Opozita e bashkuar, të shtunën takim mobilizues në Sallën e Kuqe
Nëpërmjet një njoftimi të përbashkët, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, AAK dhe Nisma, kanë paralajmëruar për mbajtjen e një tubimi mobilizues me strukturat e tyre te Salla e Kuqe – Pallati i Rinisë dhe Sportit. Nuk është qartësuar se për cilat arsye do të mbahet ky takim, mirëpo takime... Më shumë
Kreu i AAK-së Ramush Haradinaj, po e sheh vetëm një mundësi të daljes nga kriza politike që ka vendi. Ai thotë se Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. “Vetëm një Qeveri që del nga zgjedhjet e ka legjitimitetin e vetë për t’i zgjidh problemet. Nuk mundet një... Më shumë
Një aksioni humanitar të ndërmarrë nga qytetarët vullnetmirë, për sigurimin e banimit për familjen e Teuta Krasniqit, i është përgjigjur edhe njëra ndër korporatat më të mëdha në vend Devolli Corporation me 10 mijë euro. Adnan Hyseni, i cili po i prin kësaj iniciative, po poston vazhdimisht në facebook emrin e... Më shumë
Eichhorst-Mustafës: Marrëveshjet e arritura duhet të zbatohen
Drejtoresha për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë në BE, Angelina Eichhorst gjatë takimit me kryeministrin Isa Mustafa ka thënë se duhet të zbatohen marrëveshjet e arritura në kuadër të dialogut në Bruksel. Ajo ka shprehur përkrahjen e Bashkimit Evropian për progresin në Kosovë, duke vlerësuar të arriturat dhe... Më shumë
Njoftimi zyrtar i Holandës për themelimin e Gjykatës Special
Nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare Ministria e jashtme holandeze,  ka njoftuar për nisjen e themelimit të Gjykatës Speciale në Hagë, që do të hetojë dhe gjykojë rastet e krimeve të luftës, të kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë, mes viteve 1999-2000. Sipas njoftimit zyrtar, “gjykata do të... Më shumë
Petrit Selimi deklaron në “InfoMagazine” se Thaçi bëhet president në muajin shkurt
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi ka deklaruar se në fund të muajit shkurt pritet që Kosova ta ketë presidentin e ri në vend. Ai në një intervistë për “Klan Kosovën”, emisionin “InfoMagazine” deklaroi se votat për zgjedhjen e Thaçit në krye të Presidencës janë të nevojshme “Muaji... Më shumë
Pas PDK-së mblidhet edhe LDK-ja
Në selinë e Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot u mbajt takim me kryetarët e të gjitha degëve të LDK-së. “Në këtë takim, të cilin e udhëhoqi kryetari i LDK-së, njëherësh kryeministër i vendit Isa Mustafa, ku u diskutua lidhur me situatën aktuale politike në vend, të rrezikuar nga aktet... Më shumë
Mangin: Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës
Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka thënë se Franca është mbështetëse e fuqishme e Kosovës në të gjitha proceset ketë e ka bërë të ditur pas takimit me Florence Mangin, drejtore e Departamentit për Evropën Kontinentale në Ministrinë e Jashtme dhe për Zhvillim Ndërkombëtar të Francës. Zyra... Më shumë
Ministri i Integrimit Evropian Bekim Çollaku, i ka dorëzuar sot Bashkimit Evropian, inputin e fundit për plotësimin e tetë rekomandimeve për liberalizimin e vizave. Ky input, sipas njoftimit të ministrisë, përmban rezultatet dhe të arriturat konkrete përgjatë tre muajve të fundit të cilat pritet të vlerësohen pozitivisht nga institucionet... Më shumë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar një takim të paparalajmëruar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara, Greg Delawie Mediet, të cilat kanë vesh për takimin nga burimet e tyre, janë lejuar të marrin pamje nga takimi që është mbajtur në zyrën e kryeparlamentarit. Por, pas takimit,... Më shumë