Bajram Gecaj, këshilltari i kryeministrit Isa Mustafa dhe zëvëndësministër në MAPL, nëpërmes një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se të gjithë janë çuar kundër LDK-së, vetëm pse iu dha mundësia që ta udhëheq qeverinë. Gecaj ka shkruar në Facebook se që nga formimi i qeverisë së re,... Më shumë
Delawie: Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka shënuar progres
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka shënuar progres, ndonëse nuk po lëviz shpejtë, ashtu siç duhet. Ai ka thënë se përkundër historisë dhe këndvështrimeve dalluese, Kosova dhe Serbia kanë shënuar progres në përmirësimin e marrëdhënieve. “Kosova duhet të ketë marrëdhënie... Më shumë

2 vite, 2 njohje

Kryesoret 27 May, 2016, 9:12

Nga dhjetori i vitit 2014 kur Hashim Thaçi u emërua ministër i Punëve të Jashtme, Kosovën e ka njohur vetëm një shtet i pranuar në OKB dhe dy mikroshtete. Sipas opozitës dhe njohësve të marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomacia kosovare ka dështuar me Thaçin dhe zëvendësit e tij në MPJ. Prejse... Më shumë
​Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se ndryshimet në Qeveri do të bëhen duke u bazuar në vlerësimin e përformancës së ministrave dhe zëvendësministrave. Ai në rrjetin social facebook ka shkruar se rezultatet e Qeverisë janë evidente, mirëpo gjithëherë ka hapësirë për përmirësime. Ja postimi i plotë i... Më shumë
Rektorati ka kërkuar nga studentet që të mos hezitojnë dhe t’i raportojnë profesorët që i ngacmojnë seksualisht. Parlamenti Studentor ka kërkuar ndëshkim të profesorëve. Universiteti i Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina” ka vendosur ta suspendojë profesorin e Fakultetit të Edukimit, Rexhep Osmani, derisa të sqarohet akuza ndaj tij për ngacmim... Më shumë
Merkel: G7 nuk ka në plan të heqë sanksionet kundër Rusisë
Kancelaria gjermane Angela Merkel, tha sot se Grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) nuk ka ndërmend të heqë sanksionet që i kanë caktuar Rusisë pas krizës së Krimesë. “Për mua është shumë herët që të shfuqizuar sanksionet e Rusisë,” tha Merkel në margjinat e samitit G7 në... Më shumë
Rrahje në Mitrovicë, lëndohet serbi, arrestohet shqiptari
Një serb i Kosovës identiteti i të cilit nuk është kumtuar, është lënduar sonte në Mitrovicën veriore gjatë rrahjes me një shqiptar, njofton agjencia serbe tanjug. Incidenti sipas shefit rajonal të operativës policore, Zhelko Bojiq, ka ndodhur pak pas orës 18:00, transmeton Koha.net. “Shqiptari, i cili e ka sulmuar... Më shumë
Në një intervistë për Top Story, dhënë të mërkurën, Kryeministri Edi Rama shtriu edhe njëherë tjetër dorën e dialogut në drejtim të Partisë Demokratike për reformën në drejtësi, madje Rama ‘i lutej’ opozitës për ta përmbyllur këtë reformë. Por veç ftesës drejtuar kundërshtarit politik, Rama foli edhe për skenare... Më shumë
Shikoni me çka po mirret ish-presidentja pas përfundimit të mandatit (VIDEO)
Ish-presidentja Atifete Jahjaga, që jo rrallë herë vizitoi SHBA’të po vazhdon të jetë e zënë edhe pse mandatin e saj si e para e vendit e përfundoi. Jahjaga ka paralajmëruar vizita në shumë prej vendeve që dikur i vizitoi si presidente, përfshi edhe Uashingtonin. “Merr ftesa për samite dhe... Më shumë
​Nesër në Bruksel bisedohet për kodin telefonik
Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, pohoi se takimi i radhës mes palës kosovare dhe asaj serbe do të mbahet nesër, në të cilin do të diskutohet për çështjet e telekomit, praktikisht për çështjen e kodit telefonik. Përmes telefonit, Tahiri ka thënë për KosovaPress, se obligimet e pazbatuara janë nga... Më shumë