Hajredin Kuçi, pritet të marr postin e zëvendëskryeministrit
Ministri aktual i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, mësohet se do të marrë postin e zëvendëskryeministrit, derisa Enver Hoxhaj tashmë thuajse është e sigurt se do të emërohet ministër i Punëve të Jashtme. Partnerët e koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës pritet që shumë shpejt të... Më shumë
Çollaku garanton, vizat hiqen sivjet
Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, deklaron se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për heqjen e vizave nga BE-ja dhe shprehet i bindur se sivjet do të ketë liberalizim. Sipas Çollakut, BE-ja panevojshëm po e shtyn liberalizimin. Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, ndihet optimist... Më shumë
MPJ-ja zhbllokon dekretimin e ambasadorëve
Procesi i emërimit të ambasadorëve të rinj po shkon drejt zhbllokimit, pasi Ministria e Jashtme ka hequr dorë nga disa prej propozimeve politike, të cilat i kishte bërë presidenti i ri, Hashim Thaçi. Ish-shefi i diplomacisë në Qeveri tani po bën përpjekje që kur ta marrë detyrën në zyrën... Më shumë
Abdixhiku: Ja pse na vjen Gjykata Speciale
Analisti i çështjeve politike dhe ekonomike, Lumir Abdixhiku, ka treguar arsyen se përse do të themelohet Gjykata Speciale. Postimi i plotë i Abdixhikut në “Facebook”: Na një njeri që gjuan allti prej zyreve të partisë – n’mes të Prishtinës – nuk po guxojmë me lypë e gjetë, jo po... Më shumë
Kurti: Po të kishin gjuajtur me armë nga selia e ‘Vetëvendosjes’ do të kishin ndodhur bastisje anti – terror (VIDEO)
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Alib Kurti ka thënë se sot bëhen pesë ditë prej kur militanti i PDK-së ka gjuajtur me armë zjarri nga dritarja e selisë së PDK-së duke thënë se deri me tani nuk ka asnjë bastisje të zyrave të PDK. Këto komente Kurti i bërë gjatë... Më shumë
Kërcënohen përsëri gazetarët, reagon AGK
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka dënuar kërcënimin e redaktorit dhe gazetares së gazetës “Fjala”. “AGK ka pranuar me shqetësim lajmin për kërcënimin e redaktorit të gazetës ‘Fjala’, Zekirja Shabani dhe gazetares Gentiana Hasani, lidhur me shkrimin e publikuar sot me titull ‘Kompanitë e kontraktuara nga komuna rregullojnë shtëpinë... Më shumë
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, përmes një deklarate për medie, thotë se gjatë votimit president të Hashim Thaçit janë bërë shkelje kushtetuese. Këto shkelje, sipas AAK-së janë: E para Hashim Thaçi, mund ta ketë shkelur kushtetutën, menjëherë pas zgjedhjes sepse nuk ka bërë dorëheqje publike nga postet e mëparshme,... Më shumë
Tahiri: Thaçi më i votuari, por jounifikues
Eksperti i pushtetit Lokal nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka komentuar edhe zgjedhjen e Hashim Thaçit president i vendit. Tahiri ka thënë se ish-lideri i Partisë Demokratike të Kosovës është lideri më i votuar në vend, por nuk... Më shumë
“Shok” kthehet në Kosovë, aktorët krenar me pjesëmarrjen në Oscar
Në Aeroportin “Adem Jashari” është kthyer ekipi i filmit të bashkërealizuar kosovaro-britanik “Shok” nga SHBA-ja, ku ishte për të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze Oscar, pas nominimin që i ishte bërë filmit në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër. Në një konferencë për media... Më shumë
Murat Jashari për përplasjet e Lladrovcit, Selimit dhe Gecit : Do të flasim pas 5 marsit
Akuzat dhe kundërakuzat në të cilat janë përfshirë Rexhep Selimi, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Ramiz Lladrovci, ambasador i Kosovës në Shqipëri dhe Gani Geci, ish deputet dhe ish luftëtar i UÇK-së, në një formë a tjetër, kanë implikuar edhe familjen Jashari. Klan Kosova ka kontaktuar me familjen Jashari për... Më shumë