Kjo është arsyeja e rrëzimit të helikopterit në Shqipëri
Tre ditë pas aksidentit tragjik, gjatë të cilit humbën jetën dy pilotë, ndërsa një i tretë u dëmtua, prokuroria e Shkodrës regjistron procedimin penal për dyshimet se janë shkelur rregullat e fluturimit ajror dhe për lëvizje të trupave ushtarake pa të drejtë apo pa një shkak të ligjshëm. Një... Më shumë
KFORI-i dhe pesë komuna ndihmuan në shuarjen e zjarrit sot në fabrikë
Tre punëtorë dhe një zjarrfikës kanë marrë lëndime të lehta trupore përderisa po mundoheshin të shuanin zjarrin që kishte kapluar fabrikën e këpucëve “Hit Shoes – Geris”, e cila gjendet në magjistralen Ferizaj-Shkup. Fat në tragjedi mund të quhet ngjarja që ndodhi sot në këtë fabrikë e cila ka... Më shumë
Die Press: Serbia dhe Kosova zhvillojnë bisedime sekrete në Vjenë
  Gazeta austriake shkruan se përfaqësues të Beogradit dhe Prishtinës po zhvillojnë takime në kryeqytetin e Austrisë për të zgjidhur konfliktin rreth bllokimit të qarkullimit të kamionëve. Sipas mediumeve të Beogradit Serbia për çdo ditë humb 60 mijë euro për shkak se Kosova nuk po lejon hyrjen e kamionëve... Më shumë
Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Isa Mustafa i LDK-së, nuk ka të ndalur në politizimin e të gjitha institucioneve. Burime të Gazetës Blic bëjnë të ditur se partia e kryeministrit Isa Mustafa, po e do me çdo kusht për vete edhe postin e drejtorit të Agjencisë Kosovare të... Më shumë
Lajmet që vinin nga Kosova tregonin për një luftë me një vrull të paparë që nga Lufta e Dytë Botërore ngjarje këto që po tronditnin mbarë opinionin botëror. Forcat ushtarake dhe paramilitare të RFJ-së në pamundësi për t’u përballuar me NATO-n e nisën një fushatë të egër kundër popullatës... Më shumë
Kushtetuta e vendit vazhdon të shkelet nga qytetaret e veriut dhe nga institucionet e Kosovës, që nga hyrja e saj në fuqi. Liderët politik vazhdojnë ta shkelin atë, sa herë që kanë ndonjë interes të veçantë politik. Kështu pohojnë njohës së çështjeve kushtetuese në 8 vjetorin e hyrjes në... Më shumë
Për çfarë e shfrytëzoi Meta inaugurimin e Thaçit?
Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka takuar kryetarin e Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë, Ismail Kahraman në Prishtinë. Këtë takim ai e ka zhvilluar pas inaugurimit të Thaçit si president i Kosovës, ngjarje në të cilën ishin të ftuar të dy protagonistët e takimit. Gjatë takimit... Më shumë
Zbulohet shkaktari i djegies së fabrikës në Ferizaj, 160 punëtorë ishin brenda (VIDEO)
Djegia e fabrikës së këpucëve “Hit Shoes” në Prelez të Jerlive në Ferizaj ka ardhur pasi një shkëndijë ka ndezur materialin e ndjeshëm. Në kushte anonimiteti një punëtor i fabrikës ka thënë se dyshimet e para janë tek një shkëndijë e salduesit e cila ka ndezur një material të... Më shumë
Tërhiqen zvarrë studentët e UP-së (FOTO)
Një grup i studentëve me fishkëllima e kanë kundërshtuar fjalimi e ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, duke e quajtur shkelës të Kushtetutës. Studentët janë tërhequr zvarrë nga pjesëtarët e sigurimit dhe asnjë nga panalelistët nuk ka reaguar. Studentët janë larguar nga salla dhe seminari po vazhdon... Më shumë
Ish-gjenerali serb, Milovan Bojoviq (1937), për të cilin Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka hedhur dyshime se ka kryer krime kundër civilëve shqiptarë në luftën e fundit në Kosovë, është dënuar me një muaj burgim nga Gjykata Themelore e Prishtinës – Dega në... Më shumë