Sot në Kosovë shënohet tetë vjetori i miratimit të Kushtetutës së Republikës. Kushtetuta e Kosovës u ratifikua më 9 prill 2008 dhe hyri në fuqi më 15 qershor 2008. Kushtetuta është akti më i lartë juridik, që garanton të drejtat dhe liritë themelore të të gjithë qytetarëve të vendit.... Më shumë
Shqipëria vijon të përballet me rritje te dobët të çmimeve. Instituti i Statistikave njoftoi se edhe në muajin mars inflacioni vjetor rezultoi vetëm 0.3 për qind, nga 0.2 për qind që ishte në shkurt. Kjo është hera e parë në shumë vjet ku inflacioni në Shqipëri shënon për dy... Më shumë
Kjo foto të ngjallë dhimbje të thellë
Në këtë foto është një nënë gjakovare, Ferdonije Qerkezi e cila ka shtruar pesë pjata të bukës përderisa qëndron e vetme dhe në pritje të anëtarëve tjerë të familjes, të vrarë gjatë luftës në Gjakovë. Kjo fotografi është bërë nga fotografi Artan Korenica në kuadër të projektit më mungon... Më shumë
Presidenti Hashim Thaçi ka shkruar edhe postimin e tij të parë në Facebook. Ai ka thënë se sfida e rradhës e Kosovës është t’I bëjë krenare gjeneratat e ardhshme. Ja postimi i tij I plotë: Të dashur qytetarë, Së bashku e kemi pasuruar rrëfimin tonë të ndjeshëm për shtetin,... Më shumë
Shfaqja “La Stravaganca” thyen kufijtë mes Tiranës dhe Beogradit
“La Stravaganca” e Angjelin Preljocaj do të thyejë për herë të parë kufijtë mes Tiranës dhe Beogradit. Në Teatrin Kombëtar të kryeqytetit serb do të luhet për herë të parë një pjesë nga trupa e Teatrit të Operas dhe Baletit, një spektakël që përkrahet nga institucionet, duke i dhënë... Më shumë
Nushi: Mund të ketë protestë edhe para AAK-së (VIDEO)
“Në parim ne në Vetëvendosje e mirëpresim çdo protestë e cila është kundër kësaj Qeverie dhe çdo protestë që ka kauzë të drejtë. Por veprimet e njëanshme nuk është që i kontribuojnë shumë mbarëvajtjes sa më të mirë të protestave”, deklaroi Nol Nushi nga Lëvizja Vetëvendosje.  “Pasi që i... Më shumë
Sonte në RTK është transmetuar emisioni “Komiteti”; prodhim i Gazetës Express për televizionin publik. Të ftuar kanë qenë Dastid Pallaska dhe Lumir Abdixhiku. Ekonomisti Abdixhiku ka folur rreth mundësisë së largimit nga Vetëvendosje të Shpend Ahmetit dhe Dardan Sejdiut. Ja çfarë thotë ai: Më shumë
Vjen lajmi i madh për futbollin kosovar
FIFA dhe UEFA do ta vizitojnë Kosovën gjatë muajit prill Federata e Futbollit të Kosovës, përmes një komunikate për media, ka bërë të ditur se me 12 deri me 14 prill të këtij viti, zyrtarë të FIFA’s e UEFA’s do ta vizitojnë Kosovës. Sipas FFK’së, delegacioni i përbashkët i... Më shumë
Dastid Pallaska: Presidenca do t’i shndërrohet Thaçit në qeli burgu
Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Dastid Pallaska ka bërë një parashikim ogurzi për Presidentin e ri, Hashim Thacin. Ai ka thënë se Presidenca Hahsim Thaçit o t’i shndërrohet në qeli burgu. Dëgjojeni çfarë ka thënë ai: Më shumë
Pas një sërë takimesh, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në Facebook shkruan se sfidë e radhës për Kosovën është që t’i bëj gjeneratat e reja krenare me shtetin e tyre dhe kualitetin e jetës së tyre. “Të dashur qytetarë, së bashku e kemi pasuruar rrëfimin tonë të... Më shumë