Serbët e Kosovës në protestë, kërkojnë lirimin e kriminelit Ivanoviq
Në pjesën veriore të Mitrovicës, sot është duke u zhvilluar një protestë ndaj verdiktit të Gjykatës Themelore të Mitrovicës për Oliver Invanoviqin, i cili u dënua me 9 vjet burg për krime të luftës të kryera në vitin 1999 ndaj civilëve shqiptarë. Protestuesit e mbledhur me flamuj serbë në... Më shumë
Ahmeti kërkon kompetenca më të mëdha të komunave, në politikëbërje nacionale
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka takuar sot edhe udhëheqësit e kryeqytetit, kryetarin Shpend Ahmeti, nënkryetarin Dardan Sejdiu dhe kabinetin e kryetarit. Me ta, sikur edhe me çdo komunë tjetër që është duke u takuar presidentja Jahjaga, bisedoi për problemet që ka komuna e Prishtinës dhe nivelin e zhvillimit... Më shumë
Arrihet koalicioni Vetëvendosje-AAK në Komunën e Prishtinës, zyrtarizohet të hënën
Burime të gazetës online Sovrani.info, bëjnë të ditur se koalicioni i përfolur Vetëvendosje-AAK, është arritur dhe do të zyrtarizohet të hënën. Ky burim i sovrani.info, nga bisedimet e zhvilluara, bën të ditur se në Kuvendin Komunal të Prishtinës do të ndodhin disa ndryshime në koalicionin qeverisës komunal. Sipas këtij... Më shumë
Deputetë të Kosovës takim të frytshëm me euro-deputetët
Delegacioni i Kuvendit të Kosovës, përkatësisht Komisioni për Integrime Evropiane i përbërë nga: Teuta Sahatqija, kryetare e Komisionit, si dhe deputetët,Valdete Bajrami, Luljeta Veselaj-Gutaj, Arben Gashi, Ilir Deda, Time Kadriaj dhe Kujtim Pacaku, sot ishin prezent në Parlamentin Evropiane, (përkatësisht në AFET), me rastin e votimit të Rezolutës për... Më shumë
Shpërndahet mish për familjet në nevojë në Podujevë
Pako me nga 10 kilogram mish kanë përfituar 230 familje në komunën e Podujevës, të cilat gjinden në listat e asistencës sociale. Organizata “Human Appeal” në bashkëpunim Drejtorinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale (DSHMS) të Komunës së Podujevës, ka dhuruar pako me nga 10 kg mish për 230 familje... Më shumë
Tahiri: Zgjedhjet në Serbi ndikojnë në dialog
Ministrja e Dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se zgjedhjet parlamentare në Serbi do ta ngadalësojnë dialogun e Brukselit në mes të dy vendeve. Në këtë kontekst, ajo ka thënë për “Epokën e re” se nuk dihet kur do të jetë takimi i radhës në nivel të kryeministrave. “Sa i... Më shumë
Aq të rralla janë lajmet për teatrin sot, saqë gazetarëve iu shpëton edhe ndonjë lajm ekskluziv që mund të ndodh, duke qenë se rënia e interesimit për të është alarmante dhe kështu është në rënie edhe interesimi për të përcjellë ngjarjet nga ana e gazetarëve. Për teatrin mund të... Më shumë
Ministri i Ambientit, Ferid Agani, është njëri nga të dyshuarit lidhur me rastin “Stentat”. I dyshuar është edhe sekretari i Ministrisë së Shëndetësisë, Gani Shabani. Në listën e Prokurorisë si të dyshuar lidhur me këtë rast ka edhe persona juridikë dhe udhëheqës të spitaleve private, të cilët besohet se... Më shumë
Plot 17 vite janë bërë që nga masakra që u bë në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës por nuk u kursyen as shumë civilë të fshatit. Në datat 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999 në këtë fshat... Më shumë
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, do të takohet sot me kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin, pasi që ajo do të vizitoj Kuvendin Komunal të Prishtinës. Ky takim vjen në kuadër të vizitave që presidentja Jahjaga është duke zhvilluar nëpër komunat e Kosovës. Më shumë