Takohen Delawie dhe Tërnava, flasin për tolerancën fetare
Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, sot ka pritur për një takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Greg Delawie. Siç thuhet në komunikatë, myftiu Tërnava e ka informuar ambasadorin në veçanti me angazhimin e BIK-ut në luftimin e ekstremizmit në Kosovë. Siç njofton Bashkësia Islame e... Më shumë
Qytetarët e mbështesin reciprocitetin me Serbinë
Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë përmbytur një kamion me produkte të Serbisë që shiten në Kosovë. Ky aksion ishte përgjigje ndaj aktit të Republikës së Serbisë, e cila të mërkurën i ktheu pas mbi 103 mijë libra shqip, duke lënë pa libra nxënësit shqiptarë të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.... Më shumë
Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar s sot në orët e pasdites, Policia e Kosovës ka arrestuar dy aktivistë e saj, Naim Bunjakun dhe Mehmet Selacin, pasi po shkruanin grafite në Vushtrri. Sipas Vetëvendosjes, këto arrestime janë në kuadër të një fushate të gjerë të pushtetit për të përndjekur politikisht aktivistët... Më shumë
Pas dorëheqjes së rektorit Ramadan Zejnullahu nga posti i rektorit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, nesër do të mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të UP-së i cili pritet ta zgjedh rektorin e ri të këtij universiteti. Në garë për këtë post janë pesë kandidatë. Ende nuk dihet ora... Më shumë
Njëzet pamjet e maleve që ju lënë pa frymë
A ju ka ndodhur që të shihni agimin e diellit në maje të malit të lartë? Në vazhdim do të mund të shihni pamjet më të bukura të maleve nga e gjithë bota të cilat të lënë pa frymë.   Rugovë, Kosovë   The Himalayas, Nepal   The Alabama Hills, California  ... Më shumë
Lëvizja Vetëvendosje thotë se opozita ende nuk ka një datë të caktuar të protestës së ardhshme. Megjithatë, ata kanë bërë të qartë se nuk e kanë ndërmend të ndalen, por do të vazhdojnë edhe më tutje me protesta brenda dhe jashtë institucioneve. Këtë e ka thënë për Sovrani.info, Adonis... Më shumë
Thaçi: Nuk kthehem në PDK

Thaçi: Nuk kthehem në PDK

Kryesoret 3 March, 2016, 14:35

Presidenti i sapo zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi në emisionin “Republika”, me Dardan Gashin ka deklaruar se pas përfundimit të mandatit si president nuk do të kthehet më në PDK. Sipas tij, kthimi nuk do të ishte i shëndetshëm për demokracinë , duke shtuar se nuk do të ishte... Më shumë
Der Standard: As milionat e BE-së e të Amerikës, nuk e ndalin korrupsionin në Kosovë
Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po japin qindra miliona euro në adresë të shtetit më të ri në Evropë, Kosovës, por ky vend nuk po e gjen zgjidhjen e problemit sesi të dilet nga korrupsioni. Me kësi vlerësimi e nis një shkrim kushtuar situatës aktuale në... Më shumë
Valon Murtezaj është emëruar në pozitën e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, raporton koha.net. Vendimi për emërimin e Murtezajt në këtë pozitë tashmë është marrë dhe ai do të fillojë punën në MPJ, gjatë kësaj jave. Valon Murtezaj është profesor universitar në Paris ku ligjëron lëndë që... Më shumë
Vriten gratë që sulmuan policinë në Stamboll (VIDEO)
Policia turke ka vrarë sot dy gratë që sulmuan një stacion policor në Stamboll, bëjnë të ditur mediat turke. Gratë kanë gjuajtur disa bomba në ndërtesë të Policisë duke përhapur kështu zjarr, me ç’rast ka pasuar konflikti me Policinë. Sipas mediave ato janë fshehur në një ndërtesë të afërt... Më shumë