Këtë javë jepet pëlqimi për MSA-në nga Parlamenti Europian
Kjo marrëveshje është arritur në fund të vitit të kaluar, por ajo nuk është nënshkruar nga shtetet anëtare të BE-së dhe nuk ka nevojë të ratifikohet. Kështu, dhënia e pëlqimit nga Parlamenti Evropian do të mjaftoj që ajo së shpejti të bëhet e plotfuqishme. Pritet që dhënia e pëlqimit... Më shumë
Kanë kaluar më shumë se një muaj që nga përmbyllja e sesionit vjeshtor, e Kuvendi i Kosovës, po vazhdon pushimin. Ende nuk ka ndonjë paralajmërim, për mbajtje të mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ku dhe do të vendoset për datën e mbajtjen së seancës së radhës. Burime brenda Kuvendit,... Më shumë
Në konferencën për media nga Johanes Han, në mëngjesin e së hënës në Bruksel, është thënë se zgjedhjet janë të realizueshme edhe më 24 prill, siç është dakorduar, por për këtë duhet të ketë marrëveshje politike. Sa i përket problemit me listat, VMRO sot ka paralajmëruar se ka tërhequr... Më shumë
Lejimi i operatorit të ri serb, të telefonisë mobile “MTS” që pritet të fillojë së punuari në Kosovë, nga koha kur vendit do t`i miratohet kodi telefonik 383, do të ketë pasoja për sigurinë e vendit. Kjo marrëveshje duhet të kundërshtohet fuqishëm dhe përgjegjësit duhet t’i përgjigjen popullit. Kështu... Më shumë
Këto janë armët e vjetra që u gjetën në Golesh dhe Koroman
  Nga aksioni i policisë raportohet të jenë arrestuar tre persona, të cilët më vonë, me urdhër të prokurorit janë liruar për procedim të rregullt. Personat të cilëve u ju janë gjetur armët, janë të moshës 20 vjeçare dhe nuk kanë të kaluar kriminale. Policia ka bërë të ditur... Më shumë
Janë certifikuar edhe 14 përmbarues privat
Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi sot shpërndau certifikatat për 14 përmbarues të rinj privat, të cilët do të merren me përfundimin e lëndëve të cilat nuk janë përfunduar tërësisht në sistemin gjyqësor të Kosovës. Këta 14 përmbarues privat janë grupi i dytë i të certifikuarve të cilët kanë kaluar... Më shumë
Çmimi i naftës shënon rënien më të madhe që nga viti 2003
Sanksionet ndaj shtetit të Iranit si një nga eksportuesit më të mëdhenj të naftës ka ndikuar në ulje të çmimit të këtij derivati. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian më parë kishin vënë sanksione ndaj Iranit, ndërsa tani u janë hapur sërish mundësitë për të eksportuar. Përfaqësuesit... Më shumë
Ministri Bajrami po merr pjesë në Forumin Botëror të Arsimit 2016, në Londër
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, me ftesë të Jo Johnson MP, ministër për Universitete dhe Shkencë dhe Rt Hon Nicky Morgan, Sekretar i Shtetit për Arsim, po qëndron për vizitë zyrtare në Britani të Madhe për të marrë pjesë në Forumin Botëror të Arsimit 2016, i... Më shumë
Pacolli komenton idenë e kryeministrit për të bojkotuar udhëtimet në Evropë, e quan gabim
Komentin, Pacolli e ka shoqëruar me një foto të përbashkët me kryeministrin Isa Mustafa. Ky është postimi i tij i plotë, në llogarinë e tij zyrtare në facebook:   Kryeministri & liberalizimi i vizave Në kontekst të deklaratës së kryeministrit Isa Mustafa se do të bojkotojë udhëtimet në Evropë si “shenjë... Më shumë
Mësohet se sheqeri është importuar nga Algjeria
Inspektorët sanitar të Agjencisë së Ushqimit dhe të Veterinarisë së Kosovës kanë konfiskuar një maune me sheqer për konsum të përditshëm, raporton TV ARTA. Sheqeri është importuar nga Algjeria nga një kompani importuese e vendit. Zëdhënësi i AUVK-së, Lamir Thaçi ka bërë të ditur se sasia e sheqerit të... Më shumë