Sulmohet me vezë Arban Abrashi (Video)
Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë hedh sot vezë mbi Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, dhe zëdhënësin e qeverisë, Arban Abrashin. Këtë ata e kanë bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, ku thuhet se Abrashi sikurse dhe gjithë kabineti qeveritar, është përgjegjës për situatën nëpër të cilën... Më shumë
Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur ka miratuar kërkesën e Kuvendit të Kosovës, për ndarje të mjeteve prej 270 mijë euro për blerje të skanerëve. Qeveria po ashtu në mbledhjen e mbajtur ka miratuar projekt rregulloren për integrim të personave të riatdhesuar dhe menaxhimin e programit të ri-integrimit,... Më shumë
Krasniqi: Qeverisja e Opozitës do ta shpëtonte Kosovën
Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovës Jakup Krasniqi, thotë se Kosovës i duhet si kurrë më parë një qeverisje nga fronti opozitar. Ai mendon se vetëm udhëheqja e tri partive opozitare, ku bënë pjesë edhe vetë Krasniqi është rruga më e mirë dhe e vetme e ndryshimit... Më shumë
Gazeta e përditshme franceze “Lefigaro”, pas shkrimit të publikuar në “Agence France-Presse” në lidhje me akuzat që mund ta presin presidentin e zgjedhur Hashim Thaçi për krime lufte, ka mësuar se dëshmitar i mundshëm i këtij rasti do të mund të ishte Bernard Kouchner, ish-administrator i UNMIK-ut. “Le Figaro”... Më shumë
Ministria e Jashtme, me “ministër në detyrë” [dokument]
Petrit Selimi ka funksionin formal të zëvendësministrit të Punëve të Jashtme, shkruan sot Koha Ditore. Por, pak kohë pasi ish-shefi i tij, Hashim Thaçi, është zgjedhur president shteti, është autorizuar nga kryeministri Isa Mustafa që të ushtrojë detyrat dhe përgjegjësitë e ministrit. Menjëherë pas kësaj, në llogarinë e tij... Më shumë
3.5 milionë euro humbje për gjashtë muaj nga dallaveret me duhan
Rreth tre milionë euro për gjashtë muaj është dëmi që i është shkaktuar buxhetit të shtetit nga hyrja e pakontrolluar e duhanit të papërpunuar përmes Doganës se Kosovës, shkruan sot Koha Ditore. 80 tonë duhan janë futur në Kosovë përmes kompanisë “Tabaco” prej gjysmës se vitit 2015 deri në... Më shumë
PDK-ja, sot nis punën për zgjedhjen e kryetarit të ri
Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, sot Këshilli Drejtues i këtij subjekti do të caktojë datën e mbajtjes së konventës së përgjithshme në të cilën do të zgjidhet kryetari i ri i PDK-së. Sipas një njoftimi të Partisë Demokratike të Kosovës,... Më shumë
Uk Lushi i ka dy fjalë për Hashim Thaçin
Publicisti Uk Lushi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, i ka drejtuar disa kritika presidentit në ardhje Hashim Thaçit. Lushi ka shkruar se Thaçi për poena politik ka bërë çdo gjë, madje siç ka shkruar ai, Thaçi kishte thënë se do ta hedh... Më shumë
Nisma heq dorë nga gazi lotsjellës (Video)
Nisma për Kosovën ka hequr dorë nga përdorimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. Këtë e ka konfirmuar për Tribuna Channel, anëtari i Kryesisë së kësaj partie, Bajram Hasani. “Ne NISMA për Kosovën mendojmë se më nuk mund të vazhdojmë me metoda të njëjta, sidomos të hedhjes së... Më shumë
Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj përmes Facebookut ka reaguar pas lajmit se presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, do të formojë Komisionin për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë, transmeton Koha.net se nëse ky komision do të funksionojë nën mbikëqyrjen e Qeverisë aktuale, më mirë është të mos... Më shumë