Shpërthimet bllokojnë Brukselin (FOTO)
Brukseli është bllokuar dhe stacionet e metrosë dhe aeroportet janë mbyllur, shkruan The Guardian. Po ashtu bëhet e ditur se janë mbyllur edhe muzetë e qytetit. Gazeta blege Le Soir, ka publikuar një fotografi të pasagjerëve duke u evakuuar nga treni, pas shpërthimit në stacionin e metrosë në Maelbeek. Më shumë
Tmerri në Aeroportin e Brukselit (Foto dhe VIDEO)
Të menjëhershme kanë qenë publikimet e fotove nga shpërthimi në Bruksel. Disa të lënduar e shumë dëme materiale u shkaktuan. Këto janë disa foto nga vendi i ngjarjes. Më shumë
Shpërthim edhe në metronë e Brukselit, afër institucioneve të BE-së
Një shpërthim tjetër është dëgjuar sot në Bruksel. Pas dy shpërthimeve të ndodhura në aeroportin e Brukselit, raportohet për një shpërthim tjetër në stacionin e metrosë Maelbeek në Bruksel, që është afër institucioneve të BE-së, ka thënë transmetuesi belg RTBF. Operatori i metrosë STIB ka bërë me dije në... Më shumë
11 të vdekur dhe 25 të lënduar nga shpërthimet në aeroportin e Brukselit (VIDEO)
  Dy shpërthime kanë ndodhur sot në aeroportin e Zaventem të Brukselit, raporton BBC. BBC duke iu referuar raportimeve të pakonfirmuara të mediave të tjera thotë se së paku 11 persona deri më tani kanë vdekur, dhe 25 të tjerë janë lënduar në shpërthimet e sotme në aeroportin Zaventem... Më shumë
Qeveria thotë s’ka kritere shtesë, BE-ja përmend “udhëzime” të mëtejme
Për Qeverinë e Kosovës çështja e liberalizimit të vizave është punë e kryer dhe se tani do të presin vetëm hapin e radhës, që është rekomandimi i Komisionit Evropian për futjen e Kosovës në zonën Schengen. Misioni vlerësues i Bashkimit Evropian gjatë javës së kaluar ka qëndruar në Kosovë,... Më shumë
18 vjet nga zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale
Zgjedhjet në disa zona të Kosovës u mbajtën nga LDK-ja, edhe pse lufta në Kosovë kishte filluar në zonën e Drenicës dhe Dukagjinit. Me 5,6 dhe 7 mars 1998 në Prekaz u zhvillua një luftë heroike ku në alltarinë e lirisë ra komandanti legjendar Adem Jashari më familje, shumë... Më shumë
Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ishte i ftuar në Zona B të Klan Kosovës. Ai ka thënë se pavarësisht që është zgjedhur Thaçi president, Kosova ka nevojë që të shkojë në zgjedhje. Ndërsa sipas tij, Isa Mustafa nuk mund të qeverisë më vendin. “Një kryeministër që kërcënon... Më shumë
BE mesazh Kosovës: Hartojeni statutin e Asociacionit (Video)
Bashkimi Evropian vlerëson se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe duhet të themelohet. Bile Kosovës i kërkohet që të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtuese dhe sa më parë të fillojë hartimin e statutit. Angelina Eichhorst, drejtoreshë për Ballkanin Perëndimor në BE në intervistën e bërë në zyrën e BE-së... Më shumë
Gjykata Kushtetuese pritet që gjatë kësaj jave të publikojë aktgjykimin mbi kërkesën e opozitës në lidhje me zgjedhjen e Hashim Thaçit, president i Kosovës, me 26 shkurt. Klan Kosova mëson se vendimi qe do të bëhet publik së shpejti, konstaton se nuk ka patur shkelje në procedura e as... Më shumë
Balla në PE: Liberalizoni vizat për Kosovën
Në cilësinë e Kryetarit të Delegacionit të Shqipërisë, deputeti Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikes së Jashtme të Parlamentin Evropian, ku tha se është shumë e rëndësishme që BE të jap dritën e gjelbër për liberalizmin e vizave për Kosovën. “Në emër të Asamblesë Parlamentare të SEECP... Më shumë