Deputetja Blerta Deliu punëson motrën në Kuvend [Dokument]
Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Blerta Deliu ka ‘rahatuar’ motrën e saj Valmirë Buçaj si Zyrtare të lartë për kontrata në Kuvendin e Kosovës. Gazeta Fjala posedon njoftimin nëpërmjet së cilit Buçaj është punësuar në Kuvend gjatë këtyre ditëve. Ajo do të jetë e punësuar në Kuvendin e Kosovës... Më shumë
Adem Demaçi zyrtarisht kaloi rrethin e parë për çmimin Nobel 2016
Veprimtari i çështjes kombëtare Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e parë për çmimin NOBEL për PAQE 2016. Këshilli iniciues për çmimin Nobel 2016, për këtë çështje është njoftuar sot, 07 maj, nga Sekretari i Komitetit Norvegjez për NOBEL, Olav NOJSTAD. Këtë vit për çmimin Nobel për Paqe kishin... Më shumë
Juncker thotë bllokimi i kufirit italian nga Austria është një katastrofë politike
Bllokimi nga Austria i kufirit me Italinë në kreshtën e Brenerit për të frenuar fluksin e migrantëve do të ishte një katastrofë politike për Evropën, paralajmëroi sot presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker. Austria po kërcënon me vendosjen e një mekanizmi antimigracion në kreshtën e Brenerit, nëse Italia nuk... Më shumë
Veseli shpallet kryetar i PDK-së pa asnjë votë kundër
Konventa e shtatë e jashtëzakonshme zgjedhore e Partisë Demokratike të Kosovës zgjedh Kadri Veselin kryetar të PDK-së. Veseli u zgjedh kryetar me asnjë votë kundër, transmeton sovrani.info.   Më shumë
Nait Hasani e krahason PDK-në me partitë komuniste
Deputeti i PDK’së, Nait Hasani ka thënë se shumë anëtarë të PDK’së janë të pakënaqur me sistemin qëndror dhe lokal. Ka thënë se ata s’po guxojnë të flasin për shkak se u rrezikohet jetesa. Sidoqoftë, Hasani ka thënë se PDK edhe partive komuniste ua ka dërguar me mbyllje të... Më shumë
Hoti: Para Azem Sylës do të duhej të ishin një varg emrash tjerë në burg
Anëtari i Kryesisë së PDK’së, Rexhep Hoti, ka thënë se në Konventën e PDK’së se pse sot është Azem Syla në burg e do të duhej para tij të ishin shumë të tjerë. “Ne s’mund të luajmë edhe më tutje hajgare”, ka thënë Hoti, në Konventën e PDK’së. “Para... Më shumë
Konventa e shtatë e jashtëzakonshme zgjedhore e Partisë Demokratike të Kosovës ka filluar me fjalimin e Hajredin Kuçi, i cili është shprehur i bindur se nga kjo Konventë, PDK do të dal më e fuqishme. Kuçi shtoi se edhe pse kjo konventë është quajtur e jashtëzakonshme, është proces normal... Më shumë
Krasniqi: I përjetova sulmet e katër policive sekrete
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka sqaruar sulmet që iu kanë bërë gjatë jetës së tij politike, duke përmendur UDB-në serbe, shërbimi sekret të LDK-së, shërbimin sekret të PDK-së, dhe së fundmi sulmet e disa individë të VV-së, të cilët i ka quajtur të sëmurë për pushtet.... Më shumë
Emrat e uzurpatorëve që iu sekuestruan 8 milionë euro prona
Policia dhe Prokuroria kanë zhvilluar të premten një aksion të gjerë në Prishtinë dhe Ferizaj për largimin e uzurpatorëve të ndërmarrjeve shoqërore. Muaj më parë në media ishte botuar një hulumtim për këta uzurpatorë, ku bëhej e ditur se për vite me radhë pronarët legjitimë po dështojnë t’i marrin... Më shumë
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, sot pritet të zgjidhet kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK). 160 delegatë të Konventës së partisë më të madhe politike në vend do të votojnë për zgjedhjen e pasardhësit të Hashim Thaçit në krye të partisë, e i cili pritet të jetë Kadri... Më shumë