Hamza: Për 12 vite, kosovarët morën 8.1 miliardë euro kredi
Rritja e profitit të bankave në dy vjetët e fundit është bërë si rezultat i zvogëlimit të shpenzimeve të interesit, si dhe zvogëlimit të shpenzimeve për provizione. Kështu ka thënë në një intervistë për “Koha Ditore”, guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza. Por, ai ka paralajmëruar se... Më shumë
Shteti i Kosovës ende nuk i ka kryer të gjitha obligimet ndërkombëtare për funksionalizimin e Gjykatës Speciale. Kjo pasi që ka mbetur të ratifikohet nga Kuvendi edhe marrëveshja me Holandën për Selinë e kësaj gjykate. Kurse ngritja e aktakuzave të para sipas njohësve të këtyre proceseve do të mundë... Më shumë
Komuna e Prishtinës ia del, të gjitha rrugët të pastruara nga bora
Si rezultat i angazhimit dhe punës edhe gjatë natës, bora e parë nuk e ka bllokuar qarkullimin në kryeqytet. Komuna e Prishtinës ka futur në funksion të gjitha kapacitetet dhe ka arritur t’i pastrojë rrugët nga bora dhe tani po punohet edhe në pastrimin e trotuareve. Më shumë
Komuna e Prishtinës po kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve edhe në këto orë të vona
Komuna e Prishtinës edhe gjatë natës po mundohet që të mbajë të gjitha rrugët të kalueshme. Ne këto orë të vona ky mjet po pastron borën përgjatë sheshit “Nënë Tereza”. Më shumë
Komuna e Prishtinës ka njoftuar se ka aktivizuar të gjitha kapacitetet për heqjen e borës
Si pasojë e të reshurave të mëdha të borës, Komuna e Prishtinës në orët e pasdites dhe të mbrëmjes ka angazhuar të gjitha kapacitetet për mirëmbajtjen e rrugëve të kryeqytetit. Gjatë gjithë kohës të aktivizuara për heqjen e borës nga rrugët e Prishtinës, janë 23 makina. “Po bëhet pastrimi... Më shumë
Pamje të gjendjes së rrugëve pas reshjeve të borës dhe temperaturave në rënie (video)
Reshjet e borës kanë vështirësuar qarkullimin rrugor në gjithë vendin. Vështirësi janë hasur si në rrugët e qyteteve ashtu  edhe në rrugët magjistrale. Policia dhe drejtuesit e komunave kanë bërë thirrje për kujdes të shtuar dhe përdorim të pajisjeve adekuate. https://www.facebook.com/sovrani.info/videos/1677178339162103/?theater Më shumë
Thaçi përkujton Kadri Zekën dhe Vëllezërit Gërvalla, në 34 vjetorin e rënies
Ndërkohë që muaji i përkujtimit të Kadri Zekës dhe Vëllezërve Gërvalla po shënohet me aktivitete të ndryshme në vend, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, në faqen e tij në facebook ka postuar një dedikim për ta. Ky është postimi i tij i plotë: Nesër bëhen 34 vjet nga vrasja e tre... Më shumë
Austria pezullon përkohësisht “Schengen”-in, fillon kontrollet kufitare
Kancelari austriak, Werner Faymann, sot ka njoftuar se shteti i tij do të pezullojë përkohësisht marrëveshjen për lëvizje të lirë “Schengen” dhe do të fillojë zbatimin e kontrolleve strikte kufitare. Sipas tij, menjëherë do të fillojnë kontrollet e dokumenteve të identifikimit në kufijtë austriak. “Nëse BE-ja dështon të krijojë... Më shumë
Kushtet e rënda në trafik, Policia apel për kujdes të shtuar
Policia e Kosovës, referuar kushteve atmosferike dhe me qëllim të ngritjes së nivelit të sigurisë në trafik, parandalimit të aksidenteve, me njësitet e saj policore ka marrë masa për përforcimin e shërbimeve të Policisë së Komunikacionit Rrugor në të gjitha akset rrugore, ka bërë të ditur përmes një komunikate... Më shumë
Hahn, siguron mbështetje nëse mbahen zgjedhje të reja
Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të mirë në BE, Johannes Hahn, pas përfundimit të bisedimeve me liderë të partive në Maqedoni, ka shkruar në rrjetin social twitter se, çfarëdo vendimi final i marrë nga partitë politike do të mbështesin zgjedhje të drejta. “Sigurojmë qytetarët se çfarëdo vendimi final i... Më shumë