Lajm i fundit: Konflikt me armë në Prishtinë
(E plotësuar) Nga dy të plagosurit, mjekët konfirmuan se  tash për tash, njëri është në gjendje të rëndë dhe aktualisht është dërguar me urgjencë në sallën e  operacionit për ndërhyrje kirurgjike. “Është në gjendje shumë të keqe, rrezik për jetë. Tani është në sallë operacioni”, tha përmes telefonit për... Më shumë
Kroacia e bllokon Serbinë

Kroacia e bllokon Serbinë

Kryesoret 8 April, 2016, 21:35

Pasi Kroacia tha se do të bllokoj rrugëtimin e Serbisë për në BE, derisa Serbia t’i plotësoj disa kritere që kërkon ajo, një gjë e tillë është demantuar disa herë nga zyrtarët serbë. Mirëpo, Kroacia ende është me mendimin se është duke bllokuar negociatat e Serbisë me BE-në, pasi... Më shumë
Kjo është thirrja që Adriatik Kelmendi iu bënë partive opozitare
Gazetari, Adriatik Kelmendi, iu ka bërë thirrje partive opozitare të ndalin sulmet ndaj njëra tjetrës, sepse, kështu, sipas tij,  pushteti do të bëhet më arrogant. Ja postimi i plotë i tij:  Shume te pashendetshme keto goditje te partive opozitare ndermjet vete ne njeren nder ditet me te veshtira per ta.... Më shumë
Ja pse nuk morri pjesë Sali Berisha në inagurimin e Thaçit
Në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri Hashim Thaçi, morën pjesë një numër i madh i politikanëve nga Shqipëria, duke u nisur nga presidenti Bujar Nishani, kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta. Mirëpo, në këtë ceremoni munguan kryetari i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha si dhe ish-kryeministri Sali... Më shumë
Presidentja kroate: Dëshmuam miqësinë e thellë me Kosovën
Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq  ka dëshmuar edhe një herë për miqësin e shtetit të saj me Kosovën. Ajo në një status të sajin ka publikuar një fotografi nga inaugurimi i Thaçit si president në Prishtinë, ku ka shkruar “Sot jam në Prishtinë për të dëshmuar miqësinë e thellë në mes... Më shumë
Kosova në këtë vit me rritje ekonomike për 3.6 përqind
Kosova këtë vit pritet të ketë rritje ekonomike deri në 3.6%. Këtë parashikim e ka dhënë Banka Botërore, në prezantimin e Raportit Ekonomik për Evropën Juglindore. Sipas raportit, përfshirë të gjitha vendet fqinje, rritja ekonomike ka qenë mesatarisht 2.1 për qind. Rritja ekonomike në Kosovë është bërë për shkak... Më shumë
Thaçi: Marrëdhëniet me SHBA-në përherë të veçanta
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas ceremonisë së inaugurimit, ka pritur në një takim bilateral ndihmës-sekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe Eurazinë, Hoyt Yee. Siç thuhet në komunikatë, presidenti Thaçi u zotua se Kosova do të vazhdojë të punojë në dialogun e dyfishtë, me spektrin politik... Më shumë
Kosova e shpall zyrtarisht Sheshelin person “Non Grata”
Lideri i radikalëve serbë, Vojsllav Sheshel është shpallur zyrtarisht person i padëshirueshëm në Kosovë. Në bazë të një vendimi që e ka publikuar Kallxo.com, Sheshel është person i padëshirueshëm dhe i ndalohet hyrja në Republikën e Kosovës. Vendimi ka hyrë në fuqi më 4 prill dhe është nënshkruar nga... Më shumë
Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka folur për emisionin “InfoMagazine” në Klan Kosova, për protestën e organizuar nga kjo parti e cila është paralajmëruar të mbahet me 14 maj. “Pas një diskutimit të madh të të gjitha forumeve në Aleancë kemi marrë vendimin që të... Më shumë
VV nuk merr pjesë në protestën e AAK-së
Thirrjes për protestës më datën 14 maj nga AAK’ja, nuk do t’i bashkohet Lëvizja Vetëvendosje. Konfirmimin e kanë bërë zyrtarë të këtij subjekti. Derisa, Nisma për Kosovës do të jetë pjesë e protestës “Lëvizja VETËVENDOSJE! nuk ka qenë e njoftuar paraprakisht në lidhje me këtë datë të shpallur nga... Më shumë