Gjykata Themelore në Prishtinë, përmes një njoftimi për media, ka thënë se në rastin e lëshimit të fletarrestit për Visar Ymerin, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, mund të jetë bërë ndonjë gabim, meqë, siç sqaron gjykata, në rastet kur ndaj të pandehurit nuk ka masë të caktuar paraburgimi, nuk i... Më shumë
Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se në takimet në Londër po diskutohet për çështjet zhvillimore në Kosovë si dhe për gjendjen aktuale. Ai ka thënë se Londra nuk pajtohet me aktet e dhunshme të opozitës, sidomos në Parlamentin e Kosovës. “Në takimet që i patëm deri tani u trajtuan... Më shumë
Nesër vendosen tendat e opozitës para Qeverisë
Nesër do të nisin protestat nga liderët dhe aktivistët e opozitës në sheshin Skënderbeu përball qeverisë. Mësohet se aktivistët nga radhët e opozitës do të vendosin tenda në shesh dhe do të qëndrojnë aty deri në dorëheqjen e qeverisë dhe shpalljen e zgjedhjeve të reja. Protesta do të nisë nesër... Më shumë
Gjykata Themelore e Prishtinës ka lëshuar fletarrestim për liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri. Lajmin e ka konfirmuar gjyqtari i rastit të rrahjes së deputetëve të Vetëvendosjes dhe atyre të PDK-së. “Urdhër arresti është lëshuar të enjten”, ka thënë Vesel Ismajli. Pos Visar Ymerit, i akuzuar në këtë rast... Më shumë
Luftërat që na presin këtë vit, parashikimet ogurzeza të “Foreign Policy”
Gjatë pesë viteve të fundit është rritur numri i konflikteve të armatosura në botë, dhe në vitin 2016 nuk duhet të presim përparim në zgjidhjen e krizave ushtarake, shkruan “Foreign Policy”. Analistët e gazetës amerikane kanë bërë një ndërthurje të dhjetë pikave më të rëndësishme në të cilat komuniteti... Më shumë
Tash dy ditë, po spekulohet rreth ndryshimit të strategjisë së protestave të opozitës. Disa thonë se protestat do të jenë të vazhdueshme deri në zgjidhjen e krizës politike në Kosovë. Gazeta online Sovrani.info, ka kontaktuar gjatë ditës me Adonis Tahirin nga Vetëvendosje,  i cili nuk ka mohuar se në... Më shumë
Anëtari i Kryesisë së AAK-së Muharrem Nitaj, në një prononcim për Gazetën Blic, është shprehur optimist se opozita dhe qytetarët nuk do të ndalen së kundërshtuari në mënyrë të vazhdueshme derisa të vihet  te një zgjidhje përfundimtare. “Ka një diskutim që unë besoj se do të rezultojë që kundërshtimi... Më shumë

Rama ‘thumbon’ BE-në

Kryesoret 22 February, 2016, 14:29

Gjatë seancës së pyetje-përgjigjeve në Samitin e BERZH në Londër, kryeministri Edi Rama pati një shkëmbim batutash me Kryeministrin e Serbisë, Aleksader Vuçiç, dhe ndër të tjera Kryeministri Rama tha: “BE është më e kujdesshme ndaj tyre sesa ndaj nesh, sepse ne nuk kemi Rusinë. Kështu, ata ende nuk... Më shumë
Lamtumirë ëndërr evropiane

Lamtumirë ëndërr evropiane

Kryesoret 22 February, 2016, 14:05

New York Times Sulmet xhihadiste, vershimi i migrantëve dhe nacionalizmi ne ngritje kanë bërë që në gjithë Bashkimin Evropian, anksioziteti dhe ndasitë të dalin në shesh si kurrë nga viti 1940. E ballafaquar me këtë situatë, Evropa duket e paralizuar. Në dukje është një faktor madje edhe më i... Më shumë
Arrestohen edhe dy aktivistë të Vetëvendosjes
Policia e Kosovës ndaloi sot dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, Kastriot Gërbeshin dhe Januz Shatrin, të cilët më pas, sipas këtij subjekti politik, i “arrestoi pa asnjë arsyetim”. Këta dy aktivistë, sipas Lëvizjes Vetëvendosje, i shtohen 21 aktivistëve të tjerë, që aktualisht janë nëpër masa të ndryshme policore, nga të... Më shumë