Opozita me protesta ditë e natë në shesh
Opozita e bashkuar nga mesi i kësaj jave do të ketë qasje të re protestuese në qendër të Prishtinës. Forma e kundërshtimit të bllokut opozitarë lidhur me dy marrëveshjet e Qeverisë së Kosovës me Serbinë dhe Malin e Zi, dhe kërkesa për dorëheqje të qeverisë, nga ora 14:00 e... Më shumë
Kryeministri në Londër, për Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po merr pjesë në Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor, të organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillimin (BERZH) në Londër. Në këtë ngjarje të rëndësishme për rajonin do të shpalosen mundësitë e investimeve dhe do të diskutohet për potencialet e bashkëpunimit të... Më shumë
Çollaku: Të paarsyeshme vonesat nga BE
Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, ka bërë me dije se janë plotësuar të gjitha kriteret e nevojshme që qytetarëve të Kosovës t’u mundësohet lëvizja pa viza në Evropë. Ai ka thënë për “Epokën e re” se tani i takon Komisionit Evropian ta bëjë vlerësimin e përmbushjes së kritereve... Më shumë
Personi që sulmoi me vezë ish-kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin është liruar në procedurë të rregullt po atë ditë që u arrestua. Lajmin për Klan Kosovën e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i policisë së Kosovës, Daut Hoxha. Albin Kurti ishte politikani i parë nga radhët e opozitës që... Më shumë
Hetohen transaksionet e Fondit të 3 përqindshit
Prokuroria Speciale ka nisur hetimet kundër tre personave për veprën penale të krimit të organizuar që lidhet me transaksionet e dyshimta nga Fondi i Republikës së Kosovës. Transaksionet e mbi gjysmë milioni euro nga Fondi i Republikës së Kosovës i njohur si 3%-Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi i ka... Më shumë
“Der Spiegel”: Iniciuesi i peticionit kundër ambasadorit amerikan njeri i afërt me ShIK-un
Iniciuesi i peticionit kundër ambasadorit amerikan në Kosovë, Greg Delawie, gjermani, Roland Bartezko, nuk është i panjohur për qarqet ndërkombëtare. Revista gjermane “Der Speiegel” qysh në vitin 2001 ka shkruar për dyshimet se pas luftës në Kosovë, Bartezko ka kryer “punë të ndyra” për krahun radikal të UÇK-së, shkruan... Më shumë
Kjo javë pritet të jetë vendimtare sa i përket zgjedhjes së pasardhësit të Atifete Jahjagës në krye të Presidencës, ku kandidat i vetëm deri më tani është kryetari i Partisë Demokratike, Hashim Thaçi. Kohën kur vendi është zhytur në krizën më të thellë politike, e cila javën e kaluar... Më shumë
Opozita: Thaçi assesi nuk bën të jetë president i Kosovës
Tri partitë opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe “Nisma për Kosovën”, po mobilizohen për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jozyrtarisht mësohet se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të... Më shumë
Kosova dhe Maqedonia sot nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi
Qeveria e Republikës së Kosovës dhe ajo e Maqedonisë do të nënshkruajnë sot një marrëveshje bashkëpunimi. Ministri i Integrimeve në Kosovë, Bekim Çollaku dhe zëvendëskryeministri i Maqedonisë për çështje evropiane, Fatmir Besimi, do të takohen sot në Prishtinë për në vënë firmat në këtë marrëveshje. Takimi mbahet në zyrën... Më shumë
Opozita: Tash protesta te vazhdueshme, por paqësore
Forma e protestës së opozitës do të ndryshojë ditët në vijim duke mos ndërruar vendin e protestës. Burime të Koha.net brenda opozitës bëjnë të ditur që forma e protestës nga opozita do të ndryshojë dhe do të jetë e vazhdueshme. Në njëfarë mënyre, këtë e kishte paralajmëruar edhe kryetari... Më shumë