Pengimi i punës së Kuvendit nga opozita dhe tani vendimi për bojkotim të plotë, zgjedhjet e jashtëzakonshme po shihen si opsion i vetëm i cili do të propozohet edhe nga presidenti i ri Hashim Thaçi. Përderisa subjekteve politike në pozitë dhe opozitë nuk po mund të merren vesh për... Më shumë
Serbët kundërshtojnë anëtarësimin në BE dhe NATO, e duan Rusinë
Sipas një sondazhi të bërë nga televizioni serb B92, 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar. Vetëm 11.2 për qind të respondetëve pajtohen se është mirë për Serbinë t’i bashkohet NATO-s dhe të anëtarësohet në BE. Ndërsa, më... Më shumë
Ban Ki Moon: ISIS po rritet si kanceri
Grupet xhihadiste të ISIS-it dhe ekstremistët tjerë po zgjerohen si kancer gjithkund në botë, ka paralajmëruar sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon. Ai ka bërë thirrje SHBA-ve që të ndalojnë ose të bashkëpunojnë në luftën kundër terrorizmit, bëjnë të ditur mediat botërore. “ISIS tash është duke u... Më shumë
Yee kërkon zgjidhje politike, shpreh mospajtime për gazin e mollotovin
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti në takim zëvendës ndihmës sekretarin amerikan, Hoyt Yee, me të cilin diskutoi për të arriturat dhe sfidat e legjislativit. Ai ka folur edhe për krizën politike, duke mos u pajtuar me gazin lotsjellës e kotejt e mollotovit, por ka... Më shumë
Serbia detyrohet të dëmshpërblejë për 14 të vrarët në Podujevë më 1999
Është marrë aktgjykimi i parë në Serbi për dëmshpërblim për shkak të përgjegjësisë së shtetit të Serbisë për krimet në Kosovë. Në një komunikatë të Gjykata e Parë e Beogradit rikujton se më 28 mars të vitit 1999 pjesëtarët e njësisë së “Skorpionëve” vranë Podujevë 14 anëtarë të familjes... Më shumë
Maqedonasit po i torturojnë kosovarët e arrestuar
Të paraburgosurit kosovarë në mesin e tyre edhe Bajram Elshani po torrturohen në mënyrën më brutale nga forcat speciale maqedonase. Elshanit i janë thyer dhëmbët dhe ka goditje me shufër hekuri nëpër kokë dhe në këmbë. Torrturat po shihen dhe askush nuk reagon. Kështu ka deklaruar për Zhurnal, avokati... Më shumë
Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate ka bërë të ditur se nuk ishte njoftuar paraprakisht për protestën që do të mbahet më 14 maj, të shpallur nga AAK-ja. Ajo nuk ka sqaruar nëse do të marr pjesë në këtë protestë, por ka insistuar se ato duhet të ndodhin dhe duhet... Më shumë
Kitaroviq i premton mbështetje Thaçit
Pas ceremonisë së inaugurimit, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq. Në këtë takim, presidenti Thaçi ka falënderuar atë për pjesëmarrjen e ceremonisë së inaugurimit dhe për mbështetjen që Kroacia i ka dhënë Kosovës në periudha të ndryshme. “Unë dhe populli i... Më shumë
“Panama Papers”, “re të zeza” edhe mbi Hillary Clinton!
Skandali i “Panama Papers” preke dhe fushatën presidenciale amerikane dhe qeverinë britanike. Pasi e mohoi disa herë se nuk ka përfituar as edhe një qindarkë nga llogaritë offshore, kryeministri britanik David Cameron pranoi më në fund se ka përfituar rreth 30 mijë funte. “Kam pranuar nga im atë 30... Më shumë
AAK thërret protestë më 14 maj, Nisma i bashkohet
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka njoftuar se pas konsultave të njëpasnjëshme që nga anulimi i protestës së kaluar të opozitës, e paraparë që të mbahej me 26 Mars, sot ka marrë vendim për mbajtjen e një proteste gjithpopullore me 14 maj. “Një vendim i tillë është marrë pas... Më shumë