BBC: Sfida gjigante e Thaçit për të qenë president unifikues
Hera e fundit, kur Kosova kishte zgjedhur një president në vitin 2011, shumë njerëz e kishin parë vetën duke kërkuar nëpër internet për të marrë vesh më shumë se kush ishte njeriu që tash e tutje do ta quanin president/e. Një zyrtare e lartë në hierarkinë e Policisë së... Më shumë
Familja Jashari bojkoton sërish Thaçin (Foto)
Familja Jashari ka bojkotuar inaugurimin e Hashim Thaçit si president i Republikës. Në këtë foto të bëra  shihet karrigeje e zbrazur, e cila ishte e rezervuar për familjen Jashari. Më shumë
Nishani dhe Kitaroviq erdhën, por jo edhe presidentët e Sllovenisë, Maqedonisë, Turqisë…
Megjithëse ceremonia e inaugurimit të Hashim Thaçit president, ishte paralajmëruar me shumë bujë ku ishte paralajmëruar se do të merrnin pjesë homologë të shumtë nga rajoni dhe më gjerë, në ceremoni ishin të pranishëm vetëm dy prej tyre. Bëhet fjalë për presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq dhe për... Më shumë
Thaçi: Bashkimi na ka ngritur si komb dhe si shtet
Tanimë edhe zyrtarisht presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë fjalimit të tij në ceremoninë e inaugurimit si President, duke mos harruar që të falënderojë mysafirët për pjesëmarrje ka thnë se ky është një moment I veçantë në karrierën e tij prej 3 dekadash. “Kam emocionin dhe kam... Më shumë
Gaz lotsjellës në inaugurimin e Thaçit (Video)
Është hedhur përsëri gaz lotsjellës ceremoninë e inaugurimit të Thaçit. Kësaj here ata kanë hedhur gaz tek mysafirët. Më shumë
Zyrtari i lartë amerikan i bënë thirrje opozitës të ndalë dhunën
Zëvendësndihmëssekretari i Shtetit Amerikan për Çështje të Europës dhe Euro-Azisë, Hoyt Brian Yee, u ka bërë thirrje politikanëve në Kosovë që të heqin dorë nga dhuna, sepse kjo, ka thënë ai, po e dëmton shumë Kosovën dhe po e kthen prapa. “Është me rëndësi të ndalet përdorimi i dhunës,... Më shumë
Gazetarët dhe shoqëria civile e kritikojnë ashpër ceremoninë e inagurimit të Presidentit
Gazetarët më të njohur dhe shoqëria civile janë duke e kritikuar ashpër ceremoninë e inagurimit të presidentit Hashim Thaҫi. Gazetarja dhe kryeredaktorja e “Z ëri” Arbana Xharra ka shkruar në profilin e saj në facebook se kjo ceremoni organizohet me para të popullit në ndërkohë që e ka shoqëruar... Më shumë
Agron Demi ka një urim të vecantë për presidentin Thaҫi
Drejtori I Institutit GAP, Agron Demi ka bërë një urim të veҫantë për presidentin e ri të vendit, Hashim Thaҫi. Ja shkrimi i tij I plotë ne Facebook: Në Kosovën me papunësi mbi 35%: – rreth 80 profesorë universitarë marin afro 1 milion euro paga pa e kry punën... Më shumë
Sheshi i mbyllur për qytetarë, përgatitjet e fundit për inagurimin e Thaçit
Në sheshin kryesor të kryeqytetit janë duke u bërë përgatitjet përfundimtare për inagurimin e presidentit Hashim Thaci. Kjo është hera e parë që në Kosovë mbahet një ceremoni e tillë e inagurimit të presidentit në ambient të hapur. Megjithatë partitë opozitare nuk do të marrin pjesë dhe e kanë... Më shumë
Selimi i përgjigjet subjekteve opozitare rreth dekretimin të ambasadorëve
Presidentja Atifete Jahjaga pak ditë para përfundimit të mandatit i ka dekretuar nëntë ambasadorë dhe një konsull të përgjithshëm, pesë prej të cilëve janë ish-anëtarë të partive politike në vend. Subjektet opozitare dhe njohësit e kësaj fushe kanë thënë se partnerët e koalicionit qeverisës po e shfrytëzojnë shërbimin e... Më shumë