Berisha flet për krizën politike në Maqedoni
Ish-kryeministri i Shqiperisë Sali Berisha shprehet i shqetësuar për situatën më të fundit në të cilën është futur Maqedonia, e cila sipas tij është në një udhëkryq realisht të rrezikshëm. Berisha e pershendet punën e komisionerit Hahn, por marrëveshja e ndërmjetësuar nga zyrtari i lartë i Bashkimit Europian nuk... Më shumë
34 vjetori i rënies së Kadri Zekës dhe Vëllezërve Gërvalla
17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve. Edhe pse kanë kaluar 33 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe për një numër... Më shumë
Bora e madhe që ka mbuluar vendin ka vështirësuar qarkullimin rrugor në rajon. Edhe në Shqipëri disa nga rrugët kalohen me vështirësi. Policia Rrugore e Shqipërisë ka njoftuar se në cilat rrugë, drejtuesit e mjeteve duhet të kenë patjetër pajisjet e dimrit. Këto janë vendet, për të cilat Policia... Më shumë
Hamza: Për 12 vite, kosovarët morën 8.1 miliardë euro kredi
Rritja e profitit të bankave në dy vjetët e fundit është bërë si rezultat i zvogëlimit të shpenzimeve të interesit, si dhe zvogëlimit të shpenzimeve për provizione. Kështu ka thënë në një intervistë për “Koha Ditore”, guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza. Por, ai ka paralajmëruar se... Më shumë
Shteti i Kosovës ende nuk i ka kryer të gjitha obligimet ndërkombëtare për funksionalizimin e Gjykatës Speciale. Kjo pasi që ka mbetur të ratifikohet nga Kuvendi edhe marrëveshja me Holandën për Selinë e kësaj gjykate. Kurse ngritja e aktakuzave të para sipas njohësve të këtyre proceseve do të mundë... Më shumë
Komuna e Prishtinës ia del, të gjitha rrugët të pastruara nga bora
Si rezultat i angazhimit dhe punës edhe gjatë natës, bora e parë nuk e ka bllokuar qarkullimin në kryeqytet. Komuna e Prishtinës ka futur në funksion të gjitha kapacitetet dhe ka arritur t’i pastrojë rrugët nga bora dhe tani po punohet edhe në pastrimin e trotuareve. Më shumë
Komuna e Prishtinës po kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve edhe në këto orë të vona
Komuna e Prishtinës edhe gjatë natës po mundohet që të mbajë të gjitha rrugët të kalueshme. Ne këto orë të vona ky mjet po pastron borën përgjatë sheshit “Nënë Tereza”. Më shumë
Komuna e Prishtinës ka njoftuar se ka aktivizuar të gjitha kapacitetet për heqjen e borës
Si pasojë e të reshurave të mëdha të borës, Komuna e Prishtinës në orët e pasdites dhe të mbrëmjes ka angazhuar të gjitha kapacitetet për mirëmbajtjen e rrugëve të kryeqytetit. Gjatë gjithë kohës të aktivizuara për heqjen e borës nga rrugët e Prishtinës, janë 23 makina. “Po bëhet pastrimi... Më shumë
Pamje të gjendjes së rrugëve pas reshjeve të borës dhe temperaturave në rënie (video)
Reshjet e borës kanë vështirësuar qarkullimin rrugor në gjithë vendin. Vështirësi janë hasur si në rrugët e qyteteve ashtu  edhe në rrugët magjistrale. Policia dhe drejtuesit e komunave kanë bërë thirrje për kujdes të shtuar dhe përdorim të pajisjeve adekuate. https://www.facebook.com/sovrani.info/videos/1677178339162103/?theater Më shumë
Thaçi përkujton Kadri Zekën dhe Vëllezërit Gërvalla, në 34 vjetorin e rënies
Ndërkohë që muaji i përkujtimit të Kadri Zekës dhe Vëllezërve Gërvalla po shënohet me aktivitete të ndryshme në vend, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, në faqen e tij në facebook ka postuar një dedikim për ta. Ky është postimi i tij i plotë: Nesër bëhen 34 vjet nga vrasja e tre... Më shumë