka rënduar edhe më shumë situatën të keqe që është prezente në vendin tonë. Këtë krizë e ka shkaktuar dhe po e menaxhon partia më e madhe në pushtet VMRO-DPMNE e cila pamëshirshëm... Më shumë
Thaçi për mediat franceze: Jam president i vendit që ka dhënë “Nënë Terezën”
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi intervistën e parë për mediet ndërkombëtare ia ka dhënë gazetarit të famshëm francez, Harold Hyman, i cili deri vonë ka udhëhequr ndër emisionet më të shikuara në Francë në televizionin BFM. Në këtë intervistë ekskluzive, Hyman i bën fillimisht një profil presidentit të ri... Më shumë
Deputeti i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një postim në Facebook, ka paraqitur 3 arsye për pjesëmarrje në protestën 14 majit, të organizuar nga AAK, parti që ai drejton. Haradinaj ka thënë se ekzistojnë mijëra arsye për të protestuar, porse ai ka përmendur vetëm tri. Sipas tij, këto tri arsye janë shumë të... Më shumë